منو اصلی
اخبار > بزرگداشت سعدی شیرازی در مزارشریف افغانستان


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت سعدی شیرازی در مزارشریف افغانستان

دانشگاه تاج مزارشریف افغانستان با همکاری نمایندگی فرهنگی ایران مراسم سالروز بزرگداشت سعدی شیرازی، شاعر بُلندآوازه زبان و ادب فارسی را در محل این دانشگاه، برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اسدالله ضیاء، رییس دانشگاه تاج در سخنانی در این مراسم، در مورد تأثیر ادباء در فرهنگ جوامع گفت: نقش پُر رنگ برخی افراد در سرنوشت سرزمین‎ها و یا رد پای آنها در فرهنگ و زبان باعث شده نامشان برای همیشه در تاریخ ماندگار شود.

وی ادامه داد: اولین روز از دومین ماه سال به نام یکی از شُعرای فرهنگ و تمدن پارسی مزین است که آوازه‌ای جهانی دارد و بسیاری در آن سوی مرزهای ایران آثارش را در دست گرفته و پند و اندرزهایش را به علاقه‎مندان می‎آموزند.

باور بامیک، شاعر و استاد ادبیات فارسی دانشگاه بلخ در باره تأثیر سعدی بر زبان فارسی گفت: تأثیر سعدی بر زبان فارسی انکارناپذیر است و هیچ کسی نمی‌تواند شباهت قابل توجه فارسی امروزی و زبان سعدی را نادیده بگیرد.

وی افزود: آثار او منبع آموزش زبان و ادبیات فارسی در مدرسه‎ها و مکتب خانه‎ها بوده و بسیاری از ضرب‌المثل‌های رایج در زبان فارسی از نوشته‎‌های او برداشت شده است. سعدی روش ساده‌نویسی و ایجاز را برگزید و با اتخاذ این روش توانست در زمان حیاتش شُهرت زیادی به دست آورد و نامش برای همیشه ماندگار شود.

در ادامه، جواهری، شاعر و نویسنده برجسته شهر مزارشریف در مورد سعدی گفت: سعدی از نام‌آورترین سرایندگان شعر پارسی و در زمره سرآمدان نویسندگان نثر پارسی در گستره‌ زمانی به وسعت تمام تاریخ است. سعدی شیرازی همواره موضوعات احسان، نیکی و داد را در مضامین شعر و سخن خود قرار داده است. جایگاه شكوهمند او در آسمان ادب پارسی از فراز و رفعتی افزون برخوردار است.

سپس، کابلیان، بسام، پویا  و رضایی، از شاعران جوان بلخ اشعاری از سعدی و سروده‌های خود را در مورد این شاعر بزرگ قرائت کردند.

انتهای پیام/ص


١١:٣٠ - 1397/02/05    /    شماره : ٧٠٤٠٢٩    /    تعداد نمایش : ٤٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج