منو اصلی
اخبار > انتشار شماره 116 فصلنامه مطالعات فلسطين در بیروت


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار شماره 116 فصلنامه مطالعات فلسطين در بیروت

يكصدوشانزدهمين شماره از فصلنامه عربی «الدراسات الفلسطینیة: مطالعات فلسطين» در 264 صفحه در بيروت منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در بخش ويژه اين فصلنامه كه به مسئله بازگشت فلسطينی‌ها به سرزمينشان اختصاص يافته است، اين پرسش مطرح شده كه آيا می‌توان بازگشتی برای فلسطينی‌ها متصور شد؟ و در چنين صورتی اين بازگشت چگونه خواهد بود؟ اين مجله در پاسخ به اين پرسش به مسئله مهاجرت اجباری فلسطينی‌ها از سرزمين خود در هفتاد سال پيش و نيز «روز اعلام تأسيس رژيم صهيونيستی» اشاره کرده است.

همچنین، با بهره گيری از ديدگاه كارشناسان و فرهيختگان جهان عرب اين مسئله را به عنوان يك پروژه فرهنگی و سياسی مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

مقاله نخست این فصلنامه با عنوان «معامله قرن، توهمی ساختگی توسط عرب‌ها و مقابله اسرائيلی‌ها با آن» نوشته احمد جميل عزم به جزئيات اين طرح اشاره می‌کند و به اين نتيجه می‌رسد كه عرب‌ها از مهمترين حمايت كنندگان معامله قرن هستند.

مقاله دوم با عنوان «با اصالت و بی اصالت» اثر نسرين مغربی است كه در مقاله خود به ساختگی بودن دولت اسرائيل و استناد صهيونيست‌ها به  تورات برای تأييد اصالت و ريشه دار بودن خود در اين سرزمين بحث می‌كند.

در مقاله سوم با عنوان «قانون طايفه گری، قانون آپارتايد اسرائيلی» نوشته جمال زحالقه به معرفی بندهای مختلف قانون نژاد پرستی اسرائيل و تحليل اين قانون پرداخته و خطرهايی كه اين قانون برای قانونی جلوه دادن رفتارهای اسرائيلی‌ها از زمان تأسيس اين رژيم تاكنون را شرح می‌دهد.

همچنين در بخش ديدگاه‌ها، نظريه نابودی سياسی كه توسط نويسنده سوری ياسين الحاج صالح شرح داده شده و اين مسئله را در فلسطین اشغالی با آنچه هم اكنون در كشور سوريه در جریان است مورد مقايسه قرار می‌دهد.

انتهای پیام/ص

 


١٤:٣٢ - 1397/08/14    /    شماره : ٧١٥٣٤٧    /    تعداد نمایش : ٤٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج