English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سوریه

به مناسبت سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، روزهای فرهنگی ایران توسط رایزنی فرهنگی ایران و با همکاری وزارت فرهنگ سوریه در مجتمع فرهنگی و هنری دارالاوبرا دمشق افتتاح شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، روزهای فرهنگی ایران شامل بخش نمایشگاهی متشکل از آثار تجسمی هنرمنداني همچون علی تن، محمدعلی رجبی، حسین شیرکوند، رضا شعبانی و احمدرضا بیضائی در هنرهای خوشنویسی، نقاشی‌خط، گرافیک، نگارگری و کاریکاتور و همچنین نمایشگاه تصاویر ایام انقلاب اسلامی، نمایشگاه تصاویر تهران امروز و صنایع دستی و بخش اجرای موسیقی اصیل و مقامی ایران توسط گروه «پایار» اعزامی از سوی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور است.

اين نمایشگاه توسط توفیق‌الامام، معاون وزیر فرهنگ سوریه و ترکابادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه و عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با حضور سفیر چین، کاردار عراق و جمعی از مقامات رسمی و دیپلماتیک افتتاح شد.

توفیق‌الامام، معاون وزیر فرهنگ سوریه در سخنراني خود در آيين افتتاحيه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و از حمایتظهای جمهوری اسلامی ایران از سوریه قدردانی كرد.

وی برگزاری چنین فعالیت‌های هنری به مناسبت مهم پیروزی انقلاب اسلامی را بیانگر اهمیت فرهنگ و هنر در منظومه فکری انقلاب دانست و بر ضرورت ارايه چهره فرهنگی و هنری ایران تأکید كرد و افزود: ما برای هرگونه همکاری در انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری آمادگی کامل داریم.

پس از آن عباس خامه‌یار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با یادآوری موضع سوریه و مرحوم حافظ الاسد، ريیس جمهور سوریه در استقبال از پیروزی انقلاب اسلامی و حمایت از جمهوری اسلامی ایران، روابط راهبردی دو کشور و استمرار و توسعه این روابط را حاصل رهبری حکیمانه دو طرف و اشتراک نظر و موضع دانست.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه به پیشرفت‌های علمی، فناوری، فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته و جایگاه ممتاز ایران در رده‌بندی‌های جهانی پرداخت و آمار دستاوردهای ایران در زمینه‌های مختلف همچون جایگاه جهانی دانشگاه‌های ایران، رتبه جهانی ایران در علوم پیشرفته مانند نانو و بیوتکنولوژی و فعالیت‌های فرهنگی و هنری مانند جشنواره‌های فیلم، نمایش، موسیقی، جایزه جهانی کتاب سال، نمایشگاه بین‌المللی کتاب و ... را ارايه کرد و افزود: اخبار اینگونه فعالیت‌های ایران در رسانه‌های گروهی غایب هستند که عمدی است.

خامه‌یار در بخش دیگری از سخنانش به تغییر کامل وضعیت فرهنگی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نفع اعراب پرداخت و افزود: متأسفانه اکثر کشورهای عربی به جای استقبال از این تغییر رویکرد ایران، به توطئه علیه جمهوری اسلامی پرداختند و همواره نیز از موضع طلبکارانه با ایران برخورد می‌کنند.

وی در پایان بر ثبات موضع ایران در اصول و مبانی راهبردی از جمله در قضیه فلسطین و مبارزه با تروریسم و دخالت آمریکا در منطقه تأکید كرد.

آخرین سخنران سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه بود. ترکابادی طي اين سخنراني روابط فرهنگی و تمدنی کنونی ایران و سوریه را استمرار روابط فرهنگی و تمدنی تاریخی دو کشور دانست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: برپایی این نمایشگاه و همچنین برنامه گروه موسیقی پایار به هدف تأکید بر چهره و جنبه فرهنگی انقلاب اسلامی به مخاطبین سوری است؛ بنابراين تصمیم گرفتیم با فعالیت فرهنگی و هنری سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیریم.

قسمت پایانی مراسم، اجرای برنامه گروه موسیقی «پایار» بود که قطعات متنوعی از موسیقی اصیل و مقامی مناطق مختلف ایران همچون خراسان، لرستان، فارس، جنوبی و کردی را اجرا كردند.

دومین روز برنامه روزهای فرهنگی ایران در سوريه

دومین روز برنامه روزهای فرهنگی ایران به مناسبت سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ویژه ایرانیان مقیم سوریه در مجتمع فرهنگی و هنری دارالاوبرا دمشق، برگزار شد.

روزهای فرهنگی ایران شامل بخش نمایشگاهی متشکل از آثار تجسمی هنرمندان اعزامی از معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (علی تن، محمدعلی رجبی، حسین شیرکوند، رضا شعبانی و احمدرضا بیضائی) در هنرهای خوشنویسی، نقاشی‌خط، گرافیک، نگارگری و کاریکاتور و همچنین نمایشگاه تصاویر ایام انقلاب اسلامی، نمایشگاه تصاویر تهران امروز و صنایع دستی و بخش اجرای موسیقی اصیل و مقامی ایران توسط گروه «پایار» اعزامی از سوی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور است.

در این  برنامه که با دعوت سفارت جمهوری اسلامی ایران و با حضور چشمگیر ایرانیان مقیم سوریه برگزار شد، پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط قاری قرآن از ایرانیان مقیم، سید رضی واحدی، ريیس کمیته ایرانیان مقیم سخنرانی کرد و طی آن ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به همه ایرانیان و به ویژه ایرانیان مقیم سوریه تبریک گفت و از سفارت کشورمان بابت برگزاری این مراسم تشکر كرد.

پس از آن ابوالفضل صالحی‌نیا، رایزن فرهنگی ایران در سوریه سخنرانی کرد. وی ضمن گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار كرد: جشن پیروزی انقلاب اسلامی در حال و هوای شادمانی پیروزی‌های بزرگ در سوریه علیه تروریسم و توطئه علیه سوریه برگزار می‌شود و این پیروزی‌ها را به رزمندگان و مجاهدین تبریک عرض می‌کنیم.

صالحی‌نیا همچنين مروری به مبارزات ملت مسلمان ایرانی به رهبری امام خمینی (ره) از سال‌ها پیش از پیروزی کرد و یادآور حمایت‌های مرحوم حافظ الاسد، ريیس جمهور وقت سوریه از مبارزات ملت مسلمان ایران و کمک به مبارزین و پناه دادن به آنها شد و ایجاد روابط راهبردی میان دو کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی را مبتنی بر وحدت موضع و اشتراک نظر نسبت به قضایای اساسی دانست و افزود: استمرار روابط و توسعه و تعمیق روزافزون آن علیرغم فشارها و توطئه‌ها به دلیل بنا شدن روابط دو کشور بر پایه‌های صداقت و اعتماد طرفین است و تحولات چهار دهه گذشته این موضوع را اثبات کرده است.

رایزن فرهنگی كشورمان در ادامه افزود: انقلاب اسلامی نظام سیاسی منحصر به فردی را به جهان عرضه کرد که نظامی دینی و حايز شرایط تعریف شده جهانی برای یک نظام دموکراتیک و مبتنی بر آرای مردم است. این نظام جوان علیرغم همه توطئه‌ها و مشکلات تحمیلی توانست با برنامه‌ریزی راهبردی، سرمایه‌گذاری، تربیت نیروی انسانی کارآمد و عزم و اراده و رهبری حکیمانه، پیشرفت‌های افتخارآمیزی در زمینه‌های گوناگون را محقق كند.

سومین روز برنامه روزهای فرهنگی ایران در سوریه

سومین روز برنامه روزهای فرهنگی ایران به مناسبت سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ویژه کارگزاران و مدافعان حرم و خانواده‌هایشان در سوریه در مجتمع فرهنگی و هنری دارالاوبرا دمشق، برگزار شد.

در این برنامه که با دعوت سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، سید رضی واحدی، ريیس کمیته ایرانیان مقیم، ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به همه تبریک گفت.

پس از آن ترکابادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه طی سخنان کوتاهی، سالگرد پیروزری انقلاب اسلامی را تبریک گفت.

پس از آن «توسلی» خواننده موسیقی پاپ کشورمان که توسط سفارت کشورمان براي شركت در مراسم در دمشق دعوت شده بود، قطعاتی از کارهای خودش را با مضامین انقلابی و ایران اسلامی اجرا کرد.

وی برنامه خود را با قطعه‌ای با موضوع امام رضا (ع) شروع كرد و سپس قطعه جدید خود در مورد ایران که هنوز منتشر نشده است را اجرا کرد و مورد استقبال واقع شد.

قسمت پایانی مراسم، اجرای برنامه گروه موسیقی «پایار» بود که قطعات متنوعی از موسیقی اصیل و مقامی ایران و چند تک‌نوازی را اجرا كردند و برنامه را با قطعه «ای ایران» به پایان بردند.

انتهاي پيام/

 


١٥:٢٠ - 1396/11/23    /    شماره : ٦٩٨٦٦٣    /    تعداد نمایش : ١٢١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
برگزاری اولین نمایشگاه هنرآموزان انجمن خوشنویسان مانیل
همكاري دانشگاه علوم پزشکی تهران و آستان مقدس امام حسین (ع)
ولايت فقيه در عراق تدريس مي‌شود
گسترش همکاری‌های علمی بین دانشگاه صلاح‌الدین اربیل و دانشگاه‎های ایران
سومین نشست دوستداران زبان و ادبیات فارسی در لاذقیه سوريه
بزرگداشت روز دانشجو در مرکز فردوسی کتابخانه ملی قرقیزستان
افتتاح اولین گالری دائمی هنرمند ایرانی در استانبول
نشست مسئولین فرهنگی ایران در عراق
سفر اندیشمندان مسیحی کاتولیک و بودایی کره‌جنوبی به قم
گسترش همکاری‌های رسانه‌ای ایران و شبکه تلویزیونی «ایبریا» گرجستان
شرکت رایزن فرهنگی کشورمان در جشن چهل‌وهشتمین سالگرد روز ملی عمان
تجلیل از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در نخجوان
سخنگوی دارالافتاء عراق بر ضرورت حفظ وحدت بین مسلمین تأکید کرد
جشنواره «مزرعه فکر» در ایروان برگزار شد
برگزاری پانزدهمین نشست حافظ‌شناسی در کابل
مناسبات ایران ـ ایتالیا فرهنگ‌محور است/ اولویت مقابله با ایران‌هراسی
برگزاري نشست تخصصی «جاده ابریشم، جاده فرهنگ و تمدن» در عشق‌آباد
برگزاری نشست و نمايشگاه خطاطي «حضرت مریم(س) در قرآن» در فيليپين
بررسی نقش زبان فارسی در دهلی‌نو
مدیر موزه مد و لباس روسیه خواستار برپایی نمایشگاه لباس اقوام مختلف ایرانی شد
آغاز مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس با شركت قاري ايراني
روابط فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و بلغارستان در تاریخ دو ملت ریشه دارد
معرفی اندیشه‌های امام (ره) و مقام معظم رهبری در افغانستان
گسترش همکاری‌های علمی ـ فرهنگی بین ایران و ایتالیا
برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی قرآن‌آموزان دارالقرآن فیلیپین
گسترش همکاری‌های فرهنگی بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه فردوسی
کارگاه آموزشی خط نستعلیق در تونس برگزار می‌شود
تأكيد بر توسعه همکاری‌های فرهنگی ايران و ژاپن
هفته فیلم جمهوری اسلامی ایران در گرجستان برگزار می‌شود
اعزام دانشجوی زبان فارسی تونس به ایران

 

صفحه اصلي|تماس با ما