منو اصلی
اخبار > تجلیل از فارغ‌التحصيلان زبان فارسي در پاکستان


  چاپ        ارسال به دوست

تجلیل از فارغ‌التحصيلان زبان فارسي در پاکستان

همزمان با بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، مراسم فارغ‌التحصيلي دانشجويان زبان فارسي دانشگاه نومل به همت رايزني فرهنگي جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیین بزرگداشت حماسه سرای بلندآوازه ایران و شاعر پارسی‌گوی، حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسي (25 اردیبهشت‌ماه) به همت رايزني فرهنگي جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد و مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان و با مشاركت بخش زبان و ادبيات فارسي دانشگاه ملي زبان‌های نوين اسلام‌آباد در محل سالن اتاق ايرانشناسي اين دانشگاه، برگزار شد.

در اين مراسم كه جمعي از اساتيد زبان و ادبيات فارسي، دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاه نومل حضور داشتند، محمد سفير، ریيس گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه نومل در سخنانی، گفت: شاهنامه فردوسي در ادبيات حماسي زبان فارسي با اهميت ويژه‌ای برخوردار است و حكيم ابوالقاسم فردوسي به وسيله شاهنامه و زبان فارسي عجم را زنده كرد.

وی به نقش و جايگاه علامه اقبال انديشمند بزرگ اين كشور براي اعتلای و حفظ زبان فارسي اشاره كرد و افزود: شاهنامه به فارسی است و زبان فارسی نه تنها زبان كشور همسايه ماست، بلكه زبان نياكان ما نيز بوده و پيشينه هزار ساله در منطقه شبه قاره دارد.

محمدرضا كاكا، سرپرست رايزني فرهنگي كشورمان به عنوان ميهمان ويژه اين مراسم به جايگاه حكيم سخن فردوسي و اهميت زبان فارسي اشاره كرد و گفت: فردوسي با اثر شکوهمند خود، نقش جوان‏مردی، اخلاق و ایمان را در بلندای زمان بر تاریخ نشاند و با حکمت و بینش گسترده، فرهنگ غنی ایران را تا فراسوی مرزهای خاکی به دل عاشقان فرهنگ و هنر نمایان ساخت.

وي ادامه داد: فردوسی، از جمله معماران فرهنگ و ادب بخش بزرگی از جهان امروز است که با هموار ساختن رنجی سی‏ساله بر خود، توانست اندیشه پویا و تصویری زیبا را در همگونی دین و فرهنگ ملی در قالب یادگاری هزار ساله، ولی همواره تازه و سودمند باقی گذارد.

کاکا با تأکید بر آموختن زبان فارسي در پاكستان گفت: زبان ملي كشور پاكستان زبان اردوست. هويت ملي پاكستان از زبان اردو جدا نيست و اين زبان در ذات خود با زبان فارسي پيوندي ناگسستني دارد و تقريباً 60 درصد لغات اردو لغات فارسي است.

وي در ادامه، بیان کرد: كتاب و نسخه‌هاي خطي فارسي بی شماری در پاكستان موجود است. ضروري بودن توجه به زبان فارسي در پاكستان، وجود جماعتي از مردم اين كشور است كه به فارسي سخن مي‌گويند.

توجه مردم پاكستان به شاهنامه

عليرضا شادآرام، استاد زبان فارسي دانشگاه نومل طی سخنانی در این مراسم، گفت: فردوسي و شاهنامه سند هويت ملی ايرانيان است. پيام اصلي شاهنامه تشويق به خوبي و پرهيز از بدي است بدين منظور می‌توان گفت كه فردوسي تمام ارزش‌های اسلامي و انسانی را كه همه انسان‌ها فطرتاً به آن متمايل هستند را در قالب شاهنامه آورده است و همين باعث توجه غير ايرانيان نيز به شاهنامه شده است.

وي با اشاره به جايگاه شاهنامه و حكيم ابوالقاسم فردوسي در پاكستان گفت: مردم پاكستان نيز كه فرهنگ و تاريخي مشترك با ايرانيان دارند، هميشه به شاهنامه توجه داشته‎اند. شاهنامه خواني بخصوص در سند و در خاندان تالپور رواج داشته و باعث تشويق مردم ايالت سند به وطن دوستي مي‌شده است.

نور محمد مهر، استاد برجسته زبان فارسي به بیان اشتراكات فرهنگي، مذهبي، زباني، سياسي و اجتماعي فراوان ميان مردم ايران و پاكستان پرداخت و گفت: ريشه‌هاي اين پيوندها بسيار عميق و وسيع است. مهمترین عامل و عنصر ايجاد اين همسانی معنوی و همبستگی فرهنگی و ادبی، زبان فارسی است.

خانم راضيه اكبر، استاد زبان فارسي و عارف حسين، دانشجوی كارشناسي ارشد اين دانشگاه اشعاری در وصف زبان فارسي و فردوسي سرودند و عليرضا علوي، شاگرد برتر زبان فارسي به بیان خاطرات خود در زمینه زبان فارسی و اهمیت یادگیری آن پرداخت.

در پايان اين مراسم، كتاب‌های ارزشمند ادبی زبان فارسی به رسم يادبود به تمام فارغ‌التحصيلان زبان فارسی اهداء شد.

انتهای پیام/ص


١٥:٣٤ - 1397/02/26    /    شماره : ٧٠٥٤٥٦    /    تعداد نمایش : ١٢٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج