منو اصلی
اخبار > نمایشگاه قرآن در یونان برپا شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رایزنی فرهنگی ایران؛

نمایشگاه قرآن در یونان برپا شد

نمایشگاه قرآن، خوشنویسی و تذهیب برگرفته از آثار نفیس مجتبی سبزه و فاطمه کیکاووسی به همت رایزنی فرهنگی ایران در آتن برپا شد.

 

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همزمان با اعلام «آتن پایتخت جهانی کتاب در سال 2018» در بخش اسلامی موزه ملی بناکی، نمایشگاه قرآن، خوشنویسی و تذهیب برگرفته از 38 اثر نفیس خوشنویسی قرآنی و اشعار فارسی مجتبی سبزه و نیز آثار تذهیب و مینیاتور فاطمه کیکاووسی برپا شد.

رئیس موزه بناکی یونان، رئیس موزه اسلامی بناکی نمایندگان از کتابخانه ملی، سفیر و رایزن فرهنگی ج.ا.ایران و هنرمندان اعزامی از کشورمان آقای مجتبی سبزه هنرمند خوشنویس و سرکار خانم فاطمه کیکاووسی استاد تذهیب و میناکاری و جمعی از اساتید دانشگاه، هنرمندان، فعالان رسانه ای و علاقمندان به هنر اسلامی -ایرانی خوشنویسی و تذهیب شرکت نمودند.

 خانم مینا موراییتوو، مدیر موزه اسلامی بناکی در بازدید از این نمایشگاه، در مورد هنر اسلامی خوشنویسی و نقش اساتید ایرانی در طول تاریخ در رشد و شکوفایی این هنر حیرت انگیز سخنانی ایراد کرد.

مطلبی‌شبستری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آتن طی سخنانی، پیرامون هنر خوشنویسی اسلامی گفت: از این هنر جذاب و ماندگار در کتابت قرآن کریم و نوشتن دیگر کتب ادعیه و اسناد رسمی بیش از هزار سال است که در کشورهای مختلف اسلامی استفاده می‌شود، ایران در ترویج و توسعه و شکوفایی این هنر اسلامی در جهان نقش بی‎بدیل و برجسته ای داشته و دارد.

وی با تأکید بر روابط دوستانه دو کشور ایران و یونان، توسعه مناسبت‌های فرهنگی را در تقویت مشترکات هنری و فرهنگی و دیگر روابط خوب دو کشور متأثر دانست.

علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان نیز در سخنان خود، اظهار کرد: هنر به عنوان یک جریان زنده و پویا روایتگر راستینی است که از تلاش آگاهانه انسان‌های فرهیخته‌ای که با ذوق و نبوغ فوق‌العاده به کشف دنیای دورن خود و هستی پرداخته‌اند، حکایت دارد.

وی افزود: ایرانیان سهم مهمی در رشد و ترویج هنر خوشنویسی داشته و دارند که البته امروز این هنر فاخر اسلامی و نیز، هنر تذهیب‌کاری که چشم انسان را به زیبایی خیره می‌کند، در جهان شناخته شده است.

گفتنی است؛ این نمایشگاه به همت رایزنی فرهنگی ایران در يونان، اداره‌کل همکار‌یهای فرهنگی و امور ایرانیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و موزه ملی و اسلامی بناکی و کتابخانه ملی یونان برپا شد که برگزاری کارگاه آموزشی خوشنویسی و تذهیب اسلامی ـ ایرانی نیز بخشی از این برنامه محسوب مي‌شود.

انتهای پیام/ص


١٣:٤٦ - 1397/03/27    /    شماره : ٧٠٧٥٣١    /    تعداد نمایش : ٩٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج