English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٦ آذر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

نقش بانوان ایران در مبارزه با کرونا

یکی از مشاغلی که در شیوع ویروس کرونا بسیار فداکارانه به هموطنان خدمت کردند، پزشکان و پرستاران بودند و در این میان سهم بانوان ایرانی در این عرصه بسیار درخشان بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در پکن در یادداشتی نوشت: این روزها هر ایرانی دل مشغول و مضطرب بیماری کروناست و در این راستا همه مردم و دولت به این می‌اندیشند که چگونه می‌توانند با این ویروس فراگیر که زندگی همه مردم را تهدید می‌کند و سلامتی آنها را به خطر می‌اندازد، مبارزه کنند.

دولت سیاست‌های بازدارندگی و نیز فاصله‌گذاری اجتماعی را ایجاد کرده است و عموم مردم هم به  این مقررات تمکین کرده‌اند و برای پیشبرد برنامه‌های دولت همکاری‌های خوبی دارند در این نوشتار به نقش زنان ایرانی در مبارزه با این ویروس می‌پردازیم و اندکی از خدمات و از خود گذشتگی دختران و زنان ایرانی را بیان می‌کنیم:

قبل از بیان نکاتی در باره نقش برجسته زنان ایران در مبارزه با این ویروس بیان می‌کنیم که در میان تحصیل کردگان دانشگاهی و تعداد دانشجویان ایرانی سهم دختران بسیار پُررنگ است در سال‌های اخیر دختران ایرانی در اغلب رشته‌های دانشگاهی گوی سبقت را  از پسران ربوده‌اند و پیشی جسته‌اند و آمار تحصیل کردگان دختر در ایران بسیار بالاست، فرهنگ ایرانی اقتضا می‌کند که تمام اعضای خانواده تحصیلات دانشگاهی داشته باشند به ویژه در مشاغلی که با آینده کاری آنها ارتباط بیشتری دارد و این مسأله شهر و روستا نمی‌شناسد در همه جای ایران فراگیر است.

در تحصیلات دانشگاهی یکی از گروه‌های آموزشی مورد علاقه دختران زیر گروه‌های آموزش پزشکی و پرستاری است و دختران ایرانی به دلایل اجتماعی و اعتبار شغلی بسیار علاقه دارند تا در این رشته‌ها به تحصیل بپردازند و هر سال هم به این اشتیاق افزوده می‌شود.

یکی از مشاغلی که در شیوع ویروس کرونا بسیار فداکارانه به هموطنان خدمت کردند، پزشکان و پرستاران بودند و در این میان سهم بانوان ایرانی در این عرصه بسیار درخشان بود. در ایران شاهد صحنه‌هایی بودیم که بسیار شگفت انگیز بود به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

فداکاری بانوان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

در یکی از بیمارستان‌ها خانم پرستاری کارت دعوت عروسی خود را در میان خانواده و خویشان و دوستان توزیع کرده بود به محض شیوع ویروس کرونا با همه هزینه‌ها و مقدماتی که فراهم کرده بودند به خاطر خدمت به هموطنان مراسم عروسی خود را تعلیق کردند و علت آن را هم خدمت به بیماران بیان داشتند رهبر عالیقدر ایران در یکی از بیانات خود به این نکته اشاره کرد و از آنها تحسین کرد.

یکی از پرستاران نقل می‌کرد که به دلیل ماهیت این ویروس به خاطر احتمال سرایت به دیگر اعضای خانواده ناچارند که برای مدت زیادی در بیمارستان‌ها بمانند و از دیدار فرزند و خانواده خود محروم گردند تلویزیون ایران با تنی چند از این پرستاران گفتگو کرد برخی می‌گفتند که چند هفته‌ای است به خانه نرفته‌اند و فرزندان خرد سال خود را ندیده‌اند. تصویری از یک پرستار خانم ایرانی به نمایش در می‌آید که به دلیل پرستاری و استفاده پی در پی از ماسک دارای صورتی خراشیده و زخمی می‌یابد.

از این بانوان در بیمارستان‌های ایران بسیارند و با شوق و دلداگی به هموطنان خود خدمت می‌کنند تا آنان را از این بیماری نجات دهند، اگر چه ممکن است خود گرفتار این بیماری شوند.

پرستار شهیده گیلانی

در مبارزه با این ویروس حدود یک صد پزشک و پرستار در ایران جان خود را از دست داده اند و در این میان سهم بانوانکم نیست در یکی از بیمارستان‌های شهر رشت دختر جوان پرستاری از نخستین قربانیان این ویروس بود به پاس خدمات این پرستار فداکار مرکز درمانی ای که در آن شهید شده بود به نام وی نامگذاری شد تا در خاطره تاریخی ایران و ایرانی فداکاری و از جان گذشتگی بانوی ایرانی بماند و نسل آتی بدانند که دختران ایرانی در میدان مبارزه با این ویروس چه فداکارانه از جان هم میهنان خود صیانت کردند و خود را فدای ملت کردند.

فداکاری بانوان در فعالیت‌های اجتماعی و پشتیبانی از کادر درمانی در مذهبی و فرهنگی

در یک جهت دیگر، بانوان ایرانی که پرستار نبودند در مبارزه با این ویروس فداکاری  فراوانی از خود نشان دادند آنها با تشکیل هسته‌ها و گروه‌های فراوان در شهرها و روستاها به دوخت ماسک و لباس مخصوص بیماران و پرستاران اقدام کردند بی آنکه مزدی بگیرند و چشم داشتی داشته باشند حتی از دارایی خود در این راه هزینه کردند و بسیاری از خانم‌ها با تشکیل گروه هایی در مساجد به تهیه غذا برای خانواده‌های نیازمند و نیز به کسانی که در بیمارستان و برخی دیگر از مکان‌ها به خدمت بیماران مشغول هستند غذا تهیه می‌کنند تا در این شرایط مددکار هموطنان خود باشند.

بانوان ایرانی در حال دوخت ماسک

به راستی همراهی و حمایت بانوان ایران در مبارزه با این ویروس مثال زدنی بود هم اکنون کشور ایران با دو مشکل روبروست یک مشکل تحریم که سال‌هاست مردم گرفتار آنند و دیگر درگیر مشکلات ناشی از ویروس کرونا. زنان ایرانی می‌دانند که در این شرایط مهم و حساس تنها فداکاری و گذشت است که می‌تواند ایران عزیز را از این مشکلات نجات دهد و در تجربه تاریخی این  ملت به ویژه در چهل سال گذشته فراوان دیده شده است که وقتی ملت دست در دست هم دهند و با هم همدل باشند هر مشکلی را می‌توانند از سر راه بردارند، اگر چه آن مشکل در حدی وسیع و فراوان باشد آری ایران با بسیاری از کشورهای دیگر متفاوت است ایران با داشتن منابع طبیعی و غنی فراوان متاسفانه به دلیل تحریم نمی‌تواند از آنها استفاده کند و صادرات و واردات ایران به خاطر تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه امریکا نمی‌تواند نیازهای کشور را در امور بهداشتی و پزشکی فراهم کند برای جبران این کاستی بانوان ایران با تشکیل گروه‌های متعدد در کنار مردان ایرانی به خوبی درخشیدند.

در روزهای اول که کمبود ماسک و دیگر تجهیزات پزشکی به چشم می‌خورد آن بخش از نیازها که می‌توانست از سوی مردان و زنان ایرانی مرتفع شود با همت همه جانبه ایرانیان به ویژه بانوان مرتفع  شد. این بانوان که در تاریخ ایران از آنها کم نداریم در این عرصه هم صحنه‌های ماندگاری از ایثار نمایش دادند و ماندگاری نام بانوی ایرانی را رقم زدند.

به خاطر از خود گذشتگی زنان و دختران پزشک و پرستار و نیز، مردان ایرانی به دستور رهبر انقلاب اسلامی تمام قربانیان سلامت یعنی پزشکان و پرستاران در شمار شهدای سلامت نام گرفتند و از امتیازان فداکارانه شهدا برخوردار شدند تا نام اینان در تاریخ ایران برای نسل‌های آینده بماند.آری این است فداکاری زن ایرانی از تحصیل کرده تا خانه دار.

سخن آخر اینکه در میان کشورهای دوست؛ ملت و دولت چین در کمک به مردم ایران در این مبارزه بسیار با محبت ظاهر شدند و مردم ایران هرگز این محبت‌ها و مساعدت‌ها را فراموش نخواهند کرد و قدردان مهر چینیان اعم از دولت و مردم هستند. امید است با غلبه بر این ویروس دوستی و مراودات ایران و چین در همه عرصه بی‌مانند باشد.

انتهای پیام/ص


١٠:٠٦ - 1399/02/20    /    شماره : ٧٤٩٤٦٤    /    تعداد نمایش : ٨٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
مسابقه عکس اینستا گرامی «ایران امروز»
تسلیت وابسته فرهنگی کشورمان درپی درگذشت رهبر شیعیان هند
دوره مقدماتی زبان فارسی در دانشگاه پانتئون
دفتر دوم مثنوی معنوی مولانا به زبان گرجی منتشر می‌شود
رونمایی از تازه‌های نشر رايزني فرهنگي ايران در دهلي‌نو
طرح ابتکاری رایزنی فرهنگی ایران مورد توجه یونانیان قرار گرفت
ابراهیمی‌ترکمان درگذشت رهبر شیعیان هند را تسلیت گفت
بررسی «نقش علامه محمد اقبال در روابط ایران و پاکستان» در لاهور
انتشار مقاله «چه موقع جهان نادیده گرفتن بی‌عدالتی‌های غزه را متوقف می‌کند؟»
شرح «اعمال حج و ماه ذی‌الحجه در اسلام» در بنگلادش
تشریح فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در رادیو شش تونس
جامعه مسلمان هند همدلی و یکپارچگی خود را افزایش دهند
برگزاری وبینارهای منطقه‌ای گفت‌وگوی ادیان در زمینه گسترش صلح
همکاری ناشران چینی و ایرانی گسترش پیدا کند/ خبرگزاری مهر
پخش زنده برنامه «شعر و ادب فارسی در ایران» در اتیوپی/ خبرگزاری مهر
ضرب‌المثل‌های الجزایری و زمینه‌های مشترک برای دیپلماسی فرهنگی/ خبرگزاری مهر
تلاش اندونزی برای تبدیل شدن به قطب حلال تا سال ۲۰۲۴/ خبرگزاری ایکنا
فیلم | گذر در بزرگ‌ترین گنجینه هنرهای اسلامی قاهره/ خبرگزاری ایکنا
مبلغ شهید آموزه‌های ارزشمند اسلامی در جهان/ خبرگزاری مهر
ورود اسلام به سرزمین بودایی/ خبرگزاری مهر
معرفي کتاب «خاورمیانه مدرن (2)» در بنگلادش
نهمین شماره ماهنامه «میراث» در قرقیزستان منتشر شد
امضای تفاهمنامه همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و انجمن علمی برنامه‌ریزی روابط فرهنگی اجتماعی
کتاب «جستجو در تصوف ایران» به زبان روسی ترجمه و منتشر شد
وجود 2 هزار جلد کتاب به زبان فارسی در شهر برودا هند
بازدید وابسته فرهنگی کشورمان از مرکز دارالعلوم دیوبند بمبئي
توسعه همکاری‌های آموزشی رایزنی فرهنگی ايران با دانش‌سرای بورقیبه تونس
بزرگداشت علامه اقبال لاهوری در دانشگاه جی سی لاهور
گسترش همکاری‌های مشترک ایران و هند در زمینه حج و زیارت
متون مذهبی بوهره به زبان فارسی نگاشته شده است

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما