منو اصلی
اخبار > نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد


  چاپ        ارسال به دوست

نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد

با افتتاح نمایندگی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در شهر حیدرآباد هند، روابط فرهنگي دو كشور وارد دور جديدي از تعاملات گسترده خود شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نمایندگی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در شهر حیدرآباد هند با حضور احسان خزاعی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سيد قاسم میرصفی، مدیرکل توسعه منابع انسانی و حقوقی اين سازمان، مرتضي زارع‌بي‌عيب، وابسته فرهنگی ایران در بمبئي و محسن آشوری، وابسته فرهنگی و حق‌بین، سرکنسول كشورمان در حیدرآباد هند، افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم حق‌بين، سرکنسول  ایران در شهر حیدرآباد هند گفت: ارتباطات فرهنگی میان ایران و ناحيه دکن هند و به ويژه شهر حیدرآباد، ریشه در تاریخ دارد. پس از ورود دین مبین اسلام به شبه قاره نه تنها اشتراکات فی ما بین دو تمدن بزرگ افزایش یافت؛ بلکه باعث گسترش و بسط زبان و ادبیات فارسی نیز شد، به طوری زبان فارسی برای قرن‌ها زبان رسمی هند به شمار می‌رفت.

حق‌بین در ادامه سخنان خود با اشاره به حضور ادبا، شاعران و فرهیختگان ایران‌زمین در شهر حیدرآباد، گفت: در جنوب شبه قاره هند و در ناحیه دکن، دولت‌هایی بر سر کار آمدند که از نظر عقیدتی شیعه بودند و به یادگیری و آموزش زبان و ادبیات فارسی بسیار اهمیت می‌دادند.

وی در ادامه سخنان خود ضمن حمایت از افتتاح وابستگی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در حیدرآباد، اظهار امیدواری کرد که در آینده شاهد گسترش و توسعه روابط فرهنگی ايران و هند در منطقه جنوب هند باشیم.

در ادامه احسان خزايي، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نيز اظهار كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای وظیفه اصلی خود که همان گسترش و بسط فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و حمایت و پشتیبانی از زبان و ادبیات فارسی است و با توجه به استفاده از ظرفیت‌های بسیار مناسب شبه قاره هند و منطقه دکن، اقدام به افتتاح این نمایندگی فرهنگی کرده است.

خزاعی سپس با اشاره به ظرفیت‌های بسیار بالای شبه قاره هند براي فعاليت‌هاي فرهنگي بیان كرد: اشتراکات فرهنگی میان دو کشور پهناور بستری مناسب برای همکاری‌های فرهنگی را به وجود آورده است و وابستگي فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های موجود با هدف گسترش و بسط روابط فرهنگی دو کشور، فعالیت‌های مختلف فرهنگی را در شهر حیدرآباد و جنوب شبه قاره انجام دهد.

در ادامه و پس از بيان سخنراني مرتضي زارع‌بي‌عيب، وابسته فرهنگی ایران در بمبئي، محسن آشوری، به عنوان اولین وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر حیدرآباد هند معرفی شد.

آشوري پيش از اين رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی بوده است.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٠:٣٠ - 1397/04/23    /    شماره : ٧٠٩٠١٦    /    تعداد نمایش : ٩٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج