English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
اخبار > نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي جهت پُررنگ کردن نقش سازنده و مؤثر فرهنگ و نخبگان فرهنگی در مناسبات و ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران با سایر جوامع، طي روزهاي 18 تا 20 بهمن‌ماه جاري، هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان را برگزار مي‌كند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، از آنجايي كه آشناسازی جهانیان با فرهنگ و تمدن ايراني ـ اسلامي بخش مهمي از فعاليت‌‏هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به شمار مي‌آيد، روزهاي فرهنگي و به تعبير ديگر، هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران طي سال‌هاي گذشته، در چارچوب برنامه مبادلات و تفاهم‌هاي بين دو كشور با شكوه و عظمت خاصي در تركمنستان و در شهر عشق آباد برگزار شده است.

اين سازمان به عنوان مركز ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران از بدو تأسيس تاكنون تلاش دارد برای یكپارچه‌سازی فعالیت‌های فرهنگی در خارج از كشور، تصویری روشن از فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی را به جهانیان عرضه كند.

اگر چه اين وظيفه در همه برنامه‌های روزانه نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، لحاظ گرديده است، ليكن هفته‌هاي فرهنگي با برنامه‏‌هاي ویژه‌ای مانند برگزاري نمايشگاه آثار هنرمندان كشورمان در زمينه‌هاي خوشنويسي، نگارگری، لباس‌هاي محلي ايراني و صنايع دستي همه ساله با حضور هنرمندان این رشته‌ها در كشورهاي مختلف جهان برگزار می‌شود.

در هفته‏‌هاي فرهنگي ايران، گروه‏‌هاي موسيقي كشورمان نيز شركت كرده و همچنين، فيلم‌هاي سينمايي ايراني در قالب هفته‏ فيلم جمهوري اسلامي ايران به نمايش درمي‏آيند. اين سازمان به دنبال برگزاري چندين دور هفته فرهنگي ايران در تركمنستان، اقداماتي را براي دور بعدي اين رويداد فرهنگي در روزهاي 18 تا 20 بهمن‌ماه جاري فراهم كرده است كه در ادامه مروري بر دوره‌هاي پيشين آن داريم:

- افتتاح «روزهاي فرهنگی ایران» (اسفندماه 1393)

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بنا به دعوت آنناگلدي قاراجايوف، وزير فرهنگ تركمنستان عازم اين كشور و به عنوان رييس هيأت شركت‌كنندگان در افتتاحيه «روزهاي فرهنگی ایران» شركت و اين رويداد فرهنگي را 14 اسفندماه سال 1393 به اتفاق مقامات دولتي تركمنستان افتتاح كرد.

«روزهاي فرهنگي ايران» در ترکمنستان با همكاري سازمان میراث فرهنگی کشور، اداره‌کل میراث فرهنگی استان خراسان شمالی و همچنين، اداره‌كل همكاري‌هاي فرهنگي و ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در عشق‌آباد برگزار شد.

گفتني است، قربان‌قلي‌بردي‌ محمداوف، رييس جمهور تركمنستان در جلسه كابينه وزيران كه 24 بهمن‌ماه سال 1393 برگزار شده بود از برگزاري روزهاي فرهنگي ايران استقبال و نسبت به هر چه بهتر برگزار شدن اين رويداد فرهنگي تأكيد كرد.

تحكيم روابط دوستي و برادري تركمنستان و ايران

آنناگلدي قاراجايوف، وزير فرهنگ تركمنستان ضمن تشكر از رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي قبول دعوت وزارت فرهنگ تركمنستان و شركت در مراسم افتتاحيه «روزهاي فرهنگي ايران»، گفت: هدف اصلي برگزاري اين رويداد فرهنگي، ارتقاء و تحكيم همكاري‌ها به ويژه تداوم حُسن همجواري بين دو كشور است.

وي همچنين، افزود: برگزاري «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان در بسط و توسعه و همينطور، تحكيم روابط دو كشور مؤثر است.

تأكيد بر تداوم همكاري‌هاي فرهنگی دو كشور

ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در اين مراسم، گفت: روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان، روابط بسیار قدیمی و کهنی است و 2 کشور از اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی و نیز از شخصیت‌‏های مشهور مشترک برخوردار هستند که این موارد پیوند دهنده قلب‏‌های 2 ملت می‌باشد.

وي در ادامه، تصريح كرد: ملت ایران و ترکمنستان در هنر هم به همدیگر خیلی نزدیک هستند و امیدواریم که دوستی میان 2 کشور ادامه داشته باشد.

نمايش 100 تابلو خوشنويسي آيات قرآني، نمایش انواع صنایع دستی از قبیل آثار معرق کاری، میناکاری، خاتم‌کاری، سفالگری ، اجرای کنسرت موسیقی اصیل ایرانی (سنتی و عاشیقلار)، اجرای کنسرت موسیقی مشترک با گروه‌های موسیقی ترکمنستان، و نمایش آثار نقاشی و نگارگری از هنرمندان ایران و برگزاری جشنواره غذاهای ایرانی و ترکمنی و نیز نمایش 4 فیلم سینمایی ایرانی در سینماهای ترکمنستان از مهمترین محورهای روزهای فرهنگی ایران در اين كشور ‌‏است.

همچنين، به همت رایزنی فرهنگی کشورمان، چهار فیلم سینمایی ایرانی در سینماهای ترکمنستان به نمايش گذاشته شد.

در دومين روز از برگزاري «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان، نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران با حضور ابراهيمي‌تركمان و جمعي از مقامات تركمنستان و ديپلمات‌هاي كشورهاي خارجي در عشق‌آباد افتتاح شد.

اين نمايشگاه فرهنگي و هنري شامل انواع صنايع دستي استان‌هاي مختلف كشورمان اعم از خاتم­كاري، ميناكاري، مينياتوري، گليم‌بافي، جاجيم دوزي، فرش و قاليچه تركمن، كردي، آذربايجاني، قشقايي، بخش خوشنويسي و خطاطي، معرق‌كاري، تراش سنگ‌هاي قيمتي به صورت نمايش آثار در قالب 70 نوع تابلو، بخش كتاب شامل كتاب‌هاي تاريخي، ايران‌شناسي، فرهنگ و هنر، موسيقي معماري، كتب نفيس، بخش جشنواره غذايي شامل 120 نوع غذاي ايراني و تركمني تشكيل يافته بود.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ضمن تشكر و قدرداني از استقبال گرم و پُر شور دانشجويان و اساتيد هنر تركمنستان، گفت: با توجه به ريشه‌هاي مشترك؛ برگزاري اين نمايشگاه در تحكيم روابط فرهنگي دو كشور بسيار مؤثر است.

وي در ادامه سلسله برنامه‌هاي سفر خود به تركمنستان، با با مايسا يازمحمداوا، معاون رييس جمهور اين كشور در امور فرهنگي ديدار و در باره گسترش روابط فرهنگي في مابين گفت‌‏وگو كرد.

ابراهيمي‌تركمان با بيان اشتراكات فرهنگي در تمامي زمينه‌ها و وجود ظرفيت‌هاي مثبت براي توسعه روابط فرهنگي در دو كشور، احياي ارزش‌ها و سنت ديرينه نياكان را ضروري دانست.

پس از آن، يازمحمداوا با پيشنهاد بهره‌‌گيري از تجربيات پژوهشگران و محققان ايراني، اظهار كرد: با توجه به ظرفيت و دستاوردهايي كه ايران در عرصه علم، فرهنگ و هنر دارد، مي‌توان به فراهم شدن فضايي براي تحقق همكاري‌هاي فرهنگي در حوزه چاپ و نشر، برگزاري نمايشگاه‌هاي فرهنگي به ويژه «كتاب»، «رسانه» و «مطبوعات» و همچنين، باستان‌شناسي پرداخت.

معاون رييس جمهور تركمنستان يادآور شد: از آنجايي كه ايران و تركمنستان داراي ميراث، تمدّن و تاريخ مشترك هستند، بايد نسبت به حفظ ارتباطات و توسعه همكار‌ي‌هاي دو كشور بيش از پيش توجه داشت.

اين رويداد فرهنگي با برگزاري مراسم اختتاميه (17 اسفندماه 1393) با حضور آنناگلدي قاراجايوف، وزير فرهنگ تركمنستان، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علاقمندان به فرهنگ و هنر ایرانی و همچنین، ایرانیان مقیم، بازرگانان، کارکنان سفارت ايران در عشق‌آباد، معلمان مجتمع آموزشی ايران، اساتید و فارسی‌آموزان رایزنی فرهنگي كشورمان به پايان رسيد.

آنناگلدي قاراجايوف در سخنان خود در اين مراسم، ضمن ارزیابی مثبت و موفقیت‌‏آمیز «روزهاي فرهنگي ايران» در ترکمنستان، گفت: درخشش فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران در قالب روزهای فرهنگی در چارچوب برگزاري نمایشگاه فرهنگي و هنري شامل صنایع دستی، نقاشی، میناکاری، مینیاتور، هنر سینما و نیز معرفي شیرینی و غذاهای سنتی، موسیقی اصیل، خطاطی و ... همه ما را خرسند كرد.

ابراهیمی‌ترکمان ضمن تشکر از دولت و مردم ترکمنستان و ريیس جمهور این کشور براي فراهم كردن امکانات و شرايط لازم برای برگزاری روزهای فرهنگی ایران در تركمنستان، اظهار كرد: دوستی مردم ایران و ترکمنستان، یک دوستی ریشه‌دار و عمیقی است و رهبران ما روابط فرهنگی دو کشور دوست، ایران و ترکمنستان به خوبي پایه‏‌گذاری کرده‌‏اند.

در ادامه، کنسرت موسیقی مشترک هنرمندان برجسته و سرشناس از ایران و ترکمنستان برگزار شد. گروه موسیقی شاه اسماعيل «خطايي» اعزامی از مرکز (استان اردبيل) به سرپرستی هنرمند هيكل‌تراش، نقاش، نوازنده و خواننده برجسته كشورمان استاد ودود مؤذن، قطعه‌هايي از موسیقی سنتی فارسی و آذربایجانی را اجرا کرد كه بسيار مورد استقبال و توجه حضار قرار گرفت. همچنين گروه موسیقی سنتی فولکلوریک «استان خراسان شمالي» نیز برنامه‌ای اجرا کردند.

همچنين، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و وزير فرهنگ تركمنستان در نشستي مشترك، با بررسي همكاري‌هاي فرهنگي ايران و تركمنستان، بر گسترش و تعميق بخشيدن بر اين همكاري‌ها تأكيد كردند.

قاراجايوف با بيان سخناني، اظهار كرد: ما از همسايگي با ايران خوشحاليم و به آن افتخار مي‌كنيم. همسايگي با دوستي مثل ايران خيلي مهم است؛ زيرا ايران در روزهاي سخت كنار ما قرار مي‌گيرد. به هر حال همكاري‌هايي هم با رايزني فرهنگي ايران داريم و برخي جشنواره‌هاي خود را با كمك آنها انجام مي‌دهيم.

ابراهیمی‌ترکمان در اين نشست، گفت: ما سابقه ديريني در روابط فرهنگي داريم و به  شخصيت‌هاي مشترك خود افتخار مي‌كنيم. از جمله مختومقلي، شاعر بزرگ را پل ارتباطي دو كشور مي‌دانيم.

- افتتاح «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان (13 بهمن ماه 1394)

همزمان با ايام الله دهه فجر، «روزهاي فرهنگي ایران»، (13 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل كاخ مقام لار، مركز فرهنگي تركمنستان افتتاح شد.

در مراسم افتتاحيه ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ضمن آرزوي سربلندي براي دو ملت ايران و تركمنستان و استحكام روابط ميان دو كشور، گفت: ايرانيان، كشور بزرگ تركمنستان را دوست دارند و به مردم آن علاقمندند.

وي افزود: اميدوارم برنامه‌هاي فرهنگي و هنري ايران در جشنواره روزهاي فرهنگي ايران، بتواند اين دوستي را به ملت تركمنستان نشان دهد.

در ادامه سيد محمد احمدي، سفير ايران در عشق‌آباد به ايراد سخن پرداخت و طي آن گفت: روابط ايران و تركمنستان، رابطه‌اي بسيار ديرينه است و اين روابط براي ايران، اهميت زيادي دارد.

وي يكي از نشانه‌هاي دلايل اهميت اين روابط را حضور رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در تركمنستان در برنامه روزهاي فرهنگي ايران، عنوان كرد و در ادامه افزود: رييس جمهور تركمنستان، امسال را سال پاسداشت ميراث فرهنگي نامگذاري كرده است كه اقدام ارزشمندي محسوب مي‌شود و با اين اقدام نسل جديد را به گذشته پيوند داده است.

از جمله برنامه‌هاي اين رويداد فرهنگي مي‌توان به كنسرت موسيقي، نمايشگاه صنايع دستي، كنسرت هنرمندان فولكوريك ايران، پخش فيلم‌هاي سينمايي ايران و كنسرت مشترك كودكان ايران و تركمنستان در مركز سينما و كنسرت «تركمنستان» و «وطن» اشاره كرد.

همچنين، نمايشگاه فرهنگي ـ هنري در روز چهارشنبه، 14 بهمن‌ماه سال 1394 به منظور نمايش آثار و دستاوردهاي فرهنگي دو كشور در محل برگزاري نمايشگاه‌هاي آكادمي هنر عشق‌آباد برپا شد.

ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين مراسم، ضمن ابراز سلام خود به ملت و دولت و رياست جمهوري تركمنستان، گفت: تركمنستان كشوري زيبا و با فرهنگ است و از دوستان جمهوري اسلامي ايران به شمار مي‌رود.

وي افزود: همسايه در كنار همسايه مي‌تواند، خوشبخت باشد و ما در كنار شما، احساس خوشبختي مي‌كنيم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه سخنان خود، اظهار كرد: اين روزها، روزهاي پيروزي انقلاب اسلامي در كشورمان است؛ بسيار خوشحاليم كه جشن‌هاي ملي كشورمان را در كنار مردم تركمنستان برگزار مي‌كنيم.

در روزهاي فرهنگي ايران، گروه‌هاي مختلف هنري و فرهنگي از جمله يك گروه هنري از تهران (نقاش، خطاط، مينياتور و ...)، دو گروه هنري از آذربايجان شرقي ـ تبريز (برنامه ويژه كودكان، يك گروه موسيقي، گروه فولكولر) و همچنين، گروه‌هاي مختلف هنري از خراسان شمالي (آشپزي غذاهاي ايراني) به اجراي برنامه پرداختند.

آيين اختتاميه «روزهاي فرهنگي ايران»، 15 بهمن‌ماه سال 1394 با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آناگلدي قاراجااوف، وزير فرهنگ تركمنستان، محمدجواد ابوالقاسمي، رايزن فرهنگي كشورمان  و مشتاقان فرهنگ و هنر ايراني در محل سينماي تركمنستان برگزار شد.

به دنبال برگزاري اين مراسم، وزير فرهنگ تركمنستان ضمن تقدير از هنرمندان ايراني و مسئولان ارشد كشورمان، براي رؤساي جمهور دو كشور آرزوي سلامتي و تندرستي كرد.

- افتتاح هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تركمنستان (بهمن ماه 1395)

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طي روزهاي 18 تا 20 بهمن‌ماه سال 1395 با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به همت رايزني فرهنگي كشورمان در عشق‌آباد افتتاح شد.

ابراهيمي‌تركمان در آغاز سخنراني خود در اين مراسم، ضمن قدرداني از دولت و ملت تركمنستان به منظور ميزباني از هيأت فرهنگي و هنري ايران، حضور ايران اسلامي در ايام دهه فجر را يادآور شد.

وي كه سرآغاز سخنانش ابياتي از اشعار مختوم‌قلي فراغي، شاعر پرآوازه و پارسي‌گوي تركمنستان بود، گفت: در ایران این روزها، روزهای پیروزی نام دارد و ملت ایران جشن‌های ملی خود را به مناسبت سی‌وهشتمین پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌کنند. در همين ايام هنرمندان ما به میان شما آمده‌اند تا همه با هم شاد باشیم و به جهان اعلام کنیم که ایران و ترکمنستان دوستی پایداری دارند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه مرزهای طولانی دو کشور، مرز دوستی است و دو ملت در غم و شادی هم شریکند، گفت: تعاملات گسترده و اراده رهبران دو کشور مبتنی است بر استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای توسعه هر چه بیشتر همكاري‌ها در بخش‌های مختلف و از جمله مناسبات فرهنگی؛ چنانکه برگزاری باشکوه هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران در سال گذشته میلادی و همچنین برگزاری هفته‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، اقدام ارزشمندی است که مؤید این معناست.

وي در پايان اظهار كرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تنها راه حفظ فرهنگ، اهتمام به فرهنگ و سنت‌های اصیلی است که کرامت انسانی در مركز توجه آن است؛ بنابراين همکاری و همفکری دولت‌ها و مبادرت به انجام برنامه‌های فرهنگی از نوع آنچه اکنون در شرف انجام است، می‌تواند ياري کند تا در مسیری گام برداريم که سعادت و خوشبختی نوع بشر و صلح پايدار را محقق سازد.

وزير فرهنگ تركمنستان در سخنان خود در اين مراسم، برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان را عامل اثبات تحكيم و پيشرفت روابط دوستي و برادري دو كشور معرفي كرد.

وي همچنين، افزود: دو دولت تركمنستان و جمهوري اسلامي ايران كه گام‌هاي جديدي در زمينه روابط دوستي برمي‌دارند، به طور متناوب برنامه‌هاي فرهنگي در سطح بين‌الملل با شركت هنرمندان دو كشور برگزار ‌كنند.

در اين رويداد فرهنگي، انواع صنایع دستی از جمله آثار معرق‌کاری، میناکاری، خاتم‌کاری، مجسمه‌سازي، زيورآلات، شيشه و بلور، لباس‌هاي محلي و ملي و آثار هنرهاي خوشنویسی، نقاشی، نگارگری، عکس و پوسترهای ایران‌شناسی و همچنين جشنواره غذاهای ایرانی و ترکمنی در معرض ديد عموم علاقمندان قرار گرفت.

همچنين، دو گروه هنري موسیقی سنتي و فولكلور از استان‌هاي فارس و آذربايجان‌شرقي در هفته فرهنگي ايران حضور يافته‌اند و ضمن هنرنمايي در برنامه‌هاي جنبي نمايشگاه، به اجرای کنسرت موسیقی مشترک با هنرمندان موسیقی ترکمنستان پرداختند.

در این ايام، تعدادي فیلم سینمایی ایرانی با دوبله روسي و تركمني در سينماهاي پايتخت به نمایش در‌آمد. حضور تعدادي از هنرمندان برجسته كشورمان در رشته‌هاي گوناگون هنري و اصيل ايراني و برپايي كارگاه هاي زنده هنري، زينت‌بخش اين نمايشگاه بود.

در ادامه برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان، نمايشگاه محصولات و آثار هنرمندان ايراني، 19 بهمن‌ماه سال 1395 در سالن بزرگ آكادمي هنر تركمنستان افتتاح و ابراهيمي‌تركمان در سخنراني كوتاه خود، با تأكيد بر روابط دوستانه ملت‌هاي ايران و تركمنستان، سابقه همكاري و فعاليت‌هاي فرهنگي دو كشور را بسيار طولاني عنوان كرد.

وي همچنين، گفت: برگزاري اين نمايشگاه، حكايت از رابطه ديرينه فرهنگي ايران و تركمنستان دارد و برپايي اين نمايشگاه‌ها و جشنواره‌هاي فرهنگي و هنري، سبب استحكام بيشتر اين رابطه خواهد شد.

سرانجام، آيين اختتاميه اين رويداد فرهنگي، 20 بهمن‌ماه سال 1395 در سینما وطن ترکمنستان با سخنراني وزیر فرهنگ اين كشور مبني بر اينكه برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و کنسرت، پخش فیلم‌های سینمایی و همچنین نشست‌های تخصصی در چارچوب هفته‌ فرهنگی ایران در ترکمنستان برای توسعه روابط دوستی و برادری دو کشور و بررسی فرهنگ ملی دو ملت همسایه و تبادل تجربه در این راستا، بسیار نتیجه‌بخش بوده است، پايان يافت.

تأکید رييس جمهور تركمنستان در هیأت وزیران بر توسعه روابط فرهنگی با ایران

در پي برگزاري موفقيت‌آميز هفته فرهنگي ايران در عشق‌آباد، قربان‌قلي بردي‌محمداف، 19 بهمن‌ماه سال 1395 در جلسه هیات وزيران ضمن خرسندی از برگزاری آن، بر گسترش روابط علمي و فرهنگي في مابين دو کشور تأكيد كرد.

وي همچنين، در خصوص هرچه بهتر برگزار شدن اين رويداد فرهنگي به معاون رييس كابينه وزرا و معاون فرهنگي دستورات لازمه را صادر كرد.

رييس جمهور تركمنستان در سخنان خود، اظهار كرد: روابط فرهنگي و بشردوستانه، شرطي مهم در تقويت و گسترش روابط بين دو كشور است.

وي افزود: روزهاي فرهنگي ايران از جايگاه مهمي در زمينه پاسداشت و آشنايي با ميراث تاريخي و فرهنگي غني و منحصر به فرد ملت تركمنستان و ايران برخورداراست، زيرا ملت دو كشور سهم ارزنده‌اي در حفظ ارزش‌هاي والاي انساني دارند.

- روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (بهمن ماه 1396)

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با همكاري رايزني فرهنگي كشورمان در تركمنستان، طي روزهاي 18 تا 20 بهمن‌ماه جاري روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان را برگزار مي‌كند.

آيين افتتاحيه اين برنامه فرهنگي بعد از ظهر چهارشنبه 18 بهمن‌ماه با حضور مديران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل كاخ مقاملار مركز فرهنگي دولتي تركمنستان، برگزار مي‌شود. اين سازمان براي برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان، گروه 40 نفره از هنرمندان كشورمان را به عشق‌آباد (پايتخت تركمنستان) اعزام مي‌كند.

اجراي كنسرت موسيقي، برپايي نمایشگاه فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی در موزه هنرهاي تجسمي تركمنستان، برگزاري نشست تخصصي هنرمندان صنايع دستي دو كشور، نمايش فيلم‌هاي سينمايي در سينماي عشق‌آباد، اجراي کنسرت موسیقی مشترك كودكان ايران و تركمنستان در تئاتر عروسكي تركمنستان و ... از جمله برنامه‌هاي پيش‌بيني‌شده براي برگزاري روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان هستند.

همچنين، آيين اختتاميه و پاياني اين رويداد هنري و فرهنگي، روز جمعه 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسيقي ملي مختومقلي عشق‌آباد، با اجرای کنسرت مشترک ایران و ترکمنستان، برگزار خواهد شد.

هيأت فرهنگي و هنري ايراني حاضر در رويداد، از مكان‌هاي تاريخي و گردشكري عشق‌آباد، قلعه نساء و موزه دولتي مركز فرهنگي دولتي تركمنستان، بازديد خواهند كرد.

گزارش از مهسا صبوري

انتهاي پيام/


١٨:٤٣ - 1396/11/08    /    شماره : ٦٩٧٣١٠    /    تعداد نمایش : ١٧٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.