English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

نواي موسيقي ايراني در صربستان

برنامه‏‌های گرامیداشت دهه مبارک فجر و جشن پیروزی انقلاب اسلامی در صربستان، با برگزاری برنامه موسیقی سنتی ایران، در سالن آمفی تئاتر شهرداری بلگراد و مرکز فرهنگی ووک کارجیچ،  برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در مراسم که با حضور ملا عبداللهی، سفیر ایران در صربستان، مقامات شهرداری بلگراد، شخصیت‏های فرهنگی، هنرمندان، دانشجویان و جمع زیادی از علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران برگزار شد، قطعاتی از موسیقی اصیل ایرانی با هنرمندی گروه موسیقی «سینا» (اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) اجرا شد.

موسيقي ايراني، زيباترين نواي جهان

در ابتدای این مراسم و پس از نواختن سرودهاي ملی ایران و جمهوری صربستان، سوِتیسلاو گونتسیچ، ريیس فرهنگسرای ووک استفانوویچ کاراجیچ، گفت:‌ تا همين اواخر با موسیقی سنتی ایرانی آشنا نبودم، سال گذشته در این ایام اولین باری بود که این فرصت نصیب من شد تا به آوای دلنشین موسیقی ایرانی گوش فرا دهم و باید بگویم که تا آن لحظه چیزی زیباتر از نوای موسیقی اصیل ایرانی نشنیده بودم و این یک بُعد دیگری از هنر موسیقی را در ذهن من ایجاد كرد که از این بابت خیلی خوشحالم و خوشبختانه امسال نیز این فرصت نصیب همه ما شد.

وي ادامه داد: متأسفانه مردم ما اطلاع زیادی از موسیقی ایرانی ندارند و این فرصتی است که با آن آشنا شوند. این برنامه موسیقی به همت رایزنی فرهنگی ايران به مناسبت سالگرد روز ملی جمهوري اسلامي ایران و به یاد مرحوم سلیماني، وابسته فرهنگي فقيد ايران در صربستان که سال گذشته در همین سالن در میان ما بود و تازگی دارفانی را وداع گفته است، هماهنگ شده است.

يك دقيقه سكوت به احترام مرحوم سليماني

در ادامه مهدی شیرازی، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در صربستان با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم محسن سلیمانی، وابسته فرهنگي فقید کشورمان در صربستان، از حاضرین خواست تا به احترام وی و برای تکریم خدمات و فعالیت‌های ارزنده فرهنگی که در دوران خدمت خود در صربستان داشتند، بایستند و یک دقیقه سکوت کنند.

سرپرست رایزنی فرهنگي كشورمان در ادامه سخنرانی کوتاهی را با موضوع «اهمیت هنر متعهد و موسیقی سنتی ایران» ایراد كرد و با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار كرد: ماه بهمن در تاریخ معاصر ایران، اهمیت و ارزش بسیاری دارد. سی‌ونه سال پیش و در سال1357، انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید که سرآغاز فصل نوینی در تاریخ ایران شد.

وي افزود: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران، توجه به رشد و تعالی معنوی و اهمیت به کرامت و اخلاق انسانی است و از جمله ابزاری که می‌تواند به تحقق این هدف کمک کند، بهره‌گیری از هنر متعهد، ارزشمند و اخلاق‌مدار است. این مهم با پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی، عملی شده است.

شيرازي همچنين در خصوص جایگاه و اهمیت موسیقی سنتی ایران اظهار كرد: در دنیای امروز که غرب درصدد تحمیل محصولات فرهنگی خود و از بین بردن فرهنگ‏ها و خرده‌فرهنگ‌هاست، توجه و حفظ هنرهای اصیل و از جمله موسیقی ملی اهیمت فراوانی می‌یابد. موسیقی ایرانی که ریشه در فرهنگ اصیل ایران دارد، پس از انقلاب اسلامی با رشد و بالندگی همراه بوده و ارزش بیشتری یافت. موسیقی اصیل ایرانی، با آواها و نغمه‌های دلنشین که برگرفته از شعر و ادب فارسی است، انسان را به عمق وجودی خود معطوف می‌کند و او را به تفکر در عالم هستی وامی‌دارد. این نوع موسیقی، صرفاً برای لذت و سرگرمی نیست؛ موسیقی اصیل ایرانی، نوای انسان شرقی است که همواره در جست‌وجوی حقیقت است، حقیقتی که تنها با اتصال به مبدأ هستی و ارتباط با خداوند معنی خواهد یافت.

در بخش اجرای موسیقی، پس از معرفی سازها و هنرمندان، چند قطعه از آثار فاخر موسیقی ایرانی اجرا شد که مورد استقبال بسیار زیاد حاضرین شد.

گروه موسیقی «سینا» با سرپرستی امین رامین از سوی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کشور صربستان اعزام شده است و طبق هماهنگی رایزنی فرهنگی كشورمان، این گروه در شهرهای ابرنواتس و اسمدروو نیز به اجرای موسیقی پرداخت.

نوای موسیقی ایرانی در دانشگاه مگاترند بلگراد

در ایام گرامیداشت دهه مبارک فجر و جشن پیروزی انقلاب اسلامی، گروه موسیقی سنتی «سینا» برنامه‎ای را در محل سالن اجتماعات دانشگاه مگاترند بلگراد (پايتخت) برگزار شد که مورد استقبال استادان و دانشجویان اين دانشگاه قرار گرفت.

در ابتدای این برنامه، سعید صفری، مدرس زبان فارسی، ضمن تقدیر از مسئولین دانشگاه برای همکاری صمیمانه با رایزنی فرهنگی ایران اظهار كرد: از دو سال گذشته که تمامی دوره‌هاي آموزش آزاد زبان فارسی به طور متمرکز در این دانشگاه تشکیل می‌شود، تلاش کرده‌ایم تا در فرصت‌های مناسب، با دعوت از هنرمندان ایرانی، برنامه‌های فرهنگی و هنری نیز اجرا شود که همواره با مساعدت مسئولین دانشگاه مواجه بوده‌ایم و امیدواریم این همکاری استمرار و توسعه بیشتری داشته باشد.

در ادامه دراگان چالویچ، مدیر هماهنگی بخش بین‌الملل دانشگاه مگاترند و مسئول اتاق ایران، با تأیید همکاری مثبت و سازنده رایزنی فرهنگی كشورمان با این دانشگاه در اجرای برنامه‌های مختلف آموزشی و فرهنگی اظهار كرد: طی دو سال گذشته علاوه بر تشکیل موفق دوره‌های آموزش زبان فارسی، چندین  برنامه فرهنگی از جمله نمایش فیلم‌های ایرانی، نمایشگاه عکس، جشن شب یلدا و اجرای موسیقی سنتی برگزاری شده است که موجب آشنایی بیشتر دانشجویان این دانشگاه با فرهنگ و تمدن ایران شده است و ما در ارزیابی خود، موفقیت این شیوه را تأیید می‌کنیم.

در ادامه گروه «سینا» قطعاتی از موسیقی سنتی ایران را اجرا کردند که مورد تشویق بسیار زیاد دانشجویان و حضار قرار گرفت.

اجرای گروه موسیقی سینا در شهر اوبرنواتس

به همت رایزنی فرهنگی ایران در صربستان و به مناسبت گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه موسیقی سنتی ایرانی با اجرای گروه «سینا» (اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) در شهرهای اوبرنواتس و اسمدروو برگزار شد که با استقبال بسیار خوب مسئولین شهر و شهروندان همراه بود.

در شهر اوبرنوانتس، سالن مرکز فرهنگی شهرداری این شهر پذیرای گروه موسیقی ایرانی بود و علاقمندان بسیار زیادی در این برنامه شرکت کردند و در ابتدا مجری برنامه به نمایندگی از شورای فرهنگی شهر اوبرنوانس به گروه موسیقی خوش آمد گفت.

مهدی شیرازی، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در صربستان، با قدردانی از شهردار و مسئولین شهری برای در اختیار قرار دادن مکان مناسب برای اجرای برنامه موسیقی، یاد و خاطره مرحوم سلیمانی، وابسته فرهنگی فقید ایران را گرامی داشت و در ادامه با اشاره به برگزاری آیین‌های جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار كرد: انقلاب اسلامی ایران بزرگ‌ترین رویداد تاریخ معاصر ایران است که به خواست و اراده توده‌های مردم و با رهبری روشنگرانه امام خمینی (ره) انجام شد و به استقرار نظامی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و اخلاقی انجامید.

وی همچنین به اشاره به ارزشمند بودن هنر در فرهنگ اسلامی و ایرانی اظهار كرد: نوای شورانگیز موسیقی اصیل و سنتی ایرانی از ریشه‌های شعر و ادب ایران سرچشمه می‌گیرد و نغمه‌ها و آوهای موسیقی ایرانی، آمیزه‌ای از تلفیق ادبیات با هنر است.

پس از آن، گروه موسیقی «سینا» قطعاتی از موسیقی سنتی ایران را اجرا کردند و مورد تشویق حاضرین قرار گرفتند.

اجرای برنامه موسیقیايي در شهر اسمدروو

مرکز فرهنگی و هنری شهر اسمدروو نیز پذیرای گروه موسیقی سنتی ایرانی بود و شهروندان این شهر نیز از اجرای برنامه موسیقی استقبال کردند.

در این برنامه که با حضور معاون شهردار و مسئول مرکز فرهنگی شهر برگزار شد، مهدی شیرازی، سرپرست رایزنی فرهنگی كشورمان در صربستان ضمن اشاره به برپایی جشن پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، به دستاوردهای مهم فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی اشاره كرد و توجه به «هنر متعهد و متعالی» را از ارزش‌هایی دانست که پس از انقلاب اسلامی بروز و ظهور داشته است.

وی همچنین موسیقی سنتی ایران را نمونه ای از هنر متعهد و متعالی دانست که ریشه در آداب و فرهنگ ایرانی دارد.

در ادامه مهدی شیرازی به همکاری‌های خوب رایزنی فرهنگی ايران و مرکز فرهنگی شهر اسمدروو صربستان در سال های گذشته اشاره كرد و برنامه بعدی رایزنی فرهنگی را در این شهر را ـ برگزاری هفته فیلم ایران ـ به مخاطبین معرفی کرد.

هفته فیلم ایران در شهر اسمدرو امروز دوشنبه 23 بهمن با نمایش 6 فیلم برگزار مي‌شود.

در ادامه گروه هنری «سینا» به هنرمایی پرداختند که با استقبال زیاد شرکت‌کنندگان روبرو شد.

برگزاری مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بلگراد

مراسم گرامیداشت سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از سوی سفارت ایران در بلگراد و با همراهی و مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان به نحو شایسته‌ای برگزار شد. در این مراسم که با حضور فرستاده ویژه ريیس جمهور صربستان، راسیم لیائیچ، معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت، برخی از مقامات لشکری و کشوری صربستان، جمع زیادی از سفرای مقیم و دیپلمات‌های کشورهای مختلف، شخصیت‌های مذهبی، فرهنگی و دانشگاهی و جمعی از هموطنان کشورمان برپا شد، حاضران و مهیمانان شرکت‌کننده پیروزی انقلاب اسلامی را به سفیر کشورمان و دولت ملت بزرگ ایران تبریک گفتند.

در این مراسم، حسین ملاعبداللهی، سفیر ایران در صربستان با خوش‌آمدگویی و سپاس از حضور میهمان عالیرتبه و علاقمندان به جمهوری اسلامی ایران با بيان سخنانی اظهار كرد: روز ملی جمهوری اسلامی ایران که یادآور پیروزی انقلاب اسلامی است، تحولی مهم و سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر ایران محسوب می‌شود. زیرا مردم ایران بدون استفاده از سلاح و تنها با بهره‌گیری از قدرت کلام و روشنگری‌های الهام‌بخش به رهبری امام خمینی (ره) موفق شدند تا نظام سیاسی و استبدای پادشاهی را برکنار و به جای آن سیستم جدید سیاسی را در کشور بنیان گذاردند که مبتنی بر ارزش‌های دینی، باورهای ملی و معیارهای دموکراتیک استوار است.

وی همچنین برگزاری 40 انتخابات مختلف در طی سال‌های بعد از پیروزی را نشانه بارزی از حق آزاد مردم برای انتخاب مقامات کشور و نشانه روشنی از مردمسالاری توصیف كرد و با اشاره به روابط بسیار خوب دولت‌های ایران و صربستان، ابراز امیدواری كرد تا دوستی و همکاری مشترک دو کشور استمرار داشته باشد.

شایان ذکر است که در این مراسم، رایزنی فرهنگی ایران با برگزاری نمایشگاه آثار منشور رایزنی فرهنگی، عکس و کتاب‌های نفیس و همچنین با برپایی غرفه صنایع دستی ایرانی، نقش فعالی داشت.

همچنین گروه موسیقی «سینا» که از سوی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای انجام برنامه در شهرهای مختلف صربستان به اين كشور اعزام شده بود، در این مراسم به هنرنمایی پرداخت که مورد استقبال میهمانان شرکت‌کننده در مراسم قرار گرفت.

انتهاي پيام/


١٣:٣٩ - 1396/11/23    /    شماره : ٦٩٨٦٤٥    /    تعداد نمایش : ٩٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
معرفی غذای حلال در دانشگاه آدامسون فيليپين
بزرگداشت روز زبان مادری در بنگلادش
جشنواره نوروزي ايرانيان توسط فارسي‌آموزان ايتاليايي برگزار مي‌شود
برگزاری همایش «مولونا جلال‌الدین رومی و حضرت سلطان باهو» در لاهور پاکستان
انتشار مصاحبه رایزن فرهنگی ایران در روزنامه «آدیس زمن» اتیوپی
دیدار نماینده فرهنگی ایران در بمبئی با اساتید زبان و ادبیات اردو
خواستار بهره‌مندي از تجربيات ايران در حفظ آثار باستاني پاكستان هستيم
بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه لگون غنا
انتشار گزارش فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در روزنامه «مانیلا تایمز» فیلیپین
سنگال؛ سرزمین دین‌داری شاد با ۱۷ هزار دارالقرآن
کارگاه خط و نقاشی در آلمان + تصاویر
هنرمندان ايراني آثار شاخص خود را به رایزنی فرهنگي ايران در آلمان اهدا كردند
برگزاری هفته فیلم ایران در شهر اوبرنواتس صربستان
اهدای جوایز ادبی به اندیشمندان ایالت سند
نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در ارمنستان
امضای توافقنامه ترجمه و نشر در حوزه مطالعات ایرانشناسی در آلمان
دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان پایان یافت
اعزام هنرمندان جمهوری آذربایجان به جشنواره نوروزی «کیش»
دوبله فیلم «چهل سال سینمای ایران» به زبان ترکی استانبولی
بیست‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسقط آغاز به کار کرد
افتتاح نمایشگاه عکس «چهل سال ایران» در استانبول
برگزاری شب شعر و موسیقی ایران در اتیوپی
آيين بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در سن‌پترزبورگ برگزار شد
روزهاي مشترك موزه ايران‌ باستان و موزه ارميتاژ برگزار شود
تأكيد بر توسعه پايدار با تكيه بر ارتباطات فرهنگي و دانشگاهي
نخستین کنگره انجمن ایرانشناسان اوراسیا در روسیه
پروزوروف: انقلاب اسلامی پیشرو مطالعات اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی در جهان است
قهرمان سلیمانی: اوراسیا حوزه جغرافیایی مشترک همکاری‌های فرهنگی است
اهمیت انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن در تلویزیون ملی اوگاندا تشریح شد
ابراهیمی‌ترکمان: جمهوری اسلامی ایران به دنبال تحقق تمدن نوین اسلامی است

 

صفحه اصلي|تماس با ما