English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٥ مهر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز جهانی قدس؛

برگزاری نشست ویبنار «روز قدس از منظر اعتقادی و انسانی» در اندونزی

نشست ویبنار «روز قدس از منظر اعتقادی و انسانی» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و با همکاری اتاق‌های ایران در دانشگاه‌های اندونزی در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و با همکاری اتاق‌های ایران در دانشگاه‌های اندونزی، نشست علمی با موضوع «روز قدس از منظر اعتقادی و انسانی» به مناسبت روز جهانی قدس 31 اردیبهشت‌ماه در فضای مجازی و از طریق وبینار برگزار شد.

شمس الدین، از مدیران مدرسه شهید مطهری شهر باندونگ بعنوان مدیر برنامه این نشست علمی را آغاز کرد و ضمن بیان کوتاهی از اهمیت روز قدس توضیحاتی در خصوص اهداف برگزاری این برنامه به حاضرین در جلسه ارائه داد.

مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی نیز در سخنانی، گفت: قدس و مساله فلسطین امروز مرزهای جغرافیایی را شکسته است و همه مسلمان و آزاد اندیشان جهان و دیگر اقلیت‌های مذهبی خود را در برابر آزادی قدس شریف و آزادی فلسطین به نوعی مسئول می‌دانند و روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان ارثی است که از امام خمینی(ره) رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران به یادگار مانده است تا قدس شریف به عنوان نقطه وصل مسلمانان و درد مشترک برای همیشه زنده باشد و اولین پیام‌های آن حضرت پس از پیروزی انقلاب اسلامی آزادی قدس و اعلام نابودی  اسرائیل غاصب بعنوان غده سرطانی بود و پس از گذشت 41 سال امروز شاهد هستیم که از تمام دنیا صدای آزادی قدس به گوش می‌رسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به جنایت اشغالگران قدس با حمایت و چراغ سبز آمریکای جنایتکار و معامله قرن گفت: حساسیت مسلمانان نسبت به مردم فلسطین و قدس صرفا" جنبه  انسانی نیست، بلکه به خاطرجنبه های اعتقادی، فرهنگی و تاریخی نیز می باشد که اهمیت موضوع را بیشتر کرده است. امروز همه مسلمانان در برابر آزادی قدس شریف مسئول هستند و به حق می توانیم بگوییم که تاکنون هرآنچه که سدی در برابر زیادی خواهی اسرائیل بوده است صدای امت اسلام به پشتیبانی برخی از دولت‌های اسلامی است و متاسفانه در رفتار برخی از حکمرانان کشورهای اسلامی شاهد تناقض در بیان و عمل هستیم که باعث شده است هنوز اسرائیل به جسارت خود ادامه دهد و همانگونه که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی بشارت داده اند. نابودی دولت غاصب اسرائیل نزدیک است؛ امیدوارم که این نوع نشست‌ها بتواند قدم هایی برای رسیدن به آرمان‌های متعالی ملت فلسطین باشد.

تأکید بر مبارزه با رژیم اشغالگر اسرائیل و آزادسازی قدس

سخنران بعدی نشست، رابی، عضو مجلس پژوهشی سازمان محمدیه شعبه جوگجاکارتا و استاد و رئیس گروه عقاید و فلسفه اسلامی دانشکده اصول الدین دانشگاه اسلامی سونان کالیجاگا شهر جوگجاکارتا بود که ایشان هم در بخشی از سخنان خود بیان کرد: در سال 1948 فاجعه نکبت رخ داد و همچنان به عنوان وحشی گری رژیم صهیونیستی و تلاش های نسل کشی اسرائیل بر سر ملت فلسطین به یاد مانده است. فاجعه ای که  بیش از 100 هزار نفر از مردم شهید شدند. اعلام روز جهانی قدس توسط آیت الله امام خمینی در آخرین جمعه ماه رمضان یکی از رخدادهای بزرگ قرن است که هدف آن این است که جهان، به ویژه ستمگران، مسائل بشردوستانه در فلسطین را فراموش نکنند.

وی در ادامه ضمن بررسی تاریخی رویدادهای فلسطین و نحوه آوارگی و چگونگی زندگی در اردوگاه ها بیان کرد: تا به امروز صهیونیست ها بدون احساس کوچکترین گناهی، خودسرانه شلیک می کنند، می کشند و مرتکب جنایات می شوند. و جهان برای اقدامات ایالات متحده و اسرائیل که تا به امروز بشریت را تضعیف کرده و انسانیت را زیرپا گذاشته اند، ساکت مانده اند. توافقنامه قرن که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو در کاخ سفید در 28 ژانویه 2020 اعلام شد، چیزی جز تلاش برای نابودی واقعی فلسطین نیست که با هدف اشغال 30 درصد از کرانه باختری، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل با حمایت ایالات متحده، امتناع بازگشت پناهندگان فلسطینی به وطن خود و خلع سلاح فلسطین ها، صورت می پذیرد.

رابی در پایان سخنان خود گفت: یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران انقلاب اسلامی مبارزه با رژیم اشغالگر اسرائیل و آزادسازی قدس است و کشوری است که بیشترین ضربه را به رژیم صهیونیستی اسرائیل وارد کرده است و دلیل  اثبات آن هم شهادت سردار سلیمانی توسط آمریکاست تا جایی که مسوولیت شهادتش را هم به عهده می گیرد و این نشان دهنده آنست که سلیمانی روحیه مقاومت را زنده نگهداشته بود و نقشه قدرت اسلام در خاورمیانه را تغییر داده است. شخصیت و هویت والای سلیمانی بعد از شهادت او برای ما آشکار شده است.

سخنرانی بعدی نشست محمد روسمادی، سردبیر اجرایی روزنامه رعیت مِردِکا بود که تاکنون مصاحبه‌های زیادی با شخصیت های کشورهای مختلف داشته و براساس تجربه رسانه ای خود بیان کرد: روز جهانی قدس یادآور دو چیز است که باید توجه کنیم:

 • نظارت و ارزیابی در حمایت هر ساله و روند مبارزه و مقاومت، سپس پیگیری آن به صورت جدی در طول سال که شعارهایی که در این روز سازمان و ارگان های رسمی سر می دهند به چه شکل ادامه پیدا می کند.
 • تلاش در افزایش وحدت میان ما. به عبارت دیگر، از هر جهت باید تلاش کرد تا با هماهنگی و برنامه ریزی به سمتی حرکت کنیم که همه جوامع، انسجام و یک صدایی بیشتری از خود در برابر اشغالگری قدس نشان دهند.

وی در بخش دیگری بیان کرد: باید از ارگان ها و حامیان فلسطین حمایت بیشتری شود و با توجه باینکه سرزمین فلسطین متعلق به مسیحیان و یهودیان هم هست نباید این حمایت ها بصورتی باشد که تصور شور که صرفا" برای مسلمانان است بلکه باید حمایت ها از همه ادیان ابراهیمی در سرزمین فلسطین باشد و مظلومیت به دین و مذهب ربطی ندارد، بلکه انسانیت را در آن باید در نظر گرفت.

محمد روسمادی افزود: در رسانه های جهان شاهد هستیم که موجی از ایران هراسی و شیعه هراسی به راه انداخته اند ولی با اندک تفکر و علم به واقعیات اطراف خودمان پی خواهیم برد که این اظهارات و بیانات دروغی بیش نیست و در همین مساله فلسطین شاهد هستیم که بیشترین حمایت از آرمان های فلسطین و تلاش در آزادی سرزمین های فلسطین توسط رهبران و دولت ایران کشور شیعه صورت می پذیرد.

مفتاح فوزی رحمت، استاد دانشگاه باندونگ و از اعضای اصلی سازمان ایجابی هم در سخنانی، گفت: اگر در برابر اشغالگری اماکن مقدس ساکت بمانیم، سایر مکان ها به راحتی اشغال می شوند و وحشیگری ادامه پیدا خواهد کرد همچنان که در یمن، بحرین، کابل و... شاهد هستیم. امام خمینی(ره) روز جهانی قدس را پس از چند ماه از پیروزی انقلاب اعلام کرد و نشان از اهمیت آن می دهد.

وی یادآور شد: فلسطین محور وحدت و قضیه انسانی است و بحث دین و مذهب نیست. امروز به همه ثابت شده است که آزادی و استقلال در برابر استعمار و زیادی خواهان جهان فقط در سایه مبارزه، مقاومت و صبر محقق خواهد شد.

انتهای پیام/ص

 


١٣:١٥ - 1399/03/05    /    شماره : ٧٥١٧٣٥    /    تعداد نمایش : ٩٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ایثارگران، یادگاران دوران‌های جهاد سخت و آموزگاران عمل مخلصانه‌اند
قرارداد چاپ ترجمه ژاپنی کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» منعقد شد
تقدیر از ناشران و مترجمان حوزه دفاع مقدس در استانبول
مطالعه آثار علمی و دینی بزرگان دین مفيد و راهگشا است
شکوه سینمای ایران در قلب ایروان/ اشک ارامنه با تماشای «بادیگارد»
دیدگاه‌های چهل تن از اهالی قلم پیرامون ادبیات مقاومت
بسته‌ محتوایی ویژه اربعین حسینی(ع) منتشر شد
نمايشگاه نقش دلاورمردان انقلاب اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس
بازنمایی پیاده روی اربعین در فضای مجازی
نمایش «منطقه پرواز ممنوع» به مناسبت هفته دفاع مقدس
جوایز شعر مقاومت به شاعران اسپانیایی رسید
روایت زندگانی مادران چهارده معصوم(ع) در شماره جدید نشر بنگال
گراميداشت هفته دفاع مقدس از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور پاکستانی درگذشت
گالری‌گردی در فضای مجازی با محوریت شهدای ارمنی
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.