منو اصلی
اخبار > انتشار کتاب «تاریخ ایرانیان سمرقند» در ازبکستان


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار کتاب «تاریخ ایرانیان سمرقند» در ازبکستان

کتاب پژوهشی «تاریخ ایرانیان سمرقند» به زبان ازبکی چاپ و منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کتاب پژوهشی «تاریخ ایرانیان سمرقند» تألیف تاش پولت رحمت الله یف در خصوص این شهر کهن، تاریخ و زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایرانیان مقیم آن به زبان ازبکی چاپ و منتشر شد.

همچنین، خانم فاطمه علیوا و سعدالله شریف اوف، دو تن از پژوهشگران سمرقندی با انتشار کتابی با عنوان «وطن یگانه و یکی است» به بررسی تاریخ ایرانیانی که در ازبکستان سکونت دارند و دارای ریشه‌های عمیق تاریخی هستند، پرداخته‌اند. این کتاب در ۲۴۲ صفحه به رشته تحریر درآمده است و در مقدمه کتاب مؤلف به جایگاه ملل و اقوام ساکن در ازبکستان در قانون اساسی این کشور اشاره کرده است.

در این رساله قوم ایرانی و چگونگی توزیع و پراگندگی آنها در آسیای مرکزی، با عنوان تاریخی «ایرانیان سمرقند» به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. ایرانیان علاوه بر سمرقند و حومه در چندین شهر ازبکستان مانند بخارا، جیزخ، کرمنه و مناطق مختلف استان‌های تاشکند، خوارزم، قشقه دریا و گردنه فرغانه سکونت دارند.

در این کتاب در خصوص مشارکت شایان ایرانی تبارها در معماری‌های باستانی به تفصیل پرداخته‌ شده است. در منابع کتبی تاریخی آمده که معماران، نقاشان و هنرمندانی که از شیراز، تبریز و اصفهان به این سرزمین آورده شده بودند، در احداث بناهای مهم تاریخی این شهر شرکت کرده‌اند. اسامی برخی از این معماران بزرگ هنوز بر این بناها خودنمایی می‌کند.

انتهای پیام/ص


٠٩:٤١ - 1397/07/03    /    شماره : ٧١٣٠٨٩    /    تعداد نمایش : ٧٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج