منو اصلی
اخبار > بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان

آیین بزرگداشت یغیشه چارنتس، شاعر و فعال اجتماعی ارمنی با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایروان برگزار و از علاقه او به شرق به خصوص ایران به نیکی یاد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایروان و انستیتو ادبیات آکادمی ملی علوم، اتحادیه نویسندگان ارمنستان، کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان و خانه موزه چارنتس، آیین بزرگداشت یغیشه چارنتس، شاعر و فعال اجتماعی ارمنی با حضور اندیشمندان و فرهیختگان ارمنستان در مسجد کبود ایروان برگزار شد.

سید محمدرضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در ایروان در سخنانی، با تجلیل از شخصیت چارنتس و دیگر فرهیختگان ارمنی که با فعالیت خود مانع تخریب مسجد کبود ایروان در دوران استالین شده بودند، از اقدامات انسان‌دوستانه و فعالیت‌های اجتماعی آنان یاد کرد.

وی دو ملت ایران و ارمنستان را برادران هم‌نژادی خواند که در طول تاریخ همراه بوده، تمدن‌ساز شده و به پیشرفت فرهنگ و تمدن بشری خدمت کرده‌اند.

حیدری همچنین، احترام متقابل آنها به یکدیگر و توجه جمهوری اسلامی ایران به مراکز عبادی سایر ادیان از جمله کلیساهای ارامنه و توجه ارامنه به مسجد کبود ایروان را نشانه بارز احترام به میراث و تمدن بشری و انسانیت خواند که می‌تواند برای دیگر ملل جهان آموزنده باشد.

وی در پایان سخنان خود، تأکید کرد: اشخاصی چون حسینعلی خان ایروانی چنین مسجد و مکان مقدسی را بنا نهادند و اشخاصی چون چارنتس سعی در حفظ آن داشته‌اند و اشخاصی سعی در تخریب آنها، اما امروزه از تخریب‌کنندگان مساجد چیزی باقی نیست در حالی که از بانیان و حافظان و معماران مسجد به نیکی یاد می‌شود.

پس از آن، اسقف ناتان، معاون بین‌الملل کلیسای اچمیادزین در سخنانی ضمن تشکر و تقدیر از رایزنی فرهنگی کشورمان برای برگزای این بزرگداشت، اظهار کرد: این مکان مقدس برای من ارزش ویژه‌ای بدست آورد و پس از دیدن تصاویر مشاهیر ارمنستان، باور نمی‌کنیم که این نسل طلایی ارمنستان برجستگان هنر، ادبیات، پزشکی و ... نخبگانی که اساس هنر و ادبیات و پیشرفت علمی ما هستند در این مکان (مسجد کبود) گردهم می‌آمده‌اند.

اسقف ناتان همچنین، افزود: کار ما با نسل جوان باید باشد و وظیفه ما برقراری ارتباط با نسل جوان کشور است که از این تاریخ بتوانند همکاری‌های مشترک داشته باشند و با آشنایی بیشتر از فرهنگ یکدیگر به این درک که ما وارث فرهنگ مشترک هستیم، برسند.

میلیتونیان، رییس اتحادیه نویسندگان ارمنستان با بیان سخنانی، گفت: این برنامه به ما یادآوری می‌کند با هم باشیم بهتر همدیگر را بشناسیم و فرهنگ یکدیگر را به هم معرفی کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری رایزنی فرهنگی ایران، نوادگان بزرگان ارمنی که در این مسجد گردهم می‌آمده‌اند را در این مکان مقدس حضور یابند و با اجداد خود و با فرهنگ مشترکمان آشنا شوند.

وارطان وسکانیان، رییس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه ایروان ضمن تقدیر از اقدام رایزنی فرهنگی در برپایی چنین محفل فرهنگی گفت: در ایران بسیاری از زمینه ها با بنیانگذاری بسیاری از صنایع با اسم ارامنه مرتبط است؛ در ایران، بزرگان زیادی برای حفظ اماکن مذهبی ارامنه نیز تلاش‌های زیادی از خود نشان داده‎اند.

وی ادامه داد: ایران شاعران بزرگ جهانی به دنیا تحویل داده است ولی با این وجود ما هم با داشتن چارنتس شاعر بزرگ و انسان والا به خود افتخار می‌کنیم. حضور چارنتس در این مکان و حضور مسجد در ارمنستان همواره به ما یادآوری می‌کند که ما با هم ریشه‌های مشترک قوی داریم.

دوریکیان، رییس انستیتو ادبیات آکادمی علوم ارمنستان، خانم آناهید آساطوریان، رییس خانه موزه چارنتس و خانم گوهر چارنتس، نوه چارنتس از دیگر سخنرانان این مراسم بودند که در باره سفرنامه‌های خارجیان و خاطراتشان از مسجد کبود ایروان و علاقه چارنتس به شرق به خصوص ایران سخن گفتند.

در پایان مراسم، خانم چارنتس فرشی با نقش مسجد که وزیر دادگستری تاتارستان به آنها هدیه داده بود را به مسجد کبود ایروان اهدا کرد.

انتهای پیام/ص


١٠:٤١ - 1397/04/03    /    شماره : ٧٠٧٨٩٣    /    تعداد نمایش : ٢٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج