منو اصلی
اخبار > تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي ايران و استوني


  چاپ        ارسال به دوست

تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي ايران و استوني

مارين موتوس، سفير استوني در تهران با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگي بين‌المللي اين سازمان ديدار كرد. تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي ايران و استوني از نتايج اين ديدار بود.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين ديدار پيش از ظهر (شنبه 19 آبان‌ماه) در ساختمان شماره يك اين سازمان برگزار شد و طي آن توسعه همه‌جانبه روابط فرهنگي دو كشور ايران و استوني به ويژه در موسيقي و سينما، گفت‌وگوي بين‌الادياني، تبادل دانشجو و ترجمه كتاب، مورد تأكيد طرفين قرار گرفت.

روابط ايران و استوني ديرينه است

خامه‌یار در اين ديدار با بيان اينكه روابط جمهوري اسلامي ايران با جمهوري استونی دیرینه و از سال 1930 ميلادي است، گفت: اسناد مکتوب از اين روابط ديرپا به جا مانده و این نقطه مهم، آغاز خوبی برای فعال کردن این روابط در دوره اخیر محسوب مي‌شود.

وي با تأكيد به اينكه ایران جزو نخستين کشورهایی بود که استقلال استونی را به رسمیت شناخت، اظهار كرد: دیدار دو سال قبل وزیر خارجه استونی از ایران را بااهميت مي‌دانيم. مجموعه اقدامات ايشان از زمانی که وزير خارجه استوني شدند و نيز شخصيت فرهنگی و آموزشی که دارند، انتظارات در خصوص توسعه روابط فرهنگی را بیش از پيش كرده است.

معاون توسعه روابط فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ادامه داد: ایران کشوری متمدن است و داراي تمدني دیرینه است. ظرفیت‌های بزرگی که مردم ایران در زمینه فرهنگ و هنر و ادبیات دارند، نقش فزاینده‌ای در رشد فرهنگي مناطقي از جهان داشته است و در بعد بین‌المللی، ايرانيان همیشه عهده‌دار نقش فرهنگي بوده‌اند.

وي در بخش ديگري از سخناشن با اشاره به فعاليت 245 موزه در استوني، آن را نماد فرهنگ و تمدن این کشور دانست و افزود: خود این نماد، نشان‌دهنده آمادگی و وجود ظرفیت‌های بزرگ برای همکاری دوجانبه است.

سينماي ايران، ميوه جشنواره‌هاي بين‌المللي فيلم است

خامه‌يار سپس با تمجيد از هنر سينما در ايران كه به گفته او دارای سبک و مکتب مختص به خود است و در خارج از كشور از آن به عنوان ميوه جشنواره‌هاي سينمايي ياد مي‌شود و به طور متوسط در هر روز یک جايزه بين‌المللي از جشنوار‌ه‌هاي سراسر جهان كسب مي‌كند، گفت: در زمینه سينما می‌توانیم همکاری‌هاي خوبي با استوني داشته باشيم؛ مانند تولید فیلم‌های مشترک و يا برگزاری جشنواره‌های مشترک در پایتخت‌های دو کشور.

وي همچنين از پشتیبانی وزارت فرهنگ استونی از آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های این كشور سپاسگزاری كرد و خواستار ايجاد و توسعه فعاليت کرسی‌هاي ایران‌شناسی در دانشگاه‌هاي استوني شد و از آمادگي براي اعطاي بورسيه‌هاي تحصيلات تكميلي به دانشجویان زبان فارسی و ايران‌شناسي استونيايي خبر داد.

تبادل آثار فرهنگي و تاريخي و نيز برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ای، همكاري در زمينه نشر و ترجمه و ميزباني از كشور استوني در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان ميهمان ويژه، برنامه‌هاي مشترك در هنرهاي نمايشي و تئاتر و برگزاري شب‌های شعر و هفته‌های فرهنگی و هنری در پايتخت‌هاي دو كشور و ... از ديگر پيشنهادات عباس خامه‌يار به سفير استوني در خصوص توسعه روابط فرهنگي دو كشور بود.

دنیا نيازمند تبیین اندیشه‌های مسالمت‌آمیز ادیان است

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به وجود تروريسم سازمان‌يافته در جهان كه توسط برخی كشورهای نفت‌خیز حمایت مالی و توسط برخی کشورهای غربی حمایت سیاسی می‌شوند، گفت: در دنیا نياز به گفت‌وگو و بیان و تبیین اندیشه‌های معتدلانه و مسالمت‌آمیز ادیان را داریم. جمهوري اسلامي ايران تجربه ده‌ها گفت‌وگوي ديني با ادیان و آیین‌های مختلف از جمله مسیحی و بودایی و هندوئیسم و ... داشته و آماده است در این باره با استوني هم همكاري كند.

معاون توسعه روابط فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ادامه داد: پيشنهادات همكاري را می‌توان در چارچوب قانونی آن با زمينه‌سازی امضای تفاهمنامه‌ها و قراردادها و برنامه مبادلات سالانه بين دو كشور ساماندهی و برنامه‌های مشترك سالانه را تنظيم کرد.

خامه‌یار در بخش پاياني سخنانش گفت: در آستانه چهلمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران هستیم که براي بزرگداشت آن برنامه‌های وسیعی تدارک دیده شده است. خرسند خواهيم شد كه از گروه‌هاي فرهنگي و هنري استوني در جشنواره‌هاي مرتبط با اين رويداد عظيم ميزباني كنيم.

سخنان عباس خامه‌يار در اين ديدار اينگونه پايان يافت: با تماشای شهرهاي اصفهان و شیراز و مشهد و همدان و يزد و ... بیشتر با ظرفیت‌های فرهنگی ایران آشنا و متوجه خواهید شد که مردم ایران تا چه اندازه مسالمت‌آمیز و میانه‌رو و متمدنانه، برخلاف آنچه در امپراتوری‌های رسانه‌ای تبلیغ می‌شود، زندگي مي‌كنند. به هر حال؛ ما مرزی برای همکاری‌های فرهنگی با کشور استونی قائل نیستیم و آمادگي آن را داريم تا با فعاليت‌هاي مشترك در راستاي گسترش دوستی دو کشور گام برداريم.

مشتاق توسعه روابط فرهنگي با ايران هستيم

مارين موتوس، سفیر آكروديته استونی در تهران هم با اظهار اينكه هدف این دیدار این است که به زمینه‌های مشترك برای کارهای فرهنگی بین دو کشور برسیم، سخنانش را آغاز كرد و گفت: یکی از زمینه‌های همکاری، بحث آموزش است؛ زيرا دانشجویان زیادی از ایران در استوني در حال تحصيل هستند.

وي افزود: در خصوص همكاري‌ها و فعالیت‌های مشترك فرهنگی، بايد اذعان كرد كه پتانسلي قوی در زمینه سینما داريم و مي‌توانيم در اين باره نتايج بسيار خوبي كسب كنبم

سفیر استونی همچنين با تشکر از همکاری‌های دانشگاهی ايران با استوني در رشته زبان و ابيات فارسی، گفت: امیدواریم که در زمينه تبادل دانشجو اقدامات مناسب و خوبي انجام دهیم.

وي از پيشنهاد حضور استوني در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران به عنوان ميهمان ويژه استقبال كرد و در عين حال گفت: شایسته است که حداقل یک کتاب از زبان استونيایی به زبان فارسی برگردان شود. این امر برای توسعه روابط ادبی دو کشور تأثيرات بسيار مفيدي خواهد داشت.

مارين موتوس در ادامه با بيان اينكه در استوني اقليت‌هاي ديني مختلفي از مسيحيت و اسلام و ديگر اديان زندگي مي‌كنند، علاقمندي خود را در خصوص ايجاد ارتباط دو كشور در زمينه گفت‌وگوي ديني بيان كردو آن را مؤثر خواند.

وي با يادآوري قدرت هنر موسيقي در استوني كه داراي 3 بخش اركستر سمفونیك، کورال (هم‌خواني) و فولکلور است، به شركت گروه‌هاي موسيقي استونيايي در دوره‌هاي پيشين جشنواره‌هاي موسيقي فجر اشاره كرد و خواستار تداوم آن شد.

موتوس در پايان سخنانش با اظهار اينكه نمي‌توان براي فرهنگ مرزی قائل شد، گفت: می‌دانیم که ایران جرو اولین کشورهایی بود که استقلال استونی را به رسمیت شناخت؛ بر همين اساس مشتاق شروع و توسعه روابط فرهنگي دوجانبه بين اين دو كشور هستیم.

انتهاي پيام/ش


١٥:٤٤ - 1397/08/20    /    شماره : ٧١٦٥٤٢    /    تعداد نمایش : ١٣٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج