منو اصلی
اخبار > برگزاری همایش علماء شیعه و سنی عراق در مقابله با اقدام ضدایرانی ترامپ


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش علماء شیعه و سنی عراق در مقابله با اقدام ضدایرانی ترامپ

جمعی از علماء و روحانیون مسلمان عراق از دو مذهب شیعه و اهل سنت روز گذشته (28 مردادماه) در همایشی در بغداد ضمن اعلام همبستگی و همدلی با ملت مسلمان ایران، برای شکست تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا، فراخوان عمومی دادند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این همایش نمایندگانی از شورای علماء، جماعت علمای اهل سنت، شورای علمای پیوند محمدی، انجمن اعتدال و مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی به علاوه تعدادی از طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه عراق حضور داشتند.

رایزنی فرهنگی ایران در عراق در این باره آورده است: تمامی علماء و روحانیون مسلمان حاضر در این همایش که در مسجد امام علی (ع) در خیابان فلسطین در شرق پایتخت عراق برگزار شده بود، با اشاره به تجربه تلخ تحریم‌های 13 ساله علیه عراق در دهه 90 قرن گذشته، از امت اسلامی و همه ملت‌ها و دولت‌های آزاده جهان خواستند که بدون توجه به تهدیدهای واشنگتن برای شکست تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران تلاش کنند.

معاون دبیرکل جنبش اسلامی النجباء در این مراسم گفت: بعد از گذشت سال‌ها اکنون توصیف امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران درباره آمریکا که آن را به شیطان بزرگ توصیف کرده بود، به عینه تحقق یافته است.

شیخ یوسف الناصری، تنها راه مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را وحدت صفوف و کلمه علمای اسلام و تمامی ملت‌های مسلمان و حذف مرزها بین کشورهای اسلامی و آزادی تجارت و مراودات اجتماعی دانست.

رییس جماعت علمای اهل سنت عراق نیز در این همایش، گفت: جمهوری اسلامی ایران این روزها تاوان مواضع انسانی و اخلاقی خود در قبال ملت‌های مسلمان از جمله عراق، سوریه، یمن و از همه مهمتر فلسطین را می‌دهد.

شیخ خالد الملا بر عدم سکوت در برابر سیاست‌های شیطان بزرگ تأکید کرد و افزود: امت اسلامی باید به خطورت محاصره اقتصادی یک جانبه آمریکا علیه ملت مسلمان ایران پی ببرد و برای شکست آن تلاش کند.

سخنگوی شورای علمای پیوند محمدی (ص) که از نهادهای علمایی برجسته اهل سنت عراق است نیز، اظهار کرد: نباید اجازه بدهیم که تجربه تلخ محاصره عراق علیه ملت مسلمان ایران بار دیگر تکرار شود.

الفهداوی با اشاره به اینکه تاریخ آمریکا آکنده از جنایت علیه ملت‌های دیگر جهان است، خاطر نشان کرد: آمریکا مردم ژاپن را بمباران اتمی و علیه ویتنام اعلام جنگ و سپس، عراق را محاصره اقتصادی و اشغال نظامی کرد و اکنون درصدد تکرار محاصره اقتصادی علیه ملت مسلمان ایران است.

وی همچنین، افزود: سکوت در برابر این سیاست جنایتکارانه آمریکا جایز نیست، بلکه بر همه علمای دین و ملت‌های مسلمان است که در برابر این تحریم‌ها بایستند و آن را خنثی کنند.

شیخ علی العبودی ادامه داد: اسلام مخالف نسل کشی ملت‌های دیگر است و محاصره اقتصادی یکی از شیوه‌های نسل کشی آمریکا است که پیش از این علیه ملت عراق به کار گرفته شد و هنوز مردم عراق خاطر تلخ ایام محاصره اقتصادی را از یاد نبرده‌اند.

وی بیان کرد: علمای دین شیعه و اهل سنت در عراق با سیاست‌های ظالمانه نسل کشی و به گرسنگی کشاندن و محاصره آمریکا علیه دو ملت ایران و ترکیه مخالف هستند و با آنها اعلام همبستگی می‌کنند.

در این همایش علاوه بر صدور بیانیه پایانی، هریک از نهادهای علمایی و دینی شرکت‌کننده، بیانیه‌های خود را در مخالفت با تحریم ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در اختیار رسانه‌ها قرار دادند.

انتهای پیام/ص


١٢:١١ - 1397/05/29    /    شماره : ٧١١١٢٠    /    تعداد نمایش : ٩٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج