English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

مصر و بحران کرونا

با بالا رفتن تدریجی آمار مبتلایان به کرونا دولت مصر در اقدامی پیشگیرانه قانون منع رفت و آمد از ساعت 7 شب تا 6 صبح را به مدت دو هفته اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آخرین آمار مربوط به ویروس کرونا در مصر به شرح زیر می باشد: 103 مبتلای جدید، تعداد کل مبتلایان 1173، تعداد وفات یافتگان 78، که سازمان بهداشت جهانی بر اساس تحلیل داده ها پیش بینی کرده که ماه آینده میلادی اوج شیوع کرونا در مصر خواهد بود.

مصر اولین کشور آفریقایی بود که ویروس کرونا در آن شناسایی شد اواخر بهمن 98 وزارت بهداشت مصر اعلام نمود که اولین بیمار مبتلا به ویروس کرونا را که البته غیر مصری می باشد  شناسایی کرده است اگر چه قبل از آن هم برخی کشورها همچون فرانسه یا کویت اعلام نموده بودند در میان مصری ها و یا گردشگرانی که به مصر رفته و به کشورشان بازگشته اند افراد مبتلا به کرونا شناسایی شده اند اما مسئولان وزارت بهداشت مصر این اخبار را دروغ بر شمرده و اصرار داشتند در مصر بیمار مبتلای به کرونا ندارند به هر حال تا مدتها مصری ها تلاش می کردند اینگونه وانمود کنند که ویروس کرونا نتوانسته است به جامعه مصر رخنه کند و اگر مواردی هم شناسایی شده، غیر مصری بوده اند.

علت این پرده پوشی هم مشخص بود مصر یک کشور توریستی می باشد و بیشتر درآمد دولت آن از راه جذب توریست است به شکلی که برنامه ریزی دولت این بود تا در سال جدید مبلغ سیزده میلیارد دلار از این راه کسب در آمد کند و این درآمد برای مصری که به تازگی اقتصاد آن ثباتی یافته و دوران رشد خود را طی می کرد حیاتی بود لذا حکومت مصر ابتدا خطر ویروس کرونا را جدی نگرفت و تقریبا تا نیمه اسفند همه کسب و کارها و فعالیت های دولتی و خصوصی برپا و همچنان مراکز تاریخی و تفریحی باز بود اما با جدی شدن سرایت کرونا به مصر، دولت ابتدا مدارس و دانشگاه ها، سپس مراکز سیاحتی و تفریحی را تعطیل کرد و به دنبال آن هرگونه اجتماعات دینی و مذهبی همچون نماز جماعت و جمعه و برپایی هرگونه مراسم جشن یا عزا و عروسی را ممنوع اعلام نمود.

در همین ارتباط رسانه های مصری نیز به خوبی با دولت در توجیه مردم همراه بوده و برنامه های خوبی را برای آموزش مردم مصر و اعلام هشدارهای لازم تدارک دیده اند.

با بالا رفتن تدریجی آمار مبتلایان به کرونا دولت مصر در اقدامی پیشگیرانه از تاریخ 7/1/99 قانون منع رفت و آمد از ساعت 7 شب تا 6 صبح را به مدت دو هفته اعلام نمود و قرار است پس از دو هفته و ارزیابی وضعیت نسبت به ادامه یا لغو این قانون تصمیم گیری شود.

 کشور مصر برخلاف تصور بسیاری از مردم ایران از لحاظ بهداشتی و نظافت در سطح نازلی می باشد و در مناطق فقیر نشین تراکم جمعیت بسیار بالاست و به مجرد آنکه شما از خیابان های اصلی خارج و وارد فرعی می شوید انواع زباله را در سطح کوچه و خیابان مشاهد می کنید .

همچنین چرخ دستی و دکه های که مواد غذایی با قیمت نازل می فروشند به فراوانی در این مناطق دیده می شود. لذا پیش بینی ها اینست که چنانچه دولت نتواند کنترل خود را بر این ویروس حفظ کند مصر با فاجعه ای مثل ایتالیا یا اسپانیا شاید هم بدتر مواجه شود به همین خاطر جسته و گریخته اخباری مبنی بر احتمال اجرایی شدن منع رفت و آمد 24 ساعته به گوش می رسد.

از لحاظ تامین مواد بهداشتی به رغم بالا رفتن قیمت ها، مصر تاکنون در وضع خوبی قرار داشته و دارد. وضعیت تامین مواد غذایی و مایحتاج عمومی هم تاکنون خوب بوده است اما معلوم نیست با بدتر شدن اوضاع چه وضعیتی در کشور حاکم خواهد شد. دولت در حال حاضر برخی بیمارستان ها را به مبتلایان به کرونا اختصاص داده و ارتش نیز خیابان ها و مناطق پر رفت و آمد را چند شب یکبار گندزدایی می کند همچنین دولت مصر مبلغ 6 میلیارد دلار برای مواجه با ضرر و زیان های ناشی از کرونا اختصاص داده است.  

از هنگام وضع قانون منع رفت و آمد مردم همراهی خوبی از خود نشان داده اند البته مواردی هم بوده که برخی قانون منع اجتماعات را زیر پا گذاشته اند بعنوان مثال عده ای از متدینین در اسکندریه شبانه به خیابان ها آمده و ضمن تجمع برای رفع این بلا با صدای بلند تکبیر و تهلیل گفتن. یا برخی امامان جماعت و جمعه از تعطیلی نماز جماعت یا جمعه سرباز زدند البته این افراد توسط اوقاف مصر از سمت شان برکنار شدند. در مجموع مؤسسات دینی و مذهبی از جمله الازهر همکاری و تعامل بسیار خوبی با دولت در این زمینه داشته و همه مراسم های مرتبط با مناسبت های دینی را تعطیل اعلام کرده است و حتی در خصوص روزه ماه رمضان موضوع را منوط به نظر پزشکان نموده است.

با توجه به اینکه پیش بینی های حاکی از آنست که این ویروس حداقل تا آخر خرداد در این کشور وجود خواهد داشت وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی مصر تصمیم گرفتند تا ضمن تعطیلی مراکز آموزشی تا آخر سال، آموزش از راه دور را در دستور کار قرار داده و امتحانات را نیز غیر حضوری برگزار نمایند.

در مصر نیز همچون بسیاری دیگر از کشور ها، خرافه های مختلفی در خصوص ربط این ویروس و اخبار دینی و مذهبی، ظهور منجی، و راه های علاج آن از طریق برخی دستورات دینی، بین مردم و بخصوص در شبکه های اجتماعی رواج یافته است به همین خاطر دارالافتاء مصر چند روز قبل به ده مورد از این خرافه ها اشاره و آنها را رد نمود از جمله خرافاتی که خیلی رواج یافته این بود که اگر شخصی تار مویی در سوره بقره قرآن کریم  بیابد و آن را داخل آب قرار دهد و آب را بنوشد معالجه خواهد شد.

خرافه دیگر اینکه ویروس کرونا در سوره مدثر ذکر شده است یا هر کس تربت سیدالشهداء را بخورد علاج خواهد شد و.... 

به یقین مصر از جمله کشورهای خواهد بود که اقتصاد آن به شدت از این بحران آسیب خواهد دید زیر بسیاری از سرمایه گذاران پروژه های مصری از این کشور خارج شده اند به همین خاطر نیز سیسی روز گذشته اعلام نمود چند پروژه ملی از جمله افتتاح پایتخت جدید که قرار بود در سال 2020 م انجام شود با یکسال تاخیر در 2021م انجام خواهد شد همچنین فرودگاه های کشور بر روی توریست ها بسته و یکی از منابع اصلی درآمد و رونق کسب و کار در مصر تعطیل شده است.

ارز آوری نیروی کار مصری شاغل در کشورهای حاشیه خلیج فارس و بخصوص عربستان از دیگر محل های درآمد مصر به شمار می رفت به نحوی که تعداد کارگران مصری شاغل در این کشورها را چند میلیون تخمین می زنند و اکنون با این بحران و تعطیلی کسب و کار در این کشورها آنها مجبور به بازگشت به مصر شده اند و معضلی بر معضلات دولت اضافه نموده اند ضمن آنکه نفس ورود این تعداد مصری از خارج به داخل، احتمال انتقال ویروس به کشور را بالا می برد

در آخر به این نکته اشاره می شودکه حکومت مصر به رغم روبرو شدن با بحران کرونا و فشارهای بین المللی حاضر نشد هیچ یک از زندانیان سیاسی مصری را که در زندان ها هستند و خطر کرونا آنها را تهدید می کند آزاد نماید.

انتهای پیام/ص


٠٧:٣٢ - دوشنبه ١٨ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ٧٤٧٥٩٥    /    تعداد نمایش : ١٧٧٣خروج
خبرهاي مهم
نمایندگان فرهنگی ايران به دنبال استحکام پیوندهای دوستی با ملت‌های منطقه هستند
وبینار «نقش زنان در فرآیند رشد و شکوفایی عرصه‌های مختلف اجتماعی جامعه»
ششمین شماره نشریه الکترونیکی"المشهد الثقافی" منتشر شد
سمینار " بررسی ادبیات کودک و نوجوان در کتاب های زبان فارسی"
دیدار وابسته فرهنگی ایران در استانبول با مدیر بین الملل دانشگاه بیرونی ترکیه
کتاب «ادبیات ایران ؛ از دوره اسلامی تا غزنویان» به زبان ترکی استانبولی منتشر شد
آغاز تور سیاحتی-فرهنگی موتورسواران پاکستانی به ایران با شعار دوستی
تاکید برای برپایی کارگاههای آموزشی مطالعات اجتماعی معاصر ایران و آموزش زبان فارسی
برگزاری مسابقه کلام اقبال در دانشکده شرق شناسی لاهور
برگزاری وبینار فرایند جابجایی فعالیت های فرهنگی و هنری از بناهای فیزیکی به فضای مجازی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه در مرکز فرهنگی ج.ا.ایران در بغداد
آثار شما نقش بزرگی در پیام صلح و هم‌زیستی مشترک بین ادیان ایفا می‌کند
تبادلات فرهنگی با کشورهای مسلمان از اصول اولیه رایزنی فرهنگی است
پیام تبریک حدادعادل به رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
تاسیس مرکز پژوهشی و تحقیقاتی عرفان و تصوف در لاهور
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
ایران در زمینه علوم قرآنی گوی سبقت را از سایر کشورهای جهان اسلام ربوده‌ است
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
نشست تخصصی «میرزا کوچک بزرگ»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
جشن فارغ‌التحصیلی دانش‌آموختگان مرکز اسلامی خاتم النبیین(ص) در کامپالا

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما