منو اصلی
اخبار > نیکنام حسینی‌پور: معرفی مطالعات ایرانی و اسلامی نویسندگان خارجی/ در حوزه فرهنگ افت وجود ندارد


  چاپ        ارسال به دوست

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران/16

نیکنام حسینی‌پور: معرفی مطالعات ایرانی و اسلامی نویسندگان خارجی/ در حوزه فرهنگ افت وجود ندارد

مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب در بازدید از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه در حوزه فرهنگی افت وجود ندارد، پیشنهاد داد: کتاب‌هایی که در حوزه مطالعات ایرانی و اسلامی توسط نویسندگان خارج از کشور نوشته می‌شود، معرفی شود.

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و رییس هیأت تجدید نظر و رسیدگی به شکایت سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران در بازدید از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درگفت‌وگو با خبرنگار این سازمان، گفت: با توجه به اینکه در دنیای امروز، دیپلماسی عمومی یکی از راه‌های ارتباطی است و یکی از بهترین‌های آن، دیپلماسی فرهنگی است، کتاب می‌تواند پل ارتباطی خوبی باشد.

 وی با بیان اینکه ایران را خارج از مرزهای جغرافیایی با فرهنگش می‌شناسند، افزود: در اکثر کشورهای دنیا ایرانیان را با شاعران بزرگی چون مولانا، خیام، بوعلی‌سینا، حافظ و سعدی می‌شناسند. در واقع ما ایرانی‌ها را از جنس فرهنگ می‌شناسند و نه صنعت و موضوعات دیگر.حسینی‌پور تأکید کرد: بنابراین حوزه فرهنگ، ذخیره گرانسنگی است که ما باید آن را در قالب‌های جدید معرفی کنیم. با توجه به اینکه ابزارهای نسل جدید متفاوتی وجود دارد، این بخشی از وظایف سازمان فرهنگ و ارتباطات است که در قالب‌ ابزار جدید فرهنگ ما را به کشورهای دیگر معرفی کند.

وی ادامه داد: امسال، کشور چین میهمان ویژه نمایشگاه است. روابط ایران و چین از گذشته بیشتر از طریق جاده ابریشم و در زمینه اقتصادی بود تا زمینه‌های فرهنگی. حتی اکنون در مساجدی که در چین وجود دارد اشعار ایرانی به چشم می‌خورد. ممکن است در حوزه تجاری افت وجود داشته باشد ولی در حوزه فرهنگی افت وجود ندارد. این نشان می‌دهد که حوزه فرهنگ جای کار بیشتری دارد.مدیرعامل مؤسسه «خانه کتاب» خواستار گسترش همکاری‌ها با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شد و عنوان کرد: ما در این مؤسسه به عنوان پرچمدار برگزاری جایزه کتاب سال و سه جایزه جهانی است و امسال نیز بیست و ششمین دوره را برگزار کردیم.

وی در ادامه، گفت: بهتر است کتاب‌هایی که در حوزه مطالعات ایرانی و اسلامی که توسط نویسندگان خارج از کشور نوشته می‌شود، معرفی شود تا در هیأت داوران ما در جایزه جهانی مورد ارزیابی قرار گیرد.

مدیرعامل مؤسسه «خانه کتاب»با اشاره به طرح تاپ یادآور شد: طرح تاپ نیز یکی از طرح‌های خوبی است که توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ارائه شده است. در وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی نیز «طرح گرنت» می‌تواند مکمل طرح تاپ باشد به خصوص در مورد کتاب‌هایی که در خارج از مرزهای ایران توسط ناشران و نویسندگان مختلف ترجمه می‌شود، می‌تواند مورد حمایت قرار گیرد.

انتهای پیام/ص

 

 


١٧:٣١ - 1398/02/05    /    شماره : ٧٢٩٠٨٨    /    تعداد نمایش : ٧١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج