منو اصلی
اخبار > گرامیداشت روزسعدی و سال نوي بنگالی در بنگلادش


  چاپ        ارسال به دوست

گرامیداشت روزسعدی و سال نوي بنگالی در بنگلادش

مرکز فرهنگی شیخ سعدی در شهر بوگرا در بنگلادش (وابسته به رايزني فرهنگي ايران در بنگلادش) مراسم گرامیداشت شیخ سعدی و سال نوي بنگالی را برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این مراسم در سالن اجتماعات مرکز فرهنگی شیخ سعدی با حضور جمعی از علاقمندان به فرهنگ ایران تشکیل شده بود و طي آن سخنرانان درباره روابط فرهنگی ایران و بنگلادش، مشترکات فرهنگی فیمابین دو کشور و جایگاه شیخ سعدی در فرهنگ و ادبیات بنگلادش، به ایراد سخن پرداختند.

محمد کمال‌الدین، استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه راجشاهی، عطیف العالم، استاد دانشگاه اقتصاد بوگرا، میر صدیق ‌الرحمن، رييس مرکز فرهنگی شیخ سعدی، حجت‌الاسلام مظفر حسین، مدیر آموزشگاه المهدی بوگرا و تنی چند از شخصیت‌های محلی، از جمله سخنرانان این مراسم بودند.

محمد کمال‌الدین، استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه راجشاهی در سخنراني خود در تجلیل از فرهنگ ایران و مقام شیخ سعدی، اظهار كرد: فرهنگ و تمدن ایران بسیار قوی، غنی و قدیمی است و ما بنگلادشی‌ها توسط شیخ سعدی این شاعر برزگ و معروف، با فرهنگ ایران آشنا شده‌ایم. سعدی فقط از آنِ ایرانیان نیست؛ بلکه متعلق به کل جهان و بشریت است.

وی افزود: سروده معروف شیخ سعدی «بلغ العلی بکماله / کشف الدجی بجماله / حسنت جمیع خصاله / صلوا علیه و آله» مورد علاقه همه مذاهب و مکاتب فکری اسلامی در بنگلادش است. این شعر همواره وردزبان مردم در مراسمات دینی و مذهبی است.

سایر سخنرانان نیز در اظهارات خود درباره نوروز ایرانی و نوروز بنگالی و مشترکات فرهنگی ایران و بنگلادش سخن گفته و اظهار كردندكه؛ مشابهت‌های فراوانی میان فرهنگ دو ملت ایران و بنگلادش وجود دارد و حتی بسیاری از سنت‌های فرهنگی ما ریشه در فرهنگ ایران داشته و از ایران گرفته شده است.

میر صدیق‌الرحمن، رييس مرکز فرهنگی شیخ سعدی، سخنران پایانی مراسم هم اظهار كرد: شیخ سعدی نه فقط یک شاعر برجسته؛ بلکه عارف و فيلسوف هم هست. ما وقتی اشعار شیخ سعدی را نگاه مي‌کنیم، معلوم می‌شود که ایشان هم عارف است و هم شاعر و فیلسوف. همه اشعار او برگرفته از قرآن است، همه پندهای ایشان برگرفته از کلام و پندهای پیامبر (ص) است.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٥:٣٥ - 1397/02/06    /    شماره : ٧٠٤١٣٦    /    تعداد نمایش : ٣٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج