منو اصلی
اخبار > برپای نمایشگاه «تاریخ پایتخت‌های جهان» در قزاقستان


  چاپ        ارسال به دوست

برپای نمایشگاه «تاریخ پایتخت‌های جهان» در قزاقستان

نمایشگاه کتب و نشریات نادر با عنوان «تاریخ پایتخت‌های جهان» به مناسبت بیستمین سالگرد تأسیس شهر آستانه (پايتخت قزاقستان) در کاخ استقلال شهر آستانه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين نمایشگاه به همت کتابخانه ملی قزاقستان و با حمایت وزارت فرهنگ و ورزش اين كشور با حضور نمایندگان 20 کتابخانه بزرگ جهان از جمله کتابخانه ملی جمهوري اسلامي ایران برگزار می‌شود.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه آریستان‌بیک محمدی‌اولی، وزیر فرهنگ و ورزش قزاقستان، میرزاتای ژولداسبیکوف، دانشمند برجسته قزاق، کانتا ادئواردو، دبیر علمی کتابخانه آکادمیک قزاقستان، آلکسی باروداوکین، سفیر روسیه در قزاقستان، رولف مافائل، سفیر آلمان در قزاقستان، میرعلی‌زاده عبدالسلام مصطفی، ريیس کتابخانه ملی تاجیکستان، مهدی موسوی، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مسعود شیخ‌زین‌الدین، رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان، رُزا تولیاشوا، ایران‌شناس و کارشناس امور آسیای مرکزی کتابخانه دولتی برلین، آلکساندر گُز، کارشناس امور نمایشگاهی بخش برنامه‌های فرهنگی کتابخانه ملی روسیه و جمعي ديگر از میهمانان خارجی و کتاب‌دوستان قزاقستانی شرکت داشتند.

آریستان‌بیک محمدی‌اولی، وزير فرهنگ و ورزش قزاقستان در سخنراني خود در اين مراسم، به ارتقاي جایگاه سیاسی آستانه در بیست سال اخیر اشاره كرد و گفت: امروزه آستانه به یکی از صحنه‌های تصمیم‌گیری در مسايل جهانی تبدیل شده است.

میرزاتای ژولداسبیکوف، نخستین سفیر قزاقستان در ایران نيز اظهار كرد: بیست سال پیش، وقتی که ريیس جمهور قزاقستان تصمیم تغییر پایتخت را ارايه و طرح پایتخت جدید را اعلام كرد، فکر نمی‌کردیم که می‌توان در مدت کوتاهی چنین شهری با جایگاه خاص بین‌المللی را ساخت. اما برای تحقق این هدف، هزاران، حتی میلیون‌ها نفر از قزاقستانی‌ها و خارجیان تلاش کردند. یقیناً آستانه شکوفایی و گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد. امروز آستانه به محبوب‌ترین شهر قزاقستانی ها تبدیل شده است.

سفیر روسیه در قزاقستان هم پایتخت جدید را نماد قزاقستان جدید خواند و ابراز امیدواری کرد كه با رشد و توسعه بیش از پیش شهر آستانه که نه تنها مرکز اداری قزاقستان؛ بلکه یکی از صحنه‌های مذاکرات بین‌المللی محسوب می‌شود، روابط دو کشور نیز نزدیک‌تر و صمیمی‌تر خواهد شد.

سفیر آلمان در قزاقستان نیز در سخنان خود گفت: همانطور که برلین، نماد آلمان جدید متحد است، آستانه نیز به نماد استقلال و افتخار کشور تبدیل شده است.

در ادامه مراسم افتتاحیه نمایشگاه «تاریخ پایتخت‌های جهان»، اُلُغ‌بیک یِسدولت، ريیس اتحادیه نویسندگان قزاقستان گفت: این نمایشگاه یکی از جلوه‌های جریان‌ نوسازی معنوی است که با ابتکار ريیس جمهور راه‌اندازی شد.

شایان ذکر است؛ در این نمایشگاه، کتب و نشریات چاپ شده بین سال‌های 1920-1950درباره شهرهای اورنبورگ، قزل اردو و آلماتی به عنوان پایتخت‌های قبلی قزاقستان و اسناد تاریخی تغییر پایتخت کشور از شهری به شهر دیگر در معرض دید قرار گرفته است.

جمهوري اسلامي ایران با هماهنگی‌های رایزنی فرهنگی كشورمان در قزاقستان و تلاش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی، با ارايه 30 تابلو در خصوص نقشه تغییر پایتخت‌ها در ایران قبل و بعد از اسلام و نیز ارايه سه کتاب در همین ارتباط، در این نمایشگاه شرکت کرده است.

برگزاري کنفرانس «تاریخچه پایتخت‌های جهانی»

همچنين در چارچوب نمایشگاه «تاریخ پایتخت‌های جهانی»، کنفرانسی با حضور رؤسا و نمایندگان کتابخانه‌های کشورهای مختلف و کتابخانه‌های قزاقستان، نمایندگان سازمانظهای بینظالمللی از جمله  فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری، نویسندگان و شخصیت‌های اجتماعی قزاقستان و میهمانان خارجی برگزار شد.

امیدخان مونالبایوا، ريیس کتابخانه ملی قزاقستان در این نشست به اهمیت چنین رویدادهایی در گسترش روابط کتابخانه‌های جهان اشاره کرد و گفت: در این رویداد نمایندگان 30 کشور جهان، از جمله ایران، روسیه، ازبکستان، ایتالیا، بلاروس، آلمان، تاجیکستان، مالزی، مغولستان، ترکیه، قرقیزستان، مالداوی، گرجستان و ... شرکت کرده‌اند.

اُلُغ‌بیک ایسدولت، ريیس اتحادیه نویسندگان قزاقستان هم بر اهمیت فرهنگ، به ویژه ادبیات تأکید کرد و گفت: فرهنگ بالا، نشانه جایگاه بالای کشور است. در این راستا، ادبیات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ملتی که زبان خود را از دست می‌دهد، ماهیت خود را نیز گم می‌کند. کتابخانه، به عنوان گنجینه ماندگار علم و دانش، هیچ وقت ارزش خود را از دست نمی‌دهد.

در ادامه برگزاري این نشست سیلویا ستاسلووا، نماینده فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری در سخنرانی خود ابراز امیدواری کرد که در آینده روابط و همکاری این مؤسسه و کتابخانه ملی قزاقستان بیش از پیش گسترش یابد.

مهدی موسوی، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز در سخنرانی خود با عنوان «ارزش ملی و میراث کتابخانه در جامعه معاصر» با تأکید بر اهمیت وظیفه یونسکو در شناسایی و ثبت ارزش‌های ملل به عنوان میراث فرهنگی و فعالیت این سازمان در جهت معرفی و گسترش ارزش‌های ملی کشورها، گفت: در دنیایی که هر روز کوچک‌تر می‌شود، وابستگی ما به یکدیگر همواره افزایش می‌یابد و حتی ایجاد یک کتابخانه جهانی توسط کشورهای توسعه‌یافته پیشنهاد می‌شود که به معنی همکاری بین‌المللی برای ایجاد یک سیستم کتابخانه الکترونیکی جهانی است.

در ادامه این کنفرانس نمایندگان کشورهای روسیه، آلمان، گرجستان، هند، قرقیزستان، مغولستان، تاجیکستان، ترکیه و ازبکستان نیز به ایراد سخنرانی پرداختند.

همچنین در حاشیه برگزاري این کنفرانس یادداشت تفاهم همکاری میان کتابخانه ملی جمهوي اسلامي ایران و کتابخانه آکادمی ملی قزاقستان به امضا رسید.

انتهاي پيام/ش


١٥:٠٠ - 1397/03/03    /    شماره : ٧٠٦٠٢٨    /    تعداد نمایش : ١٣٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج