منو اصلی
اخبار > بازدید دریا عرس از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه کتاب


  چاپ        ارسال به دوست

سی‌ودومين نمايشگاه بين‌المللی كتاب تهران/ 12

بازدید دریا عرس از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه کتاب

سفیر جدید ترکیه در ایران در بازدید از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ودومين نمايشگاه بين‌المللی كتاب تهران گفت: روابط فرهنگی ایران و ترکیه، تاریخی و دیرینه است که در قالب شرکت‌ها و اقلام فرهنگی محدود نمی‌شود. روابط انسانی و مشترکات فرهنگی ما به قرن‌های طولانی بر می‌گردد.

«دریا عرس» سفیر جدید ترکیه در ایران در بازدید از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ودومين نمايشگاه بين‌المللی كتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار این سازمان بیان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یکی از سازمان‌های فرهنگی بسیار مهم و مورد علاقه ترکیه است که رییس آن آقای ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، یکی از دوستان بسیار قدیمی من است.

وی افزود: پیش از این من به عنوان رییس بنیاد عالی آتاتورک با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سمینارهای مشترکی در ایران و ترکیه برگزار کردیم. همچنین با کمک ابراهیمی‌ترکمان طرح تاپ (TOP) ایجاد و راه‌اندازی شد که برخی از دوستان ما در دانشگاه و انتشارات ترکیه از این موضوع حمایت کردند و برخی از ناشران ما بیش از ۱۰ جلد کتاب که در لیست طرح تاپ وجود داشت را نیز به زبان ترکی ترجمه کردند. امیدوارم بعد از این نیز روابط فرهنگی میان ایران و ترکیه توسعه یابد.

سفیر ترکیه در ایران با بیان اینکه روابط ایران و ترکیه آن قدر بزرگ است که نمی‌توان آن را در چارچوب سازمانی محدود کرد، عنوان کرد: روابط فرهنگی ایران و ترکیه، تاریخی و دیرینه است که در قالب شرکت‌ها و اقلام فرهنگی محدود نمی‌شود. روابط انسانی و مشترکات فرهنگی ما به قرن‌های طولانی بر می‌گردد.

وی در ادامه سخنانش، تأکید کرد: زبان فارسی و ترکی در این منطقه به عنوان یک زبان علمی توسط کشورها استفاده می‌شود. آثار زیادی در این جغرافیا توسط مردمی که ترک، عرب و فارس زبان هستند، وجود دارد و به سه زبان اصلی تمدن اسلامی کتاب دارند که بسیاری از آنها در کتابخانه‌های نسخه‌های خطی محفوظ و نگهداری می‌شود.

عرس ادامه داد: اگر بخواهیم دوران معاصر را بررسی کنیم با استفاده از وسایل ارتباطات جمعی اعم از تلویزیون، رادیو و کامپیوتر و اینترنت برای آشنایی با فرهنگ‌های مختلف لزومی به رفت و آمد ندارد. شما می‌توانید فرهنگ ایرانی و ترکیه را از روی سایت‌ها دنبال کنید. در ترکیه نیز به ویژه در سطح دانشگاهی علاقه خاصی نسبت به زبان و ادبیات فارسی وجود دارد که در مقابل هم در ایران علاقه زیادی نسبت به زبان و ادب ترکی و فرهنگ ترکیه است. به نظر می‌رسد در آینده این روابط در کنار روابط سیاسی و اقتصادی و علمی بیش از پیش خواهد شد.

وی همچنین، با اشاره به آموزش زبان و ادبیات ترکی توسط مؤسسه‌ یونس امره ترکیه در ایران، خاطرنشان کرد: ما با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همواره ارتباطات خوبی داریم و این سازمان فرصتی را فراهم می‌کند که ترکیه بتواند فرهنگ خود را در ایران معرفی کند.

عرس در پایان سخنانش، خواستار همکاری گسترده با ایران در زمینه شناسایی فرهنگ، گردشگری، کتاب و علمی شد.

بنابر اعلام این خبر، سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 4 تا 14 اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود. محل غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب (شبستان، ورودی 15) است.

انتهای پیام/ص


١٣:٤٧ - 1398/02/05    /    شماره : ٧٢٩٠٨٠    /    تعداد نمایش : ٨٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج