منو اصلی
اخبار > ایرانشناس برگزیده جهان از اسپانیا معرفی شد


  چاپ        ارسال به دوست

ایرانشناس برگزیده جهان از اسپانیا معرفی شد

خواکین رودریگز کارشناس ارشد رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسان جهان در دانشگاه گیلان به عنوان ایران شناس برگزیده جهان معرفی شد واز طرف معاون بین الملل وزارت علوم و تحقیقات لوح تقدیر به ایشان اهدا گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، خواکین رودریگز وارگاس ایرانشناس برجسته اسپانیایی و بنیانگذار دوره های آموزش زبان فارسی در این کشور است.

 او متولد سال ۱۹۶۵ در شهر سویل در منطقه آندالوسیا بوده و زبان فارسی را به صورت خودآموز و از بیست سالگی فرا گرفته است. رودریگز دوره کارشناسی ارشد و دکترای خود را در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید به پایان برده است. رساله دکترای او که نخستین رساله دکترای نوشته شده درباره ادبیات فارسی در اسپانیا به شمار می رود، درباره کتاب جوامع الحکایات محمد عوفی است.

از آثار او درباره ایران پیش از اسلام می توان به ترجمه دو کتاب «ارداویرافنامه» و «مینوی خرد» اشاره کرد. «اسرار التوحید» اثر ابوسعید ابوالخیر، «گلستان» سعدی، «جوامع الحکایات» عوفی و «قابوسنامه» کیکاوس بن وشمگیر (زیر چاپ) از ترجمه های او در ادبیات کلاسیک فارسی به شمار می رود.

انتهای پیام/ص


٠٧:٤٨ - سه شنبه ٤ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٤٠٧    /    تعداد نمایش : ١٠٤١خروج