منو اصلی
اخبار > اصول عرفان و انقلاب اسلامی ایران از منظر امام(ره) تبیین شد


  چاپ        ارسال به دوست

در تونس؛

اصول عرفان و انقلاب اسلامی ایران از منظر امام(ره) تبیین شد

وبینار تخصصی «عرفان و انقلاب» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در تونس برگزار و اصول عرفان و انقلاب اسلامی ایران از منظر امام خمینی(ره) تبیین و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت مرکز مطالعات فلسفی و علوم انسانی مسارات و با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس، وبینار تخصصی «عرفان و انقلاب» با حضور اندیشمندانی از کشورهای تونس، مصر و الجزایر برگزار شد.

در ابتدای این نشست، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس با اشاره به اهانت اخیر مجله فرانسوی زبان به ساحت پیامبر اسلام(ص)، ضمن محکوم کردن این اقدام، اینگونه اقدامات را نشان از ضعف دشمنان در برابر اسلام توصیف کرد.

وی همچنین، تأکید کرد: رسول گرامی اسلام(ص) همواره مورد احترام دیگر ادیان آسمانی بوده و مسلمانان با تأسی به سیره و سنت نبی مکرم اسلام(ص) احترام به دیگر ادیان آسمانی و اعتقاد به رسالت پیامبران را از اصول مبنایی شریعت اسلام می‌دانند و اینگونه اقدامات را که ناشی از کینه و دشمنی مخالفان شرائع آسمانی است به شدت محکوم می‌کنند.

فراهانی با اشاره به موضوع وبینار، به تبیین اصول عرفان و انقلاب اسلامی ایران از منظر امام خمینی(ره) پرداخت و بیان کرد: عرفان در نگاه امام خمینی(ره) دارای دو وجه نظری و عملی بوده و ایشان با نگاه استشراقی خود اهمیت عرفان در زندگی فردی و اجتماعی و تأثیر آن در خودساختگی برای تحقق وصول به ذات حضرت حق را تبیین کردند.

وی در ادامه سخنانش، اظهار کرد: توجه به عرفان در نگاه امام خمینی(ره) از حوزه فرد به حوزه اجتماع و از دایره زندگی شخصی به زندگی سیاسی نیز گسترش پیدا کرده است به گونه‌ای که سیاست در دیدگاه ایشان بر اساس اصول و مبانی آگاهی بخشی و هدایت بنا شده است از این رو  ضرورت تقویت ارتباط و گفتگوی سازنده بین حاکمان و مردم بر اساس سیره و سنت اهل بیت(ع) در جهت تقویت پایه‌های حکومت و نیز، کسب اطمینان از کارایی در مدیریت و حکمرانی صحیح از مهمترین دیدگاه‌های حکومت داری ایشان به شمار می‌رود.

تعامل اخلاق و سیاست در اندیشه امام خمینی(ره)

رایزن فرهنگی ایران در تونس توجه به تقویت ارزش‌های اخلاقی در مؤسسات حکومتی، مراکز آموزشی و زندگی عمومی اجتماعی برای حفظ ستون فقرات جامعه و نیز قرار دادن مبانی اخلاقی و انسانی به عنوان دو معیار اصلی برای اطمینان از تداوم ساختار اجتماعی در داخل کشور و جلوگیری از فساد، را از دیگر اصول فکری و رفتاری حضرت امام خمینی(ره) برشمرد.

وی ادامه داد: از سویی دیگر گسترش فرهنگ برادری و بین امت اسلامی در چارچوب شناخت اجتماعی، فکری و سیاسی امت اسلام از یکدیگر به منظور جلوگیری از تفرقه، درگیری و اختلاف نظر از دیگر مبانی حکومت در دیدگاه امام خمینی(ره) به شمار می‌رود.

فراهانی داشتن بصیرت برای حاکم اسلامی به عنوان چراغ راه او در حکومت داری و نیز مسئولیت پذیری در برابر خود، جامعه و امت اسلامی را از دیگر مبانی فکری امام راحل در زمینه حکومت داری توصیف کرد.

وی اضافه کرد: امام خمینی(ره) به عنوان عارفی فیلسوف و فقیهی مفسر، نمونه کاملی از جمع بین سیاست و دینداری به شمار می‌رود چراکه شخصیت الهی و نفوذ روحانی او در جامعه به عنوان رهبر دینی در کنار بصیرت و حکومت داری مقتدرانه و ایستادگی در برابر قدرت‌های بزرگ و هدایت ملت در مسیر مقاومت و تلاش برای حفاظت از تمامیت ارضی کشور، از او رهبری بی نظیر، سیاستمداری بی همتا و عارفی واصل به تصویر کشیده است.

در ادامه این نشست، فوزی علوی، منصف حامدی، علی المخلبی، ابراهیم بن احمد و خانم ساره الجوینی از تونس و همچنین، رزقی بن عومر، ساعد خمیسی، عبدالوهاب بلغراس، عمر طروایه از الجزایر و خالد محمد عبده از مصر در سخنانی به تشریح رابطه بین عرفان و انقلاب پرداختند.

سخنرانان در این نشست به تبین مسائل و موضوعاتی همچون تفاوت بین عرفان و تصوف، ارتباط بین شریعت و عرفان، لزوم ارتباط بین طریقت و شریعت، مبانی اخلاقی در عرفان، ارتباط بین کلام و عرفان، مبانی انقلاب‌ها و ارتباط آن با اصول عرفانی، تفاوت بین عرفان نظری و عملی و ارتباط بین آن‌ها، لزوم عمل صالحانه در رسیدن به عرفان حقیقی، ارتباط بین عرفان و سیاست، نقش خانقاه‌ها در مدیریت و هدایت مردم، نقش شیخ و مراد در تحقق حرکت‌های مردمی و ایجاد انقلاب، نقش علمای دین در مدیریت انقلاب‌های مردمی، لزوم آگاهی بخشی به مردم توسط علما و عرفا در خصوص وقایع روز و تقویت جنبه روحانی و معنوی آنان برای مبارزه با ظلم و تجاوز، نقش عرفان در تحقق آرمان‌های حقیقی انسانی، انسان از دیدگاه عرفا، قرآن از دیدگاه عرفا، الگو سازی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) برای همه آزادی خواهان جهان پرداختند.

انتهای پیام/ص


١٣:١٨ - 1399/07/01    /    شماره : ٧٥٧٣٢٨    /    تعداد نمایش : ٤٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج