منو اصلی
اخبار > شخصیت فراملی شهید سلیمانی به الگویی جهانی تبدیل شده است


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در اندونزی:

شخصیت فراملی شهید سلیمانی به الگویی جهانی تبدیل شده است

رخشنده در نشست مجازی «مقاومت و اندیشه قاسم سلیمانی: تأثیر آن بر سیاست منطقه و اندونزی»، مطرح کرد: شخصیت فراملی شهید سلیمانی به الگویی جهانی تبدیل شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و با همکاری مؤسسه مطالعات خاورمیانه و جامعه اسلام مدنی، نشست علمی با موضوع «مقاومت و اندیشه قاسم سلیمانی: تأثیر آن بر سیاست منطقه و اندونزی» با حضور مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران، دینا سلیمان، استاد دانشگاه، کارشناس امور خاورمیانه و نویسنده ، زهیر مسراوی، اندیشمند جوان نهضت العلماء، اهل قلم و سرپرست مرکز مطالعات خاورمیانه و موسی کاظم الحبشی، اندیشمند جوان و نویسنده کتاب (اندونزیایی) سردار قاسم سلیمانی: راه عشق  ویرانگر داعش در فضای مجازی از طریق سیستم زوم برگزار شد.

آغازگر این نشست ریکال دیکری به عنوان مدیر برنامه بود. وی به بیان کوتاهی از اهداف برگزاری این نشست پرداخت و در ادامه، رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی اظهار کرد: شهید سلیمانی را می‌توان یک اسطوره، دلاور، انسانی شجاع و پرچمدار مبارزه با استکبار جهانی در عصر حاضر دانست و نابودی داعش بزرگترین هدیه آن شهید والامقام به جهان اسلام است.

وی با اینکه شهید سلیمانی چهره رسانه‌ای نبود و از رسانه‌ای شدن هم پرهیز داشت، گفت: پس از شهادتش همه تلاش کردند تا به گونه‌ای عشق و محبت خود را به این شهید ابراز کنند و شاهد حضور میلیونی تشییع جنازه او بودیم که نشان از راز محبوبیت اوست و این همان راه پنهانی است که خداوند پدید آورد تا محبوبیت این شهید عزیز رقم بخورد.

رخشنده تأکید کرد: شهید سلیمانی علیرغم اینکه یک نظامی بود، اما نظامی‌گری را به عنوان یک شغل انتخاب نکرده بود بلکه به عنوان مجرای ادای تکلیف می‌دانست و شاید اگر نیاز امروز به نظامی‌گری وجود نداشت ایشان در عرصه دیگری فعالیت می‌کرد.

رایزن فرهنگی ایران در اندونزی افزود: سردار سلیمانی یاور مردم مظلوم و ستمدیده کشورهای منطقه بود، تلاش کرد با جهالت مدرن که مدافع سرسخت داعش و گروه‌های افراطی بود، مبارزه کند. او در حالی که داعش خلافت قدرتمندی تشکیل داد و گام‌های آخر را برای تصرف کشورهای منطقه برمی‌داشت، سردار سلیمانی بود که توانست منطقه را از شر گروه‌های تروریستی همچون داعش نجات دهد و امروز شاهد هستیم که ماحصل مبارزات شهید سلیمانی، منجر به آرامش ملت‌های منطقه شده است و عکس‌العمل های مردم منطقه در قبال شهادت حاج قاسم سلیمانی نشان از درک  آرامش ایجاد شده و قدردانی از مدافعان صلح در جهان را می‌دهد.

وی ادامه داد: ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی که نشان از عمق کینه و ترس دشمنان از شخصیت تأثیرگذار این شهید والا مقام بود و در نهایت به دستور مستقیم شخص اول کاخ سفید صورت پذیرفت از سویی چهره منفور و کریه دشمنان را که سال‌ها برای پوشاندن آن هزینه کرده بودند، برملا کرد و نفرت از آمریکا را نیز به اوج رساند و از یک سو محبوبیت ایشان را ماندگار کرد و اینگونه محبوبیت‌هایی در تاریخ بسیار کم نظیر است، تعبیر بسیار دقیق مقام معظم رهبری و اشاره به مکتب سلیمانی واقعاً بیانگر این است که آموزه‌های شخصیتی و رفتاری ایشان قابلیت تبدیل شدن به یک مکتب را دارد. مکتبی از جنس تکلیف مداری، اطاعت پذیری و جهان نگری.

رایزن فرهنگی ایران در اندونزی در ادامه سخنان خود بیان کرد: برای شهید سلیمانی اصل بشریت به عنوان مخلوق خداوند متعال مهم بود و در این سال‌ها نشان داد که برای ایشان اهل سنت یا شیعه و حتی پیروان سایر ادیان الهی تفاوتی نداشت و فراتر از مذهب و دین، قومیت و طایفه عمل می‌کرد و تنها برای آرامش مردم منطقه و حتی فراتر از آن تلاش می‌کرد و به دنبال صلح برای بشریت بود.

وی اذعان کرد: او به لحاظ دارابودن صفات ارزنده و خصیصه‌های نیکوی در زمره آن دسته از انسان‌های نادری قرار گرفت که اکنون به الگویی فراملی برای مقاومت و رزمندگان و انسانیت تبدیل شد که برخاسته از مکتب امام خمینی(ره) است.

نقش انقلاب اسلامی ایران در بیداری جهان اسلام

سخنران بعدی نشست، موسی کاظم الحبشی بود ضمن بیان مشاهدات مستقیم خود در سفر زیارتی به عراق گفت: در سفر زیارتی به عراق در جولای سال 2014 میلادی شاهد تسلط داعش بر شهر موصل عراق بودیم که در حال سرایت به دیگر شهرهای آن کشور بود و شهرها باز و بسته می‌شدند.

وی افزود: در آن زمان پیش بینی می‌شد که داعش بتواند عراق را به صورت گسترده و سریع بگیرد و کنترل کند و همچنین از وضعیت موجود آنها در آن زمان پیش بینی می‌شد که برای 20 سال آینده پایدار خواهند ماند. اما همه این پیش بینی ها با حضور سردار قاسم سلیمانی به هم ریخت.

موسی کاظم الحبشی یادآور شد: شهادت از نگاه سردار، عشق عاشق به معشوقش است.

زهیری میسراوی در سخنانی، مطرح کرد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) پایه بیداری و تحول انقلابی شد و نقشه سیاسی (به ویژه آمریکا به عنوان کشور مستعمر و امپریالیست) در خود ایران و منطقه تغییر یافت. سردار قاسم سلیمانی به شهادت رسید، اما قاسم سلیمانی‌های دیگر ظهور کرده و می‌کنند. شخصیت سردار دلها، نماد مبارزه علیه ابر قدرت و گروه های افراطی است.

خانم دینا سلیمان به بیان سخنانی در خصوص تأثیر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در ایجاد امنیت و آرامش منطقه پرداخت.

در ادامه این مراسم، کلیپی از سردار دلها شهید قاسم سلیمانی پخش شد.

انتهای پیام/ص


٠٩:٠٩ - 1399/10/24    /    شماره : ٧٦٣٣٩٨    /    تعداد نمایش : ١٢١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج