منو اصلی
اخبار > اعلام تمدید قرنطینه توسط نخست وزیر اسپانیا


  چاپ        ارسال به دوست

با استناد به شعر سعدی؛

اعلام تمدید قرنطینه توسط نخست وزیر اسپانیا

پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا در سخنرانی تلویزیونی خود با اشاره به شعر سعدی در ورودی سازمان ملل که می‌گوید بنی آدم اعضای یکدیگرند، خواهان همدلی و اتحاد ملت اسپانیا شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نقل از سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا، سانچز که از سعدی با عنوان شاعر پارسی قرون وسطی یاد کرد، در دعوت از اسپانیایی‌ها برای رعایت محدودیت‌ها برای نجات جان خود و دیگران، این قطعه مشهور از گلستان را خواند که:

بنی‌آدم اعضای یک پیکرند/که در آفرينش ز یک گوهرند

چو عضوى به‌درد آورَد روزگار/دگر عضوها را نمانَد قرار

تو کز محنت دیگران بی‌غمی/نشاید که نامت نهند آدمی

نخست وزیر اسپانیا گفت:‌ این دقیقاً وضعیت امروز جهان است که در آن همه مردم باید به عنوان یک پیکر واحد با بحران کنونی کرونا مقابله کنند.

وی تاکید کرد که بشریت به اجماع یک بدن را تشکیل می‌ دهد که هر یک از آنها عضوی از این بدن هستند. بشر از سوی این بیماری مورد تهدید قرار گرفته است و در اتحاد و همبستگی موجب می‌ شود که این بدن کار کند .

وی جوانان اسپانیایی را خطاب قرار داد و گفت: «شما نماینده امید و قدرت جامعه هستید. قدرت ما زمانی است که بتوانیم روی یکدیگر حساب کنیم و امروز بیش از هر زمان دیگری به شما احتیاج داریم زیرا همه ما جزیی از همان بدن هستیم.»

وی در سخنرانی تلویزیونی خود برای اعلام تمدید وضعیت اضطراری این کشور تا 7 اردیبهشت همچنین گفت: هفته‌هایی با محدودیت‌های بیشتر در انتظار ماست. از خانواده‌ها می‌خواهیم که در خانه بمانند.وی تاکید کرد که درک می‌کند چه میزان ماندن در خانه تا دو هفته دیگر دشوار است.

  • اسپانیا، با ۴۶.۷ میلیون نفر جمعیت، خروج شهروندان از خانه را به جز برای خرید مایحتاج ضروری، دارو یا رفتن سرکار(مشاغل ضروری ) منع کرد. دستور بستن تمامی اماکن غیرضروری از جمله رستوران ها، کافه ها، سینماها، موزه ها، مراکز فرهنگی، ورزشگاه ها، باشگاه های شبانه و همچنین کسب و کارهای غیرضروری اعلام شد. علاوه بر اینکه از مردم خواسته شد سفرها را به خصوص میان شهرها کاهش دهند. گفتنی است کلیه مقاطع تحصیلی‌ و آموزشی چند روز قبل از اعلام وضعیت فوق العاده تعطیل شده بودند .
  • مراکز ضروری مانند فروشگاه های مواد غذایی، داروخانه ها، بانک ها، فروشگاه های عرضه تنباکو و پمپ بنزین ها باز هستند. رستوران ها و کافه ها فقط می توانند برای تحویل غذا به مشتریان در خانه فعالیت کنند.
  • با وجود اینکه اغلب شغل‌های دولتی در اسپانیا از خروج از محل سکونت منع شده اند، اما دولت اسپانیا از کارکنان «وزارت خانه برابری‌های جنسیتی» این کشور خواسته تا بطور کامل در خدمت قربانیان خشونت خانگی باشند. زیرا اسپانیا در دوران قرنطینه با افزایش کم سابقه قربانیان خشونت های جنسیتی مواجه است. دولت اسپانیا برای کمک به قربانیان خشونت جنسیتی کمپینی را در قالب مشاوره و راهنمایی به قربانیان سازماندهی کرده است. در پوستری که دولت در همین زمینه طراحی کرده می خوانیم «ما اینجا برای (کمک) شما هستیم. با شماره ۰۱۶ تماس بگیرید.»
  • شرایط به گونه ای است که با شیوع کرونا در اسپانیا بستگان درجه یک متوفی نیز از تلفن همراه برای دعوت از دیگر اقوام جهت حضور در این مراسم مجازی استفاده می‌کنند.
  • اسپانیا اجازه ورود خودروها از مرز فرانسه و پرتغال را نمی‌دهد و فقط شهروندان اسپانیا و کسانی که در کشورهای همسایه کار می‌کنند، حق عبور از مرز را دارند. شیوع کرونا و محدودیت مرزی بر حرکت قطارها در اسپانیا اثر گذاشته و این کشور پرواز افرادی که متعلق به منطقه شنگن نباشند را به خاک خود ممنوع کرده است.
  • انتهای پیام/ص


٠٨:٣٦ - 1399/01/17    /    شماره : ٧٤٧٥٣٤    /    تعداد نمایش : ٤٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج