منو اصلی
اخبار > بازدید وزیر ارشاد از انستیتو شرق‌شناسی و نسخ خطی سنت‌پترزبورگ


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید وزیر ارشاد از انستیتو شرق‌شناسی و نسخ خطی سنت‌پترزبورگ

صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر خود به روسیه از انستیتو شرق‌شناسی سنت‌پترزبورگ بازدید کرد و در جمع ایران‌شناسان روس به ایراد سخن پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید عباس صالحی در این نشست، با بیان اهمیت شناخت ادبیات و هنر معاصر ایران بر تلاش در این جهت تأکید کرد و دلیل آن را جریان پرشتابی دانست که در فرهنگ و هنر معاصر ایران پدیدار شده و معرفی آن به ملت‌های منطقه از جمله روسیه به شناخت بهتر ملت‌‎ها از یکدیگر منجر خواهد شد.

وی پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم فرهنگی با روسیه را مطرح کرد و گفت: با ایجاد این کنسرسیوم می‌توان به گسترش بیشتر و جدی تر روابط فرهنگی ایران با مراکز مطالعاتی روسیه از جمله انستیتوها و بنیاد‌های ایران‌شناسی و ایران‌شناسان در روسیه پرداخت.

صالحی در ادامه با اشاره به توجه ویژه مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی ایران به گسترش روابط فرهنگی با روسیه بویژه با مراکز ایران‎شناسی روسیه، نقش مؤثر مهدی سنایی، سفیر ایران در فدراسیون روسیه در توسعه روابط دانشگاه‌های معتبر ایران با مراکز ایران‌شناسی در روسیه را یادآور شد و از وی به عنوان سفیر اهل علم و فرهنگ ایران در روسیه نام برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دویستمین سالگرد تأسیس انستیتو شرق‌شناسی سن پترزبورگ را تبریک گفت و بیان کرد: ایران کشوری است که دارای فرهنگ و تمدن چند هزار ساله بوده که برجسته‌ترین ویژگی آن، ترکیب عقلانیت و معنویت در ادبیات، هنر، آداب و رسوم ایرانی است.

وی افزود: ایران‌شناسان روس کمک‌های خوبی در این زمینه کرده‌اند و برخی دیگر از آنان در معرفی بزرگان ادبیات و هنر ایران زمین به مردم روسیه و منطقه نقش بسزایی داشته‌اند.

صالحی همچنین، ادامه داد: نسخ خطی فارسی موجود در روسیه یکی از این منابع است که ضمن بوجود آوردن زمینه‌های مختلف همکاری، می‌تواند کمک شایانی به محققان ایرانی کند و ما امیدواریم با گسترش همکاری‌ها در این بخش، زمینه بهتر و بیشتر دیده شدن این آثار را فراهم کنیم.

سنایی، سفیر ایران در فدراسیون روسیه هم در سخنان خود در این مراسم، گفت: امیدوارم که همیشه شاهد برنامه‌های پُرمحتوا در این انستیتو با شرکت ایران‌شناسان با همکاری شرکای آنها از ایران باشیم.

وی اظهار کرد: امیدوارم که ایران و روسیه دو نماینده بزرگ فرهنگ و تمدن جهانی بتوانند همکاری بیشتری داشته باشند و برنامه‌های بیشتری اجرا کنند.

سنایی در ادامه خطاب به ایران‌شناسان روس گفت: قهرمان سلیمانی، رایزن جدید فرهنگی ایران در روسیه شخص روشنفکر و فرهنگ دوستی است و فرصت برای آشنایی با وی را دارید. شرایط برای همکاری وجود دارد و نکته مهمتر فرهنگ غنی سنت پترزبورگ و فعالیت ایران‌شناسان و شرق‌شناسان است که فرصت بیشتری برای تعامل بوجود می‌آورد.

انتهای پیام/ص


١٣:٠٠ - 1397/08/29    /    شماره : ٧١٨١٨٣    /    تعداد نمایش : ٣٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج