منو اصلی
اخبار > «امیر علی‌شیر نوایی» نماد عالی روابط ادبی و فرهنگی ایران و ازبکستان است


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی کشورمان در ازبکستان:

«امیر علی‌شیر نوایی» نماد عالی روابط ادبی و فرهنگی ایران و ازبکستان است

محسن پورمحسنی گفت: امیر علی‌شیر نوایی، نماد عالی روابط ادبی و فرهنگی بین دو ملت و دو زبان فارسی و ترکی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همایش بین‌المللی «روابط ادبی و تأثیرپذیری فرهنگ‌ها» با حضور محسن پورمحسنی، رایزن فرهنگی کشورمان در ازبکستان، عبدالقادر تاشقول اف، رییس دانشگاه دولتی ترمذ و جمعی از اساتید و دانشجویان از سوی دانشگاه دولتی ترمذ مرکز استان سرخان دریا ازبکستان برگزار شد.

در این همایش بین‌المللی، نمایندگانی از جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و تاجیکستان و صاحبنظران داخلی حضور داشتند.

عبدالقادر تاشقول اف در مراسم افتتاحیه این همایش تأکید کرد: برگزاری چنین همایش‌‎هایی برای توسعه بیش از پیش روابط فرهنگی، علمی، ادبی و پژوهشی بین کشورها کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اهمیت این همایش بین‌المللی برای شرکت‌کنندگان در برگزاری این مراسم علمی، فرهنگی و ادبی آرزوی موفقیت کرد.

پورمحسنی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان در سخنانی، گفت: ما برای شناخت خود و دیگران نیازمند ارتباط و تبادل فرهنگی هستیم و ضرورت و تعمیق ارتباط و تبادل فرهنگی و ادبی در بین کشورهای حوزه ماوراءالنهر تاریخی و خراسان بزرگ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به ویژه گسترش روابط ادبی  بین دو کشور ایران و ازبکستان که میراث‌دار بخش بزرگی از تمدن مادی و معنوی این حوزه تاریخی هستند.

وی افزود: امیر علی‌شیر نوایی نماد عالی روابط ادبی و فرهنگی بین دو ملت و دو زبان فارسی و ترکی است. وی با شناخت عمیق ادبیات فارسی و ترکی توانست با بهره‌گیری از زبان و ادبیات فارسی بهترین آفرینش‌های ادبی و شعری را در دو زبان فارسی و ترکی خلق کند.

پورمحسنی خاطرنشان کرد: برگزاری همایش‌های مشترک بین مراکز علمی و ادبی، تبادل دانشجو و استاد و اطلاعات ادبی یکی دیگر از راه‌های احیای روابط ادبی سنتی بین کشورهای حوزه ماوراءالنهر است.

انتهای پیام/ص


٠٨:٠٧ - 1398/02/04    /    شماره : ٧٢٨٩٨٧    /    تعداد نمایش : ٨٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج