منو اصلی
اخبار > نمایشگاه «شمش الشموس» در کراچی برپا شد


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت دهه کرامت؛

نمایشگاه «شمش الشموس» در کراچی برپا شد

به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی و مصادف با روز بزرگداشت احمد بن موسی شاه چراغ، نمایشگاه فرهنگی هنری با عنوان «شمش الشموس» در محل شورای هنر کراچی برپا شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم با حضور محمدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، بهرام کیان مسئول نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، محمد احمد شاه رئیس آرتس کنسول پاکستان، مسئولان وکارمندان دفاتر وابسته به جمهوری اسلامی ایران در کراچی برگزارشد.

نمایشگاه هنری "شمش الشموس " شامل یکصد تابلو عکس ، نقاشی ، مینیاتور و آثار خوشنویسی با موضوع امام علی بن موسی الرضا(ع) بود که به مناسبت ایام دهه مبارک کرامت با همکاری مرکز شورای شهر در گالری احمد پرویز به نمایش درآمد.

همچنین نقاشی خط های قرآنی خانم ادیبه خان از هنرمندان برجسته خوشنویسی پاکستانی با حضور هنرمند و خوشنویسی ایشان برای مدعوین به نمایش درآمد.

در ابتدای افتتاحیه نمایشگاه کلیپ معرفی بارگاه مطهر امام رضا (ع) و معرفی فعالیتها و ظرفیت های   فرهنگی ، علمی ، دانشگاهی و اقتصادی آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته شد که مورد جلب تمامی حضار قرار گرفت.

رئیس آرتس کنسول پاکستان طی سخنانی با اشاره به روابط دوستانه قدیمی و فرهنگ مشترک ایران و پاکستان اظهار داشت:

ایران از قدیمی ترین کشورهای دوست و همجوار پاکستان است. ایران نه تنها در رشته هنرهای زیبا بلکه در هنر تولید فیلم نیز از جایگاه برجسته ای برخوردار است لذا آرتس کنسول تمایل دارد فیلمهای ایرانی را با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران برای بینندگان پاکستانی در این مرکز نمایش دهد. وی در ادامه سخنان خود برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی را توسط نمایندگی فرهنگی پیشنهاد نمود.

محمد احمد شاه در پایان سخنان خود برای برگزاری نمایشگاه فرهنگی هنری در آرتس کنسول از مسئول خانه فرهنگ و  سرکنسول جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد.

درادامه این مراسم ،مسئول خانه فرهنگ ایران درسخنانی ضمن تشکراز دست اندر کاران مراسم گفت: مهمترین وظیفه رسالت حوزه فرهنگ و هنر تعالی انسان و تخلق او به اوصاف حمیده و اخلاق پسندیده در زندگی فردی و اجتماعی است. معارف و آموزه های دینی اسلام؛ از جمله سیره و سخن انبیاء و اولیاء الهی که ناظر به عالی ترین و والاترین جلوه های فطری و معنوی انسان هستند، جایگاه بلند و بی بدیلی در منظومه فکری و فرهنگی جامعه اسلامی دارند.

کیان در ادامه افزود: دهه مبارک کرامت جلوه گاه فرهنگ درخشان اسلامی است. فرهنگی که در آن ارزش هایی همچون خدا محوری، انسان دوستی و مهربانی و صلح ترویج می شود.

وی اظهارداشت:تلاش می کنیم با برگزاری این نمایشگاه فرهنگ رضوی را که همانا فرهنگ وحدت و دوستی می باشد و منسوب به امام مهربانی ها ست را معرفی و تریج کنیم.

در ادامه مراسم ،محمدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران ضمن تشکرو قدردانی از احمد شاه و تلاش های مسئول خانه فرهنگ در برگزاری نمایشگاه هنری فرهنگی به پیشنه روابط دوستانه دوکشور اشاره کرد وگفت :ایران و پاکستان از لحاظ فرهنگ و هنر با یکدیگر بسیار نزدیک هستند ما در زمینه های زیادی از هنر و فرهنگ می توانیم با یکدیگر همکاری کنیم.

 وی در ادامه سخنان افزود:در ایران اسلامی ایام دهه اول ذیقعده از اول الی یازده(از ولادت باسعادت حضرت فاطمه معصومه(س) تا روز ولادت حضر امام رضا(ع)  به دهه کرامت نامگذاری شده است. این ایام به دلیل ولادت های با سعادت از اولاد رسول خدا(ص) از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

گفتنی است، از دیگر برنامه‌های جنبی نمایشگاه توزیع بروشورهایی با محتوای معرفی دهه کرامت به همراه بسته‌های نبات متبرک آستان قدس رضوی بود. این نمایشگاه به مدت سه روز دایر خواهد بود.

مصاحبه تلویزیونی مسئول خانه فرهنگ ایران

بهرام کیان، مسئول خانه فرهنگ کشورمان در کراچی در حاشیه این نمایشگاه فرهنگی هنری با سه شبکه تلویزیونی اردو زبان با موضوعیت هدف از برگزاری این نمایشگاه، مشترکات فرهنگی و هنری ایران و پاکستان و ضرورت برگزاری نمایشگاه‌های هنری برای تحکیم روبط دوستانه مصاحبه کرد.

وی در سخنان خود، گفت: این نمایشگاه برای بزرگداشت دهه اول ماه ذیقعده از روز ولادت باسعادت حضرت فاطمه معصومه(س) تا روز ولادت حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شده است که در جمهوری اسلامی ایران، دهه کرامت نامگذاری شده است.

کیان به پیشینه روابط فرهنگی دینی و مذهبی دو ملت اشاره کرد و ادامه داد: به منظور ترویج تعلیمات و آموزه‌های آن حضرت(ع)، یکصد اثر شامل عکس، نقاشی، خوشنویسی و مینیاتور با موضوع آن امام رئوف(ع) با پیام محبت و دوستی به نمایش درآمده است.

وی همچنین، افزود: زبان هنر رساتر از زبان گفتار است، لذا آثار برجسته هنری بدون نیاز به توضیح و شرحی، بینندگان را بیشتر و سریعتر به محتوای خود جلب می‌کند. معرفی جمهوری اسلامی ایران به نسل جوان پاکستان در روزگار کنونی که برخی از دشمنان اسلام با تبلیغات دروغین به دنبال مخدوش کردن چهره ایران اسلامی هستند و در نهایت هدفی جز تفرقه در مسلمانان را دنبال نمی‌کنند، ضروری است.

همچنین، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در جریان برگزاری این نمایشگاه، آثار هنری ادیبه خان، دانشجوی بخش ارتباطات جمعی در دانشگاه کراچی را با علاقه خاصی بازدید کرد.

انتهای پیام/


١٧:٣٨ - 1398/04/19    /    شماره : ٧٣٢٧٤٣    /    تعداد نمایش : ١٠١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج