منو اصلی
اخبار > وحدت امت اسلامی، ضرورت و نیاز استراتژیک محسوب می‌شود/ خبرگزاری ایسنا


  چاپ        ارسال به دوست

وحدت امت اسلامی، ضرورت و نیاز استراتژیک محسوب می‌شود/ خبرگزاری ایسنا

میثم فراهانی در دیدار با رییس مؤسسه تحقیقاتی و پژوهش‌های علمی الحبیب المستاوی تونس گفت: نقش علما و صاحب‌نظران اسلامی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در برابر جنایات رژیم غاصب قدس بسیار مهم و سازنده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقل از ایسنا، همزمان با آغاز ماه ربیع‌الاوال، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس با شیخ محمد صلاح الدین المستاوی، عضو سابق مجمع عمومی تقریب مذاهب اسلامی و رییس مؤسسه تحقیقاتی و پژوهش‌های علمی الحبیب المستاوی تونس دیدار و گفت‌وگو کرد.

فراهانی با اشاره به سابقه حضور شیخ مستاوی در کنفرانس‌های بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران و تلاش‌های وحدت گرایانه وی در زمینه های مختلف، وحدت اسلامی و دوری از اختلافات مذهبی را امری ضروری و نقش علماء در این زمینه را سازنده توصیف کرد.

وی تأکید کرد: وحدت امت اسلامی، ضرورت و نیاز اجتماعی ـ سیاسی و امری حیاتی و استراتژیک محسوب می‌شود و جنبه صوری و تشریفاتی ندارد و عاملی برای تصحیح نگاه جامعه جهانی نسبت به دین مبین اسلام و ترسیم خطوط حایل میان اسلام و فِرق جعلی است.

رایزن فرهنگی ایران در تونس با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای تحقق وحدت اسلامی و تعیین هفته وحدت از سوی امام خمینی(ره) آن را گامی عملی برای اتحاد صفوف مسلمین و ایجاد زمینه‌ای سازنده جهت بحث و تبادل نظرات علمی پیروان مذاهب اسلامی در سراسر جهان دانست.

فراهانی مطرح کرد: دشمنان اسلام همواره کوشیده‌اند با ارائه تصویری غیر واقعی از اسلام و نیز، ایجاد تفرقه بین مسلمانان، اتحاد و همبستگی آنان را در برابر موج سهمگین هجمه‌های علمی، تبلیغاتی و رسانه‌ای از بین ببرند و با نفوذ در بین مذاهب مختلف اسلامی، همدلی و یکپارچگی انان را مخدوش کنند. از این رو نقش علماء و اندیشمندان جهت آگاه سازی جامعه و بیان سیاست‌های تفرقه برانگیز دشمنان، بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

رایزن فرهنگی ایران در تونس با اشاره به برگزاری سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، یاد و خاطره آیت‌الله تسخیری(ره) و مجاهدت‌های خالصانه او برای تحقق وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی را ماندگار توصیف کرد.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های همیشگی آن عالم فرزانه، بالابردن آگاهی جامعه اسلامی نسبت به ضرورت اتحاد و همبستگی و دوری از اختلافات بود و همواره با تأکید بر مشترکات فراوان مذاهب اسلامی، با حضور فعال در کنفرانس‌های مختلف بین‌المللی تلاش کردند تصویری حقیقی از اسلام و ثمرات اتحاد مسلمین را با استناد به قرآن کریم و سیره و سنت پیامبر اعظم(ص) و اهل بیت مکرمشان به تصویر بکشند و در این میان از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.

فراهانی خاطرنشان کرد: امروز و در شرایط کنونی جهان اسلام که رژیم اشغالگر قدس با وقاحت تمام، مسیر عادی سازی روابط با برخی از کشورهای اسلامی را در پیش گرفته است، نقش علما و صاحب‌نظران اسلامی برای تبیین اهداف این اقدام بسیار مهم و سازنده بوده و لازم است جهان اسلام در برابر رفتار برخی از کشورهای عربی و اسلامی که چشم خود را در برابر جنایات رژیم اشغالگر قدس علیه مردم مظلوم فلسطین بسته‌اند و روابط خود را با آن رژیم عادی کرده‌اند، سکوت نکرده و موضعی اساسی در برابر این اقدام اتخاذ کنند.

وحدت اسلامی یک ضرورت قرآنی است

شیخ محمد صلاح الدین المستاوی نیز در سخنانی، به سوابق فعالیت‌ها و حضور خود در کنفرانس‌های مختلف وحدت اسلامی در تهران اشاره و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به عنوان منادی وحدت مسلمین توانسته است، اقدامات مؤثر و مفیدی را در این زمینه به منصه ظهور برساند.

وی با تأکید بر ضرورت پیگیری تصمیمات اتخاذ شده در نشست‌ها و کنفرانس‌های مختلف وحدت اسلامی در ایران و دیگر کشورها و یافت راه حل‌های عملی برای کاهش فاصله مذهبی بین پیروان مذاهب گوناگون، از هوشیاری، علم و باورپذیری به عنوان سه عنصر مهم برای تحقق وحدت اسلامی نام برد و گفت: وحدت اسلامی نه تنها یک شعار بلکه یک ضرورت قرآنی است و در عصر حاضر که جهان با انواع مختلف تهدیدات مجازی و رسانه‌ای روبرو است، باید اندیشمندان مسلمان با تقویت دانش و آگاهی خود و حفظ هوشیاری در برابر توطئه‌های مختلف دشمنان، سدی محکم برای نفوذناپذیری آنان در فکر و باور جوانان مسلمان ایجاد و با بیان حقایق واقعی اسلام و تأکید بر مشترکات فراوان مذاهب اسلامی، تصویری روشن و حقیقی از اسلام را به جهانیان عرضه کنند.

کارشناس مجمع فقه اسلامی جده در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت‌الله تسخیری از ایشان به عنوان شخصیتی بی نظیر و وحدت جویی بی مانند نام برد و افزود: طی سال‌های متمادی آشنایی و ارتباط با آن مرحوم، وحدت گرایی و تلاش مخلصانه برای تحقق جامعه‌ای بدور از تعصب و اختلاف را از مهمترین ویژگی‌ها ایشان یافتم و هیچ گاه چهره متبسم و نورانی همراه با وقار و متانت همیشگی ایشان را از یاد نخواهم برد.

مدیر مجله جوهر اسلام تونس همچنین با اشاره به تلاش‌های علمی مؤسسه تحقیقاتی و پژوهشی الحبیب المستاوی، بر تقویت همکاری‌های دوجانبه با رایزنی فرهنگی ایران تأکید و جهت گسترش همکاری‌ها اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام/


١٠:٢٨ - 1399/08/03    /    شماره : ٧٥٨٧٥٢    /    تعداد نمایش : ٣٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج