منو اصلی
اخبار > بررسی لزوم هم‌افزایی دیپلماسی رسمی و غیر رسمی برای پیشبرد منافع ملی


  چاپ        ارسال به دوست

در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام شد؛

بررسی لزوم هم‌افزایی دیپلماسی رسمی و غیر رسمی برای پیشبرد منافع ملی

نشست «لزوم هم‌افزایی دیپلماسی رسمی و غیر رسمی برای پیشبرد منافع ملی»، 19 دی‌ماه به همت مرکز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محل اين سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست علمی ـ تخصصی «لزوم هم‌افزایی دیپلماسی رسمی و غیر رسمی برای پیشبرد منافع ملی» پیش از ظهر امروز 19 دی‌ماه با حضور محمدعلی ربانی، رییس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدرضا دهشیری، عضو هیأت علمی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امورخارجه و جمعی از مدیران و کارشناسان فرهنگی در محل حوزه ریاست این سازمان برگزار شد.

دهشیری ضمن تشریح ظرفیت‌های دیپلماسی رسمی و غیر رسمی در جهت پیشبرد منافع ملی گفت: دیپلماسی رسمی به برنامه‌های تحت حمایت دولت اشاره دارد و دیپلماسی غیر رسمی توسط بازیگران غیر دولتی صورت می‌گیرد. اما در این میان، دیپلماسی غیر رسمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما باید از تمام ابزارهایی که دیپلماسی غیر رسمی در حوزه‌های مختلف در اختیار ما قرار داده، بتوانیم در جهت پیشبرد اهداف سیاست خارجی استفاده کنیم.

عضو هیأت علمی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امورخارجه با اشاره به اهمیت دیپلماسی غیر رسمی اظهار کرد: کاهش نقش دولت‌ها در عصر جهانی شدن، موجب نقش آفرینی فزاینده بازیگران فروملی در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شده است، بنابراین جهانی‌ شدن به عنوان موضوعی عمده در روابط بین‌الملل به شمار می‌رود.

وی با تأکید بر اینکه جهانی‌ شدن ظرف چند دهه اخیر موجب بروز تغییراتی شگرف در نظام بین‌الملل شده است، به ویژگی‌های پیدایش دوران گذار روابط بین‌الملل اشاره کرد.

دهشیری افزود: امروزه دولت‌ها در قالب برنامه‌های مختلف برای برقراری ارتباط و تأثيرگذاری بر مخاطب عام و در چهارچوب ديپلماسی عمومی تلاش می‌کنند تا به برخی از اهداف سياسی خود دست يابند. از این رو، بازیگران غیر دولتی با گردهم آوردن سازمان‌های بین‌المللی و گروه‌های صنعتی و تجاری، نقشی مؤثر در سیاست جهانی ایفا می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امورخارجه همچنین، به بیان راهکارهای بهره‌گیری از بازیگران غیر دولتی در راستای اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی دیپلماسی فرهنگی، مبادله‌ای، رسانه‌ای و نظامی را از جمله ابعاد دیپلماسی عمومی برشمرد و به نقش آن در تأمین منافع ملی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

گفتنی است؛ این دور از نشست با اجرای طرح پرسش و پاسخ پیرامون مطالب ارایه شده توسط استاد حاضر، بین شرکت‌کنندگان پایان یافت.

انتهای پیام/ص

 


١٢:١٩ - 1397/10/19    /    شماره : ٧٢١٤٣٣    /    تعداد نمایش : ٤٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج