منو اصلی
اخبار > مقابله با بیماری کرونا در فیلیپین/ اختصاص ماهانه 150 یورو به خانواده‌ها


  چاپ        ارسال به دوست

مقابله با بیماری کرونا در فیلیپین/ اختصاص ماهانه 150 یورو به خانواده‌ها

دولت فیلیپین برای بررسی اعطای اختیارات ویژه به رییس جمهور در خصوص مقابله با بیماری کرونا، مجلسین سنا و نمایندگان فیلیپین با تشکیل جلسه اضطراری تشکیل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نقل ازرایزنی فرهنگی کشورمان درفیلیپین ،مجلس وسنا به رئیس جمهور در یک بازه زمانی سه ماهه اختیارات ویژه دادند.

 بموجب این مصوبه رئیس جمهور اختیار دارد هر تغییر یا اصلاح یا اقدامی را در برنامه و بودجه 2020 کشورکه برای مقابله با بیماری صلاح می داند ، اتخاذ نماید. رئیس جمهور همچنین می تواند از همه منابع مالی دولت و  شرکتهای وابسته به دولت در زمینه مقابله با بیماری استفاده نماید. در چارچوب این اختیارات دولت برای تضمین رفاه 6/24 میلیون خانوار فیلیپینی بویژه 18 میلیون خانواری که فقیر هستند یا خانواده هایی که بموجب قرنطینه شدن کلان شهر مانیل دچار خسارت شده اند ، تدابیر لازم را اتخاذ نماید . در این زمینه تصریح شده است که دولت برای خانواده های فقیر از ماهی 5000 الی 8000 پزو (بین تقریبا 100 الی 150 یورو) ماهیانه و برای دوماه کمک نقدی یا مشابه آن ارائه بنماید. در ادامه مصوبه آمده است که دولت باید به خانواده های کادر درمانی مبلغ 100 هزار پزو پاداش و به خانواده کادر درمانی که بواسطه کرونا فوت کرده اند مبلغ یک میلیون پزو بپردازد. همچنین شرکتهای بیمه موظف شده اند همه کادر درمانی چه دولتی و چه بخش خصوصی را که در حال کمک به درمان بیماری هستند ، تحت پوشش کامل خود قرار دهند.

در روزهای اخیر بحث درخصوص پیشنهاد اعطای اختیارات ویژه به رئیس جمهور در بین جریانات مختلف سیاسی و حتی بخش خصوصی بسیار داغ بوده است و اکثر نگران از تکرار حوادث دوران دیکتاتوری مارکوس هستند که دوترته نیز از این قدرت سوء استفاده نماید هرچند که دوترته و سخنگویش این فرضیه را رد کرده اند. با اینحال رئیس مجلس سنا این درخواست رئیس جمهور را قابل قبول ندانست لذا در جلسه مجلسین هم شرکت نکرد بلکه جانشین وی حضور داشت و البته طرح هم به تصویب رسید.

 سازمان کلیسایی " کاریتاس مانیلا " با همکاری جمعی از گروههای تجاری مانیل و بنیاد حوادث غیرمترقبه ، درنظر دارد برای حمایت از خانواده های فقیر مانیل در ایام قرنطینه ، در قالب طرحی موسوم به " دامایان " ، کوپن مواد غذایی را بدون توجه به دین و مذهب خانواده ها توزیع کند. بر اساس بیانیه مدیر اجرایی سازمان مذکور ، در این طرح قرار است با نظارت پلیس و شوراهای محله ، به یک میلیون خانواده فقیر در کلان شهر مانیل بسته های غذایی که حداقل 1000 پزو ارزش دارد ، توزیع گردد. نامبرده اظهار امیدواری کرد با افزایش مشارکت شرکتهای تجاری بتوانند کمکهای بیشتری را توزیع نمایند.

 نظر به تکمیل ظرفیت بسیاری از بیمارستانها بواسطه بیماری کرونا ، ظاهرا برخی هتلداران اعلام آمادگی کرده اند که بخشی از ظرفیت هتل خویش را بعنوان بیمارستان موقت در اختیار دولت بگذارند.

همچنین به نقل از وزارت رفاه و توسعه اجتماعی ، این وزارتخانه یک طرح جامع کمک به افراد بی بضاعت و شرکتهای کوچک را در طول دوره قرنطینه مانیل یعنی تا 14 آوریل را در دستور کار نهایی سازی دارد. در بخشی از این طرح آمده است که دولت به افراد سالمند ، بی بضاعت ، بی سرپرست و یا دارای معلولیت های جسمی یا زنان باردار و نیز بی خانمانان و رانندگان مبلغ 3000 پزو و به شرکتهای کوچک مبلغ 15000 پزو یارانه نقدی پرداخت می کند.

با توجه به اینکه همزمان طرح پرداخت یارانه از 5000 تا 8000 پزو به خانواده های فقیر هم در دستور کار دولت است و این طرح قرار است حداقل شامل 18 میلیون خانواده شود ، سرنوشت تایید طرح وزارت رفاه در هاله ای از ابهام است.

 وزارت بهداشت فیلیپین در فراخوانی از همه مراکز درمانی کشور و نیروهای متخصص درمانی از جمله 1500 دانش آموخته رشته های پزشکی که البته هنوز مجوز طبابت ندارند ، دعوت کرد برای مقابله با بیماری کرونا ، به کمک مجموعه های درمانی فعال کشور بشتابند. در این چارچوب چندین مرکز درمانی خصوصی اعلام آمادگی کرده اند که بعنوان محل ارجاع بیماران کرونایی درآیند.

6- براساس آخرین آمار رسمی ، تعداد مبتلایان به 501 نفر و تعداد فوت شدگان به 33 نفر بالغ شده است و روند صعودی کماکان ادامه دارد. علیرغم قرنطینه شدید مترومانیلا و تعطیلی همه مراکز تجاری و اداره جات و شرکتها و برخی مراکز دیپلماتیک ، افزایش مبتلایان دولت را بسیار نگران کرده است و گفته می شود احتمال تعطیلی کامل شهر از جمله سوپرمارکتها و تره بار هم وجود دارد و دولت در حال بررسی طرح تامین مواد غذایی در درب منازل است.

یکی از کمبودهای جدی دولت در درمان بیماران ، عدم وجود کافی تجهیزات مربوط به تست کرونا و درمانهای اولیه است که باعث می شود دولت نتواند بموقع به درمان مبتلایان بپردازد. ضمن آنکه بسیاری از مردم هم بعلت عدم امکان پرداخت هزینه اولیه آزمایشات و درمان و یا شلوغی مراکز درمانی ، اصلا به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند که همین امر باعث شکل گیری این نظر شده است که آمار غیر رسمی مبتلایان به بیماری و مرگ و میر ناشی از آن ، بسیار بالاتر از آمار رسمی دولتی است.

 متاسفانه در مجموع پیش بینی می شود در ایام آتی ما شاهد افزایش آمار مبتلایان و در نتیجه جان باختن تعداد بیشتری از مردم خواهیم بود.

* سازمان کاریتاس مانیلا یک سازمان غیردولتی است که سرپرستی بخش خدمات و توسعه اجتماعی کلیسای کاتولیک فیلیپین را بعهده دارد.

انتهای پیام/م


٠٩:٥٣ - 1399/01/06    /    شماره : ٧٤٧٠٥٣    /    تعداد نمایش : ٩٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج