منو اصلی
اخبار > بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در استانبول


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در استانبول

آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی به همت وابستگی فرهنگی ایران در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،  به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی، آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی با حضور اساتید و فارسی‌آموزان در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد.

در این مراسم معراج نیکنام، مدیر مرکز آموزش زبان فارسی استانبول ضمن معرفی اجمالی زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی و جایگاه شاهنامه در ادبیات ایران و نقش وی در پاسداری از زبان فارسی به بیان تأثیرات این اثر در ادبیات جهان به ویژه ادبیات ترک پرداخت.

نیکنام در دومین بخش این برنامه ادبیات ایران و ترکیه و تشابهات آنها را بررسی و ارزیابی کرد و در ادامه به شرح داستان کیخسرو قهرمان اساطیری شاهنامه و کوراوغلو قهرمان افسانه‌های جغرافیای تُرک و وجوه مشترک آنها به لحاظ پیدایش، انتقام جویی، عدالت خواهی، ناپدید شدن و سرنوشت نامعلومشان اشاره کرد.

در پایان این مراسم، منتخب اشعاری از شاهنامه به زبان ترکی استانبولی از کتاب «نعمت ییلدیریم» رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آتاتورک ارزروم برای فارسی‌آموزان خوانده شده که مورد استقبال فارسی آموزان قرار گرفت.

انتهای پیام/ص


٠٨:٠٢ - 1398/02/31    /    شماره : ٧٣٠٥١٩    /    تعداد نمایش : ٢٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج