منو اصلی
اخبار > همايش بين‌المللي آراء و انديشه‌هاي ابوسعيد ابوالخير برگزار مي‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي خبر داد؛

همايش بين‌المللي آراء و انديشه‌هاي ابوسعيد ابوالخير برگزار مي‌شود

سيد محمدحسين هاشمي، صبح امروز (21 بهمن‌ماه) در هم‌انديشي اساتيد تركمنستان و ايران در خصوص آراء و عقايد شيخ ابوسعيد ابوالخير در كتابخانه ديپلماتيك مؤسسه فرهنگي اكو، از برگزاري همايش انديشه‌هاي ابوالخير در تهران و عشق‌آباد خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هم‌انديشي اساتيد تركمنستان و ايران در خصوص آراء و عقايد شيخ ابوسعيد ابوالخير، صبح امروز (21 بهمن ماه) با حضور محمدمهدي مظاهري، رييس مؤسسه فرهنگي اكو، سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي و محسن شجاع‌خاني، مدير كل همكاري‌هاي فرهنگي و دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هاشمي‌گلپايگاني، سفير سابق جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان، احمد قربان‌اف، سفير تركمنستان در ايران، داود اوراز صحت‌اوف، رييس مركز نسخ خطي تركمنستان، وابسته فرهنگي سفارت جمهوري افغانستان در ايران، دبير سوم سفارت تاجيكستان در تهران و اساتيدي از كشورمان، در محل كتابخانه تخصصي ديپلماتيك مؤسسه فرهنگي اكو برگزار شد.

در اين هم‌انديشي معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخناني گفت: روابط فرهنگي دو كشور در سطح مقبولي است و مبادلات فرهنگي بين ايران و تركمنستان با نظر مساعد مقامات فرهنگي به خوبي انجام مي‌شود و همچنين شاهد رويدادهاي مثبتي در حوزه روابط فرهنگي هستيم.

وي افزود: سال گذشته  هفته فرهنگي تركمنستان در تهران برگزار شد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با همكاري سفارت تركمنستان ميزبان جمع قابل توجهي از فرهنگيان و هنرمندان اين كشور بود كه در اين مراسم شمه‌اي از فرهنگ دو كشور ارايه شد و مورد استقبال و بازديد علاقمندان قرار گرفت و متقابلاً اوايل  پاييز امسال نيز هفته فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار و با استقبال بسيار خيلي خوب مردم و رسانه‌هاي اين كشور همراه بود.

هاشمي تصريح كرد: اين رويدادها و مبادلات مي‌تواند تأثير بسيار بسزايي در روابط فرهنگي دو كشور داشته باشد. خوشبختانه پيوندهاي محكم و قوي بين دو كشور دوست و همسايه است و چهره‌هايي بسيار شاخص وجود دارد كه مي‌تواند به عنوان اهرم بسيار مؤثر در نزديكي و پيوند كشورها نقش داشته باشد.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اظهار كرد: چهره‌هايي همچون مختومقلي و ابوسعيد ابوالخير، تأثيرات بسيار خوبي دارند و با همكاري مؤسسه فرهنگي اكو  و سفارت تركمنستان در تهران در تلاش هستيم كه به زودي همايش آراء و انديشه‌هاي شيخ ابوسعيد ابوالخير را در تهران و عشق‌آباد برگزار كنيم.

وي افزود: با رصدي كه در حوزه كشورهاي همسايه داريم، خطر رشد جريان‌هاي افراطي‌گرايي، سلفي و وهابي بسيار جدي است و يكي از راه‌هاي جدي مقابله با اين جريان‌ها، اشاعه فرهنگ، فكر و انديشه‌هاي مختومقلي و شيخ ابوسيعد ابوالخير است.

هاشمي در پايان سخنانش با اشاره به انديشه‌هاي‌ منحرف افراطي‌گرايي اسلامي در منطقه تصريح كرد:  اين خطر را نبايد ساده گرفت و واقعاً امروزه جهان اسلام از اين حيث آسيب‌پذير است و در كشورهاي شمال و خيلي از كشورهاي منطقه افراطي‌گرايي به وقوع پيوسته است كه با تكيه بر اين انديشه‌ها مي‌توانيم مقابله جدي داشته باشيم.

در ادامه اين نشست ميهمانان حاضر به بررسي آراء و عقايد شيخ ابوسعيد ابوالخير پرداختند.

انتهاي پيام/ش


١٥:٠٣ - 1397/11/21    /    شماره : ٧٢٣٢٩٩    /    تعداد نمایش : ٤٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج