منو اصلی
اخبار > گفت‌وگوهای فرهنگی بين روسیه و ایران ضروری است


  چاپ        ارسال به دوست

رییس کتابخانه روسیه:

گفت‌وگوهای فرهنگی بين روسیه و ایران ضروری است

وادیم دودا، ایران را یکی از کشورهای دارای ریشه کهن فرهنگی دانست و گفت‌وگوهای فرهنگی بین دو کشور را ضرورتی انکارناپذیر خواند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه (24 مردادماه) با وادیم دودا، رییس کتابخانه دولتی روسیه دیدار و در خصوص همکاری‌های کتابخانه‌ای و گفت‌وگوهای فرهنگی تبادل نظر کردند.

در این دیدار که در محل کتابخانه دولتی روسیه صورت گرفت، خانم‌ها ناتالیا سمایلنکو، معاون روابط خارجی و فعالیت‌های نمایشگاهی کتابخانه، ایرینا گایشون، معاون مدیرکل بین‌الملل و مارینا میلانینا، رییس مرکز ادبیات شرق کتابخانه دولتی روسیه حضور داشتند.

وادیم دودا در سخنانی، بر ضرورت توسعه ارتباطات و همکاری‌های فرهنگی ایران و روسیه تأکید کرد و ایران را یکی از کشورهای دارای ریشه کهن فرهنگی دانست و همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور را ضرورتی انکارناپذیر خواند.

رییس کتابخانه دولتی روسیه برای مشارکت در موضوع گفت‌وگوهای فرهنگی بین دو کشور، اعلام آمادگی کرد که این کتابخانه به عنوان عضوی فعال در این خصوص ایفای نقش کند.

تأکید بر گسترش روابط ایران و روسیه

سلیمانی، رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه هم با بیان سخنانی، گفت‌‎وگوهای فرهنگی را یکی از برنامه‌های مهم جمهوری اسلامی ایران در تعامل با سایر کشورها توصیف کرد.

وی کتابخانه‌ها را تجلی گفت‌وگوی نخبگان جامعه بشری در طول تاریخ دانست و اظهار امیدواری کرد این گفت‌وگوها بتواند در گسترش روابط ایران و روسیه فصلی تازه را آغاز کند.

سلیمانی به همایش سالانه فرهنگی سنت‌پترزبورگ که تبدیل به باشگاهی برای همکاری‌های فرهنگی شده اشاره کرد و پیشنهاد داد: کتابخانه دولتی روسیه و کتابخانه ملی سنت‌پترزبورگ و کتابخانه ملی ایران در قالب برنامه مشترکی در این همایش سالانه شرکت کنند.

رییس کتابخانه دولتی روسیه با استقبال از پیشنهاد رایزن فرهنگی کشورمان، این برنامه را زمانی مناسب برای امضای تفاهمنامه همکاری‌های کتابخانه‌ای بین دو کشور دانست.

در ادامه این دیدار مقرر شد؛ داد و ستدهای اسنادی و همکاری در حوزه کتابخانه‌های دیجیتال و نشست‌های دوره‌ای برای معرفی منابع کتابخانه‌ای مرتبط با دو کشور و فهرست نویسی منابع خطی و تبادل اسناد و ایجاد نمایشگاه‌های فرهنگی در حوزه اسناد تأکید شود.

همچنین، توافق شد در این اجلاس فرهنگی سنت‌پترزبورگ، برنامه فرهنگی مشترکی در موضوع نقش کتابخانه‌ها در بسط ایده گفت‌وگوهای فرهنگی اجرا شود و آمادگی کتابخانه دولتی روسیه را برای پذیرش مسئولیت دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی اعلام کرد.

انتهای پیام/ص


١٠:٣٧ - 1398/05/26    /    شماره : ٧٣٤٣٨٢    /    تعداد نمایش : ٢٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج