منو اصلی
اخبار > برگزاری مسابقات شاهنامه‌خوانی در مدارس فارسی‌آموز ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مسابقات شاهنامه‌خوانی در مدارس فارسی‌آموز ارمنستان

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان و با همکاری کتابخانه ملی کودک و نوجوان ارمنستان (خنکو آپر)، مسابقات شاهنامه‌خوانی برای اولین‌بار در ارمنستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برای برگزاری مسابقات شاهنامه‌خوانی فراخوان این جشنواره در بهمن‌ماه ۹۷ در رده‌های سنی کودکان و نوجوان فارسی‌آموز مدارس کشور ارمنستان اعلام شد.

این مسابقات با حضور تونویان، رییس کتابخانه ملی کودک ونوجوان ارمنستان و نماینده رایزنی فرهنگی کشورمان و هیئت داوران ایرانی و ارمنی آغاز به کار کرد.

سید محمدرضا حیدری گفت: اولین دور مسابقه در مدرسه شماره ۶ شهر گیومری برگزار شد و فارسی آموزان به دو زبان فارسی و ارمنی به رقابت پرداختند و در نهایت هیئت داوران ۶ نفر از دانش آموزان را  برای شرکت در دور نهایی انتخاب کردند.

وی افزود: مسابقات شاهنامه خوانی ابتدا درسطح مدرسه برگزار می گردد. از هر مدرسه تعدادی از دانش آموزان به شاهنامه خوانی پرداخته و سپس برگزیدگان هر مدرسه در مرحله نهایی که در ماه اکتبر (آبان ماه) برگزار خواهد شد به رقابت می پردازند.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه افزود: مدارس فارسی آموز خارج از پایتخت ارمنستان شامل مدرسه شماره ۶ شهر گیومری، مدرسه کارپی واقع در شهر آشتراک، مدرسه شهر مغری و مدرسه شماره ۲ شهر آبوویان می باشد.

در حاشیه این برنامه و در پایان مسابقه، خانم کاظمی ضمن بازدید از کلاس زبان فارسی و پیگیری روند پیشرفت درسی و تقدیر از معلم و مدیر مدرسه با مدیر مدرسه آرتاشس سرکیسیان به بحث و گفت‌وگو در خصوص رسمی شدن تدریس زبان فارسی در سال تحصیلی جدید پرداخت.

جشنواره شاهنامه‌خوانی مدرسه استپان شاهومیان

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان و همکاری کتابخانه ملی کودک و نوجوان ارمنستان (خنکو آپر)، مسابقات جشنواره شاهنامه‌خوانی فارسی‌آموزان مدرسه شاهومیان واقع در شهر مغری ارمنستان در کتابخانه خنکو آپر برگزار شد.

این مسابقه در اتاق ایران کتابخانه خنکو آپر با حضور سید محمدرضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان، خانم تونویان، رییس کتابخانه ملی کودک و نوجوان ارمنستان و هیأت داوران ایرانی و ارمنی متشکل از گارنیک گئورگیان، استاد کرسی ایران‌شناسی دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان و خواجوی، دبیر زبان و ادبیات فارسی مجتمع آموزشی شهید فهمیده و خانم کاظمی، مسئول آموزش رایزنی فرهنگی کشورمان، برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در این مسابقه، اشعار شاهنامه را به زبان فارسی و ترجمه ارمنی خواندند و همه آنها با اخذ امتیاز کامل به مرحله بعد راه یافتند.

به منظور تشویق و تقدیر از فارسی‌آموزان شهر مغری، هدایایی از طرف رایزنی فرهنگی ایران به دانش‌آموزان اهدا شد. همچنین، مرحله نهایی این مسابقه در ماه اکتبر برگزار خواهد شد.

در حاشیه این برنامه، خبرنگار ارمنی پوشش دهنده برنامه ضمن تهیه خبر این جشنواره با حیدری در خصوص فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان مصاحبه کرد.

انتهای پیام/م


٠٨:٣٣ - 1398/03/02    /    شماره : ٧٣٠٦٦٧    /    تعداد نمایش : ٧١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج