منو اصلی
اخبار > تاکید برای برپایی کارگاه‌های آموزشی مطالعات اجتماعی معاصر ایران و آموزش زبان فارسی


  چاپ        ارسال به دوست

ربانی در دیدار با مسؤلین دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه دهلی؛

تاکید برای برپایی کارگاه‌های آموزشی مطالعات اجتماعی معاصر ایران و آموزش زبان فارسی

محمد علی ربانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو با حضور در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه دهلی با مسئولین، اساتید و دانشجویان دکتری گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،در این دیدار ضمن بازدید از کتابخانه دانشکده ودیگر بخش ها ی آن در دپارتمان تاریخ این دانشکده با خانم پر سیماباوا معاون دانشکده و رئیس دپارتمان تاریخ ،دوتن از اساتید و همچنین تعدادی از دانشجویان دکترای این دانشکده دیدار و گفتگو کرد.

 در این دیدارخانم سیما باوا با اشاره به همکاری های مشترک رایزنی فرهنگی با دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه دهلی  در برپایی کارگاههای آموزشی مطالعات اجتماعی معاصر ایران و دوره های آنلاین آموزش زبان فارسی ،خواستار توسعه اینگونه همکاری ها شد.

ربانی رایزن فرهنگی نیز در این دیدار واسطه گری جهت تو سعه همکاری های دانشگاهی ایران وهند را اولویت کاری رایزنی برشمرد و خاطر نشان ساخت: تجربه دو دور برپایی کارگاه آموزشی دو ماهه و آنلاین با موضوع مطالعات اجتماعی معاصر ایران و دو دور آموزش انلاین زبان فارسی با حضور اساتید برجسته ایرانی ،نشان داد که حتی در شرایط سخت کرونایی وتعطیلی دانشگاهها نیز می توان زمینه ها وبسترهای مناسبی جهت همکاری های علمی و آموزشی دو کشور فراهم آورد.

در این دیدار که پنج تن از دانشجویان دکترای تاریخ شرکت کننده در دوره های زبان فارسی نیز حضور داشتند ،ضمن قدردانی از همکاری رایزنی و دانشگاه علامه طباطبایی در برپایی دوره های آنلاین زبان فارسی ، فراگیری زبان فارسی برای دانشجویان رشته تاریخ را یک ضرورت برشمرده و یادآورشدند با توجه به اینکه بخش عمده از تاریخ هند متاثر از فرهنگ وزبان فارسی بوده وبسیاری از منابع نیز به زبان فارسی است لذا آموختن زبان فارسی برای این گروه از دانشجویان بسیار مهم وضروری است .

 

درخواست جهت ادامه این کلاس ها و تمرکز برآموزش ویادگیری چگونگی فهم ودرک درست منابع فارسی تاریخی بخش دیگر از سخنان این دانشجویان در این دیدار بود. هرچند دانشگاههای هند هنوز به دلیل شرایط کرونایی بازگشایی نشده  است ولی یکی از فرصت های مناسب وتاثیرگذار در مراودات علمی و دانشگاهی ، توسعه همکاری ها در برپایی کارگاهها و دوره های آموزشی بویژه در حوزه مطالعات ایران وزبان فارسی است .

انتهای پیام/م


٠٨:٣٠ - شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧١٣١    /    تعداد نمایش : ٣٤٩خروج