منو اصلی
اخبار > رسانه سریلانکایی از فردوسی به بزرگی یاد کرد


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت بیست و پنجم اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فرودسی؛

رسانه سریلانکایی از فردوسی به بزرگی یاد کرد

به مناسبت بیست و پنجم اردیبهشت، بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فرودسی وبلاگ تامیل زبان «تودو» thoothu اقدام به نشر مقاله‌ای تحت عنوان «فردوسی شاعر بزگ ایرانی» کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این گزارش را که رایزنی فرهنگی ایران در سریلانکا در اختیار این رسانه قرارداده است آمده ؛دراین مقاله ابتدا اشاره مختصری به زندگینامه وی و سپس در خصوص اثر جاودان فردوسی  توضیحاتی ارایه شده و «شاهنامه» را یکی از شاهکارهای ادبی جهان قلمداد کرده است.

وبلاگ تامیل زبان «تودو» thoothu عنوان کرد: اثری منظوم و کلاسیک که در آن فردوسی با صرف زمانی در حدود سی سال و با ارایه شصت هزار بیت تلاش کرده تا در خصوص قهرمانان و شخصیت‌های افسانه‌ای ایرانیان به ذکر مطلب بپردازد و این کار به شیوه‌ای انجام شده که خواننده این ابیات، خویش در همان فضا احساس می‌کند.

نویسنده در ادامه بیان داشته، یکی دیگر از نکات مهم خلق شاهنامه در حقیقت زنده کردن زبان فارسی است، زیرا در آن مقطع زمانی در ایران، زبان عربی زبان علمی و ادبی محسوب می‌شد ولی با به میان آمدن شاهنامه مجددا این زبان احیا گشت و خود فردوسی نیز علنا اظهار می‌کند که من زبان فارسی را دوباره زنده کردم.

در این مقاله به کدورت ایجاد شده بین فردوسی و سلطان محمود که منجر به سرودن صد بیت شعر در نکوهش سلطان شده نیز ذکری به عمل آمده و نهایتا  به عزیمت وی به شهر هرات و سپس به مازندران و اقامت در طوس پرداخته شده است.

در پایان این مقاله بیان شده که در جمهوری اسلامی ایران همه ساله، پانزدهم می - برابر با 25 اردیبهشت‌ماه روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی شناخته شده و از این شاعر و شخصیت ادبی تجلیل می‌شود و به همین دلیل این روز برای ایرانیان از نظر فرهنگی اهمیت ویژه‌ای دارد.

انتهای پیام/م


١٠:٣٠ - 1398/02/25    /    شماره : ٧٣٠١٧١    /    تعداد نمایش : ٨٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج