English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در مانيل؛

نشست «زنان به منزله قلب خانواده و جامعه در ایام بیماری فراگیر کرونا»

نشست آنلاین «بررسی نقش زنان در خانواده و جامعه در دوره کرونا» با شرکت جمع قابل توجهی از صاحب نظران از جمله زنان فرهیخته ایران و فیلیپین، به همت نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل و همکاری اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور در بستر زوم و همزمان در فییسبوک برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، از جمهوری اسلامی ایران خانم‌ها افسانه توسلی استاد دانشگاه الزهرا(س) و مریم رامین کیا استاد موسسه آموزشی مهرآئین مهمان این نشست بودند.

این برنامه به مدیریت خانم هایدی فلورس فهاردو، معاون ريیس کمیته دین برای صلح فیلیپین و با دعای خانم " زینب هاویر" دبیر انجمن زنان فرهیخته ایران و فیلیپین آغاز شد.

مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی ايران در مانيل، اظهار داشت: تاریخ گواه بر نقش موثر زنان در پیشرفت و تعالی جوامع است و در کنار آن زنان نقش مهمی را در مدیریت امور خانواده و رسیدگی به همسران و تربیت کودکان ایفا می نمایند.

صبوری افزود جایگاه زن در ادیان نیز بسیار برجسته است و بعنوان مثال در دین مسیحیت حضرت مریم مقدس(ع) و در اسلام حضرت فاطمه (س) از جایگاه والایی برخوردارند.

رایزن فرهنگی گفت: در دوره کرونا زنان هم بیش از همیشه فرصتهای ارزشمندی را برای خدمت به جامعه و خانواده پیدا کردند و بعنوان نمونه اینک بخش قابل توجهی از کادر درمانی مقابله با کرونا در کشورهای مختلف را زنان تشکیل می دهند و هم متاسفانه زنان آسیبهای مختلف و جدی از بابت شیوع کرونا دیده اند لذا مقرر است در این نشست که با حضور اندیشمندان زن ایرانی و فیلیپینی برگزار شده است ، این فرصتها و تهدیدها در حوزه زنان مورد بررسی قرار گرفته و زمینه برای همکاری پایدار بین ایران و فیلیپین در حوزه زنان و خانواده فراهم گردد.

علیرضا توتونچیان سفیر جمهوری اسلامی در مانیل در سخنان خود ، ضمن ابراز تشکر از حضور میهمانان و فرصت پیش آمده که به ابتکار رایزنی فرهنگی حاصل شده است، به اثرات گوناگون بیماری فراگیر در امور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پرداخت و افزود، اگر چه بیماری کوید - 19 بر همه اقشار جامعه اثر گذاشته است اما اثرات آن بر جامعه زنان به مراتب بیشتر است زیرا آنها خود در خط مقدم مبارزه با این بیماری هستند.

سفیر کشورمان ضمن تاکید بر اثرات فراگیر بیماری بر همه کشور های جهان اذعان داشت، همه باید با اتحاد و همکاری با این امر مقابله نمایند و تلاش خود را برای جلوگیری از بروز آسیب به زنان و خانواده مبذول دارند زیرا زنان بیشترین اثرات را در این زمینه متحمل شده اند و طبیعتا وقتی زنان آسیب ببینند خانواده و جامعه آسیب می بینند زیرا زنان نقش محوری و مهم را در خانواده و جامعه بعهده دارند.  سفیر ایران افزود در ایران تعداد قابل توجهی از نیروهای کادر سلامت و بهداشت که اتفاقا زنان نیز تعداد زیادی از آن را تشکیل می دهند ، در مواجهه با ویروس کرونا  جان خود را از دست داده اند فلذا دولت و مردم برای قدردانی از ایثار و جان گذشتگی آنان ، لقب " شهدای مدافع سلامت " را به آنان داده اند.

سفیر با بیان آثار اقتصادی بیماری فراگیر، زنان را جزو آن قشر از جامعه توصیف نمود که صدمات زیادی دیده اند اگر چه نقش های دیگری همچون مادری و همسری در خانواده را نیز به  دوش می کشند .

توتونچیان بر جایگاه شایسته و بایسته زنان در دانشگاهها، کالج ها و مراکز تحقیقاتی و حکومتی و دیگر سطوح جامعه در ایران تاکید و نقش آنان را در این برهه زمانی حائز کمال اهمیت دانست و ابراز امیدواری کرد از طریق برگزاری اینگونه نشستها و آشنایی هر چه بیشتر ، برنامه همکاری دو کشور ایران و فیلیپین در حوزه زنان شکل بگیرد.

سخنران بعدی خانم دکتر " لیلیان سی زون" استاد تمام دانشگاه سانتاتوماس و معاون امور بین الملل دانشگاه  بود خانم " سی زون" شرکت در نشست آنلاین رایزنی فرهنگی را برای خود افتخار تلقی و از رایزن فرهنگی و دست اندر کاران بر پایی این وبینار تشکر کرد.

سخنران ضمن بیان تجربیات خود از شرکت در نشست های مختلف کشوری، منطقه ای و بین المللی، زنان را قلب خانواده و جامعه نامید و اذعان داشت، نخستین آموزگار و رساننده مفاهیم ارزشمند در خانواده ، زنان هستند.

این استاد دانشگاه چند وظیفه ای بودن زنان را مورد بحث قرار داد و خاطر نشان کرد، وظایف آنان در امور مختلف خاصه روحی، روانی در ایام بیماری فراگیر مهمتر و پیچیده تر شده است زیرا مدیریت اقتصاد خانه بویژه به خاطر از دست رفتن شغل بسیاری از آنان و حضور کودکان در خانه به خاطر منع  حضور در مراکز آموزشی و فراهم کردن زمینه های آموزش از راه دور کودکان همه و همه بر سنگینی بار زنان در خانواده و اجتماع افزوده است. ایشان با بازگو کردن بخشی از سخنان سفیر کشورمان ، خواستار توجه جدی همگان به امور زنان شد زیرا دارای مسئولیت های فراوانی در داخل و خارج خانه هستند.

خانم " سیزون" زنان را عضو بسیار فعال جامعه توصیف کرد و بعنوان مثال اظهار داشت در جریان شیوع بیماری فراگیر" ابولا" در کشورهای " سیرالئون و نیجریه" این زنان بودند که با ایفای نقش برجسته خود عامل مهار این بیماری و جلوگیری از صدمات بیشتر به کشورهای آفریقایی شدند زیرا علیرغم سطح پائین تحصیلات، خانه به خانه رفتند و افراد را با چگونگی شستن مرتب دست ها آشنا کردند. آنها حتی از رادیو و تلویزیون کشورها خواستند چگونگی جلوگیری از بیماری را مرتبا به شنوندگان گوشزد کنند و اینک نیز با بررسی اقدامات دولتها در مبارزه با کرونا شاهد نقش آفرینی برجسته زنان در این مبارزه هستیم و همانطور که گفته شد در حوزه سلامت و بهداشت ، زنان جزو خط مقدم جبهه مبارزه با ویروس کرونا هستند و در کنار این وظیفه مهم ، از رسالت خود بعنوان همسر و مادر نیز در خانواده غافل نشده اند و طبیعتا این شرایط برای زنان آسیبهای جدی جسمی ، روحی و روانی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی نیز بهمراه داشته است که جا دارد دستگاههای ذیربط با اولویت به این آسیبها ورود پیدا کنند و برای کاهش آن تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.

خانم  افسانه توسلی استاد دانشگاه الزهرا (س) از ج.ا.ایران مهمان بعدی برنامه بود. وی نیز ضمن ابراز مسرت از شرکت در نشست مذکور و تشکر از رایزنی فرهنگی ایران ، مطالب خود را در زمینه چالش ها و فرصت ها برای زنان در دوره کرونا بیان کرد.

 خانم توسلی با ارائه جدول و تصاویر آماری ، گزارش مبسوطی از آخرین شرایط کوید - 19 در جهان از جمله فیلیپین و ایران را ارائه و بر نقش موثر و ایجابی زنان در مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد . توسلی  افزود، کوید -19 در مجموع یک شوک روانی و اجتماعی اقتصادی بزرگ در کشورهای جهان ایجاد کرده است که این شوک در مورد زنان بسیار قویتر و در نتیجه آسیبهای آن نیز برای زنان و کودکان شدیدتر است بنابراین جا دارد با مشارکت صاحبنظران و قانون گذاران و مسئولین اجرایی و با حضور خود زنان و تشکلهای تخصصی حوزه زنان تاثیرات و پیامدهای کرونا بر روی زنان و خانواده بدقت مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای مقابله با این آسیبها مد نظر مراجع ذیربط قرار گیرد.

خانم مریم رامین کیا  مربی امور زندگی و استاد موسسه آموزشی مهرآئین نیز از تهران که مهمان این نشست مجازی بود ، ضمن ابراز خرسندی از حضور در نشست و تشکر از رایزنی فرهنگی بابت هماهنگی جلسه بمنظور بررسی نقش زنان در دوره کرونا ، اظهار داشت: با ارزش ترین چیز در میان انسانها ، مقوله زندگی است و همگان نیز مسئول حفظ آن هستیم.

ایشان نقش زنان در زندگی، خانواده و جامعه را همگام با این هدف نامید و افزود، ما در زندگی خویش هر یک به صورت خاصی ظاهر می شویم اما همه ما به دنبال یک دستآورد هستیم و آن کسب شادی و رضایت در زندگی است لذا باید به گونه ای زندگی کنیم که خواست ما بصورت منطقی برآورده شود. سخنران با برشمردن نیازهای مختلف انسان در زندگی تاکید کرد تامین این نیازها بصورت صحیح و متناسب با اولویتها و حقوق فردی و اجتماعی ، نقش کلیدی در تحقق شادی و رضایت افراد دارد . سخنران تاکید کرد کسب شادی در زندگی نیز فراتر از شادی مصطلح در اذهان عمومی است و شادی حقیقی خود دارای ویژگی ها و خصوصیات ویژه ای است که در سطح بندی مولفه رضایت قابل تعریف و بررسی است.

رامین کیا برقراری تعادل در میان کلیه خواسته ها را امری مهم تلقی و نقش زنان را در این مرحله در سطح خانواده و جامعه بسیار مهم دانسته و تاکید کرد رسیدن به این اهداف به تنهایی و بصورت ظاهری کافی و مورد ملاک نیست بلکه باید این اهداف از کیفیت کافی برخوردار باشند و لذا ما به معنویت به معنای جامع آن برای افزودن به کیفیت این خواسته های خود نیاز مبرمی داریم و زندگی همراه با کیفیت توام با توجه به امور روانی و معنوی ضامن دست یابی به خواسته های بشر و پایداری آن است.

خانم زینب هاویر دبیر انجمن زنان فرهیخته ایران و فیلیپین بعنوان سخنران بعدی ، با تشکر از دعوت بعمل آمده ، اظهار داشت : جهان و سبک زندگی که ما با آن آشنا بودیم، بواسطه کرونا تغییر کرده است، چنین شرایطی به معنی تغییر بسیاری از مولفه ها از جمله اقتصادی، اجتماعی و روحی و روانی شده است و بسیاری به این نتیجه رسیده اند که این شرایط ، نتایج منفی نیز ببار آورده است، حال سئوال این است چگونه می توان آنها را به نتایج مثبتی تغییر داد؟ او افزود، این امر، نیاز به رویاروئی جدی با این چالش ها را حتی در امور معیشتی به میان می آورد .

وی اذعان داشت، این که ما باید چگونه رفتار کنیم تا حدود زیادی وابسته به خود ماست ولی این رفتار اثرات متقابل و دوسویه دارد . رفتار ما زنان بر دیگر افراد خانواده و جامعه اثر مثبت یا منفی دارد و متقابلا آنچه بقیه افراد خانواده  هم انجام می دهند ، بر زنان آثار مستقیمی بر جای می گذارد.

سخنران افزود نگاه به پدیده فراگیر کرونا به عنوان اتفاقی که خداوند از آن آگاه است و تطبیق خویش با این دیدگاه که خدا آگاه و ناظر بر احوال ما است ، هضم بسیاری از ناگواری ها را آسان می کند و از سوی دیگر انسان باید به واقعیت ها روی آورد و واقعیت این است که این بیماری همه گیر کرونا بهر علتی وجود دارد.

خانم هاویر افزود، عشق به زندگی و نگرانی نسبت به آنچه از میان رفتن می نامیم مزید بر علت است اما به هر حال کوید - 19 نشان داد که انسان و جوامع بشری علیرغم پیشرفتهای چشمگیر ، تا چه حد آسیب پذیر است اما تاکید بر این باور دینی که همه چیز من متعلق به خداست و او قادر بر همه چیز هست ، تحمل این صدمات و آسیبها را آسانتر می کند، ضمن آنکه باید نهایت تلاش خود را هم در مبارزه با این بیماری از یک سو بنماییم و بدانیم که مراقبت و حفاظت از خود و خانواده و جامعه هم از سوی دیگر یک وظیفه مهم انسانی و دینی است.

سخنران با استفاده از نگرانی افراد از تلفات انسانی بیماری کرونا ، خاطر نشان کرد در حال حاضر افراد زیادی بر اثر این بیماری فراگیر از میان رفته و میروند و از درگذشت عزیزانمان و دوستان و اهل جامعه خود متاسف و نگران هستیم که این حس هم طبیعی و انسانی هست اما در کنار این صدمات انسانی ، سئوال دیگر این است که بشر امروز چه مقدار از انسانیت دور و یا تا چه حدی به آن نزدیک شده است؟ آیا تعداد از میان رفته در اثر این بیماری همه گیر بیشتر است یا تعداد افراد بی گناه خاصه زنان و کودکان که در اثر بمباران جنایتکاران در نقاط مختلف جهان از جمله آفریقا و آسیا بویژه یمن از میان رفته و می روند؟

وی گفت: دانشمندان در حال حاضر به دنبال کشف واکسن رویاروئی با بیماری کرونا هستند که امری واجب و ضروری است اما همزمان بشر و صاحبنظران و مسئولان  در مورد داروی معنوی چه کاری کرده و می کنند؟ در مورد سلامت روحی و روانی و معنوی بشر چه کارهای موثری انجام می شود؟

خانم هاویر در این بخش از سخنان خود با بیان شمه ای از  وقایع کربلا و مصیبت های وارده به خاندان پیامبر اسلام (ص) خاصه حضرت زینب (س) ، توجه حضار را به بخشی از تاریخ اسلام و مصیبتهایی که به این بانوی بزرگ به عنوان دختر حضرت امام علی (ع) وارد شد جلب نمود و این که این بانوی بزرگوار چگونه خود را با آن شرایط تطبیق داد و به وظایف و مسئولیت خود ادامه داد. مشارالیها افزود، شرکت زنان در تکمیل ماموریت ها و رساندن پیام به آیندگان از اهمیت بالایی برخوردار است و از این رو سهم زنان در تبلور عشق در خانواده و عشق به زندگی و همکاری صمیمی با دیگر اعضاء خانواده بسیار بالا و از وظایف عمده زنان است و اینک در شرایط سخت شیوع کرونا این سهم زنان در آرامش بخشی به خانواده و جامعه و بیماران بسیار پررنگتر شده است و در عین حال باید مسئولین و مردان نیز به آسیبها و خساراتی که به زنان بواسطه کرونا وارد آمده است و در این نشست به برخی از این آسیبها اشاره شد ، بیش از همیشه توجه نمایند.

پس از ارائه سخنرانی ها و در بخش پرسش و پاسخ ، هریک از سخنرانان به سوالات حاضرین در جلسه پاسخ گفتند و در جمع بندی جلسه ، مقرر شد با توجه به نکات مهم مطرح شده در سمینار شایسته است اولا اینگونه نشستها استمرار یابد و در ثانی، مقالات سخنرانان منتشر شود و نکات نشست ، جمع بندی شده و از آن برای تهیه یک برنامه همکاری دو جانبه بین زنان فرهیخته ایران و فیلیپین استفاده گردد.

انتهای پیام/م

 


٠٨:٠٠ - دوشنبه ١٠ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٦١٥١    /    تعداد نمایش : ١٧٧٢خروج
خبرهاي مهم
گردهمایی جوامع مذهبی در جشنواره ادیان آلمان
جمهوری اسلامی ایران پیشتاز رشد علم در جهان اسلام است
راه دست یابی به اتحاد، عمل به سیره پیامبر(ص) است
نمایش آثار خوشنویسی قرآنی هنرمندان ایرانی در مسکو
«ترکیبات موسیقی کنونی عربی بین مقام‌گرایی و تونالیته» منتشر شد
الجزایر خواهان همکاری فرهنگی و اجتماعی با ایران است
سمینار بین‌المللی «الزامات وحدت اسلامی در جهان معاصر» برگزار می‌شود
توسعه روابط با ایران در دستور کار دولت بلگراد است
کتاب «نهضت حسینی؛ قرائتی از داشته‌های اندیشه سیاسی انقلابی» منتشر شد
دعوت از قاری ایرانی برای کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن کریم بنگلادش
قدردانی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در دفاع از پیامبر اسلام(ص)
کودکان ارمنستان همصدا با کودکان ایرانی از صلح و دوستی گفتند
رقابت خوشنویسان پاکستانی در آستانه سالروز میلاد پیامبر(ص)
چهل‌وهشتمین شماره فصلنامه «الهدی» در عراق منتشر شد
تجلیل از برگزیدگان مسابقه قرآن در سریلانکا
ایران جایگاه خاصی در زندگی علمی و فرهنگی من دارد
مهلت دریافت آثار هفتمین جایزه جهانی اربعین تا پایان دی‌ماه تمدید شد
جایزه جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان ایران به فیلمساز اسپانیایی رسید
وبینار «نقش ادیان توحیدی در توسعه و گسترش ارزش‌های انسانی» برگزار می‌شود
برگزاری آزمون پایان دوره مقدماتی و میانی زبان فارسی در بغداد
دانشگاه بلگراد به پایگاه استنادی مرکز علوم منطقه‌ای شیراز متصل شد
ششمین کنفرانس علمی ـ بین‌المللی روابط ایران و گرجستان برگزار می‌شود
بازتاب چاپ مجدد مجله تخصصی «ایران» در روزنامه توریسم
آماده توسعه روابط فرهنگی با ایران هستیم
جوایز ادبی چینی‌ها/ خالقان برترین آثار چه هدایایی دریافت می‌کنند؟
وبینار «صلح عادلانه، گفتمان مشترک جهانی» برگزار شد
اشعار حافظ الهام‌بخش شاعران بزرگ هند بود
ایران و قزاقستان ظرفیت‌های زیادی برای تعاملات رسانه‌ای دارند
ابن‌مقفع دانش ایرانیان را به اعراب انتقال داد/ حافظ در اسپانیا
استقبال گسترده رسانه‌های اوگاندا از نامه کودکان ایران به کودکان جهان

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما