منو اصلی
اخبار > بزرگداشت سعدی شیرازی در بنگلادش


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت سعدی شیرازی در بنگلادش

 

آیین بزرگداشت روز سعدی با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این مراسم که در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در بنگلادش برگزار شد، حسینی‌فائق، سرپرست رایزنی فرهنگی، محمد ابوالکلام سرکار، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، سیف الاسلام خان، عبدالصبور خان و مهدی حسن از استادان گروه زبان و ادبیات فارسی، محمدکاظم کهدویی، استاد اعزامی، مُرشَّد علی، از شاعران و صوفیان پارسی‌دان معاصر بنگلادش و تعدادی از دانشجویان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا و فارسی‌آموزان حضور داشتند.

در این مراسم بادل میا، از دانشجویان فارسی غزلی از سعدی با عنوان «ای ساربان آهسته ران کارام جانم می‌رود» را خواند و سپس، سیف الاسلام خان در خصوص تواضع در شعر سعدی به اجمال سخن گفت و به عظمت و جایگاه سعدی در شعر فارسی و اشعار اخلاقی اشاره کرد.

پس از آن، خانم صِفتِ الهی، از فارسی‌آموزان رایزنی فرهنگی ایران اشعاری از بوستان را با مطلع «یکی قطره باران ز ابری چکید» و نجم الاسلام، از دانشجویان دانشگاه داکا غزلی از سعدی شیرازی خواندند.

سخنران بعدی محمدکاظم کهدویی، استاد اعزامی بود که سخنانی در خصوص باب چهارم بوستان در تواضع بیان و با ذکر حکایت‌های اخلاقی سعدی در این باب به رسالت سعدی در امر تربیت انسان‌ها و مسائل اخلاقی جامعه اشاره کرد.

حسینی‌فائق، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران بر برگزاری چنین نشست‌های علمی و ادبی به منظور پاسداشت شاعران و نویسندگان بزرگ پارسی‌گوی، با همکاری گروه ادبیات فارسی و رایزنی فرهنگی تأکید کرد.

مرشَّد علی، نیز اشعاری از سعدی خواند و غزلی نیز از پدرش که به فارسی سروده شده بود، به صورت آواز به سبک بنگالی قرائت کرد.

انتهای پیام/م


٠٨:٠٦ - 1398/02/04    /    شماره : ٧٢٨٩٨٦    /    تعداد نمایش : ٧٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج