منو اصلی
اخبار > كرسي زبان فارسي در دانشگاه كشمير را بازگشايي كنيد


  چاپ        ارسال به دوست

درخواست استاد پاكستاني زبان و ادبيات فارسي؛

كرسي زبان فارسي در دانشگاه كشمير را بازگشايي كنيد

سيد سكندر زيدي، از استادان زبان فارسي در دانشگاه‌هاي پاكستان در ديدار با سرپرست رايزني فرهنگي ايران در اين كشور، خواستار بازگشايي كرسي زبان فارسي در دانشگاه مظفرآباد كشمير آزاد شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمدرضا كاكا، سرپرست رايزني فرهنگي ايران در پاكستان با سيد سكندر زيدي، استاد زبان فارسي در دانشگاه دولتی اتک پاكستان ديدار و با وي در خصوص گسترش و بهبود آموزش زبان فارسي در پاكستان گفت‌وگو كرد.

سيد سكندر زيدي در اين ديدار ضمن بيان اهميت و پيشينه قديم تاريخي زبان و ادبيات فارسي در منطقه پاكستان گفت: زبان فارسي بين مردم پاكستان جايگاه ويژه‌اي دارد و اكثر مردم اين كشور علاقه فراواني به يادگيري زبان و ادبيات فارسي دارند.

وي افزود: در دانشگاه اتك كه در آن زبان فارسي را مي‌كنم، 50 دانشجو در مقطع ليسانس رشته زبان و ادبيات فارسي تحصيل مي‌كنند.

اين استاد زبان فارسي همچنين فعاليت كرسي مير سید علی همدانی در دانشگاه مظفرآباد كشمير در گذشته را شرح داد و گفت: چند سال پيش با همكاري رايزني فرهنگي ايران و بنياد سعدي در دانشگاه مظفرآباد كشمير آزاد پاكستان كرسي مير سید علی همدانی با هدف ترويج زبان فارسي افتتاح و راه‌اندازي شد و من نيز به عنوان استاد زبان فارسي به آن دانشگاه اعزام شدم؛ ولي بعد از مدتي اين كرسي به دلایل نامعلومی از طرف بنیاد سعدی تعطيل شد.

سيد سكندر زيدي تأكيد كرد: مردم كشمير آزاد علاقه زيادي به زبان فارسي دارند و مير سيد علي همداني با تبليغ و آثار فارسي خود در اين منطقه از نفوذ زيادي برخوردار است و در اين منطقه براي ترويج فرهنگ و تمدن ايراني و اسلامي خيلي تلاش كرد. بر اين اساس درخواست خود مبني براي بازگشايي كرسي زبان فارسي در دانشگاه مظفرآباد كشمير را ارايه مي‌دهم.

در ادامه محمدرضا كاكا، سرپرست رايزني فرهنگي كشورمان در پاكستان و نيز سرپرست مركز تحقيقات زبان فارسي ايران و پاكستان، گفت: با توجه به اهميت زبان و ادبيات فارسي و رسالت مهم مركز تحقيقات زبان فارسي ايران و پاكستان و بنياد سعدي، آمادگي این مراکز را برای هرگونه فعاليت‌هاي علمي و آموزشي در خصوص گسترش زبان فارسي در پاكستان اعلام و تأكيد مي‌كنم در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهد شد.

در پايان اين ديدار مقرر شد؛ در مورد احياي كرسي زبان فارسي در دانشگاه مظفرآباد كشمير آزاد پاكستان پيگيري به عمل آيد.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٠:٥٦ - 1397/04/26    /    شماره : ٧٠٩٣١٠    /    تعداد نمایش : ٧١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج