منو اصلی
اخبار > شاهنامه آینه تمام نمای هویت تاریخی و فرهنگی ایرانیان است


  چاپ        ارسال به دوست

استاد مدرسه عالی اقتصاد روسیه:

شاهنامه آینه تمام نمای هویت تاریخی و فرهنگی ایرانیان است

نیکی تنکو، استاد مدرسه عالی اقتصاد روسیه در برنامه درسگفتار فردوسی در مرکز زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: شاهنامه آینه تمام نمای هویت تاریخی و فرهنگی ایرانیان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این درسگفتار علمی خانم نیکی تنکو، استاد مدرسه عالی اقتصاد روسیه سخنران علمی بود.

خانم ماریا گن، مدیر مرکز زبان فارسی از سابقه برگزاری این گونه درسگفتارها در مرکز زبان فارسی، به تقویم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اشاره کردوگفت: در تقویم فرهنگی ایرانیان روزهایی به برخی از شاعران و نویسندگان ایرانی اختصاص یافته که در این روزها جامعه فرهنگ دوستان در ایران و سایر کشورها به حیات فرهنگی و علمی و ادبی این بزرگان می پردازند.زبان شاهنامه با وجود گذشت هزار سال از تاریخ سرایش شاهنامه هنوز زبان رایج در ایران و همگان می توانند با آن براحتی ارتباط برقرار کنند.

 وی گفت: در آینده این گونه برنامه ها گسترش می یابد تا علاقه مندان به ادبیات و فرهنگ ایران بتوانند بیشتر با این سرزمین باستانی و ادبیات غنی آن آشنا شوند.

سپس، قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه ضمن خوشامد گفتن به مهمانان، برگزاری این گونه درسگفتارها را بسیار مفید خواند.

 وی با اشاره به نقش چند گانه حکیم سخن فردوسی، او را یکی از اصلی ترین سخنگویان فرهنگ و ادبیات ایران توصیف کرد، اما این نقش، تنها در ادبیات سرزمین ایران برجسته نیست، بلکه فردوسی در جایگاه بزرگترین حماسه سرایان جهان قرار دارد و شاهنامه فردوسی همانند ایلیاد و ادیسه  و مهابارات و رامایانا و... در زمره برجسته ترین متون حماسی جهان است و فردوسی شاعری جهانی است.

 سلیمانی نقش فردوسی را در بیان حماسه ملی ایران بی بدیل خواند و  ریشه های تاریخ اساطیری ایران را با بخشی از ادبیات اساطیری روسیه همانند توصیف کرد. از این رو می توان فردوسی و اندیشه او را برای روسها هم بسیار با ارزش دانست.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه از کوشش دانشمندان روس در تصحیح و شناخت فردوسی و شاهنامه یاد کرد و گفت: سهم دانشوران روسیه در شناخت فردوسی قابل اعتناست و دانشمندان ایرانی به چشم احترام به این مطالعات و تحقیقات می نگرند.

 سلیمانی با تقدیر از کوششهای مرکز زبان فارسی و علاقه مندان فرهنگ ایران که در درسگفتار حضور داشتند، برپایی این نوع نشست ها را پلی برای شناخت ملتها از یکدیگر دانست.

 در ادامه نیکی تنکو استاد مدرسه عالی اقتصاد روسیه به ارائه سخنرانی پرداخت.

 استاد مدرسه عالی اقتصاد روسیه با بیان بستر تاریخی و اجتماعی شکل گیری شاهنامه در ایران به نهضت هایی اشاره کرد که در قرن سوم و چهارم هجری در سراسر ایران مخصوصا دربخشهای شرقی شکل گرفته بود و فردوسی صدای ادبی و فرهنگی ای بود که نهضت ملی ایران را نمایندگی می کرد به همین دلیل هم فردوسی و شاهنامه او مورد اقبال بسیار ایرانیان در آن دوره واقع شد.

تتکوبا بیان بسترهای اسطوره ای شاهنامه برخی ویژگیهای اسطوره ای شاهنامه را توضیح داد و همانندی این متن را با اسطوره های هندی یادآور شد که بیانگر ریشه واحد آنهاست.

وی سپس با پرداختن به دوره تاریخی شاهنامه، نقش این کتاب را در استمرار تاریخی ایران تشریح کرد و یادآور شد :در قرن نوزدهم و بیستم هم فردوسی و کتاب او توانستند در چگونگی شکل گیری هویت نوین ایرانی نقش مهمی را به عهده بگیرند.

استاد مدرسه عالی اقتصاد روسیه در ادامه افزود: هنوز هم این کتاب در جامعه ایران مورد اقبال است و در تمامی سطوح اعم از کودکان و بزرگسالان با شاهنامه ارتباط برقرار می کنند و هواخواهان بسیار دارد و بسیاری از ایرانیان شاهنامه را آینه تمام نمای هویت تاریخی و فرهنگی خود تلقی می کنند و به آن عشق می ورزند.

در کارگاهی که بعد از این درسگفتار برگزار شد، علاقه‌مندان با تاریخ هنر تذهیب در ایران و جایگاه آن در هنرهای اسلامی آشنا شدند. مدرس این کارگاه خانم اسفندیار از هنرمندان اعزامی، برای برپایی نمایشگاه هنرهای قرآنی بود.

انتهای پیام/م


١٠:٥٥ - 1398/03/05    /    شماره : ٧٣٠٨٢٦    /    تعداد نمایش : ٢٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج