منو اصلی
اخبار > چهل‌وهشتمین شماره فصلنامه «الهدی» در عراق منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

با محوریت نهضت حسینی؛

چهل‌وهشتمین شماره فصلنامه «الهدی» در عراق منتشر شد

چهل‌وهشتمین شماره فصلنامه «الهدی» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در عراق و توسط مرکز مطالعات حوزوی الهدی، چاپ و منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، زیارت اربعین و نهضت حسینی از مهمترین مطالب نخست این شماره از فصلنامه است. در این قسمت مطالبی از کتاب «فاجعة الطف» تالیف مرحوم آیت الله العظمی سید محمد سعید حکیم نقل شده که در آن در مورد زیارت امام حسین علیه السلام و حفظ شعائر و قیام امام حسین علیه السلام و اصول و اهداف آن و ضرورت حفاظت از ارزش‌های این قیام در برابر توطئه‌های دشمنان در طول تاریخ صحبت می‌کند.

در ادامه، مقاله «ابعاد سیاسی و اجتماعی زیارت اربعین» مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی درج شده است. یکی از سخنرانی‌هایی که در آن تاکید می‌کند ائمه اطهار علیهم السلام به این زیارت توجه ویژه داشته‌اند و در روایات متعددی به شیعیان توصیه کرده‌اند که این زیارت را برگزار کنند؛ چرا که این زیارت ابعاد و جنبه‌ها و اهداف متعددی دارد که حافظ ارزش‌های جامعه اسلامی و ارزش‌های قیام امام حسین(ع) است.

اربعین حسینی (اصالت مراسم و عظمت نتایج) از دیگر مقالات این فصلنامه به شمار می‌رود. پژوهشی تاریخی و حدیثی در مورد زیارت اربعین از حجت‌الاسلام و المسلمین شيخ عز الدين الكاظمی.

این مطلب جزو پژوهش‌های مهم در زمینه گفتمان شیعی و حوزوی است که مخاطب اصلی آن طلاب حوزه‌های علمیه و سخنرانان مذهبی در عموم جهان اسلام و بخصوص عراق برشمرده می‌شود.

مقاله چهارم این شماره از فصلنامه، نهضت حسینی با رویکرد «اصول قیام و نقش آن در اصلاح» از حجت‌الاسلام والمسلمین شيخ عبد الله موسى است.

نقش عقل در تکرار انقلاب امام حسین علیه السلام و به روز آوری این تجربه در زمان‌های دیگر از حجت‌الاسلام والمسلمین شيخ محمد منصور، راهپیمایی زیارت اربعین: پژوهشی در مبانی فقهی از حجت‌الاسلام والمسلمین شيخ عبد الواحد الساعدي و سیاست امام حسین علیه السلام در مقابله با تروریسم دولتی ـ حجت‌الاسلام والمسلمین شيخ قيصر التميمي از دیگر مقالات است.

گفتنی است؛ «الهدی» به عنوان یکی از مجله‌های ممتاز و علمی مورد احترام محافل علمی عراق قرار دارد و انتخاب موضوعات مهم و به روز، و همچنین مشارکت نویسندگان بارز و دانشمند، جزو ویژگی‌های اصلی این مجله به شمار می‌رود که باعث تقدیر و تشکر مستمر علما و فضلای نجف و اساتید و پژوهشگران دانشگاهی در عراق شده است.

انتهای پیام/ص

 


٠٧:١٨ - سه شنبه ٢٧ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٢٩٠    /    تعداد نمایش : ٦٧٣خروج