منو اصلی
اخبار > برگزاري نشست بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌هاي ترکیه


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌هاي ترکیه

نشست بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی زبان فارسی در ترکیه، با حضور محمدابراهیم طاهریان‌فرد، سفیر کشورمان در آنکارا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علاوه بر سفير كشورمان، در اين نشست حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی ايران در تركيه، عبدالرضا راشد، و حسن دیدبان، وابسته فرهنگی وابسته فرهنگی كشورمان در استانبول و ارزروم، عباس نجار، معاون آموزشی بنیاد سعدی، نعمت ییلدریم، رییس گروه زبان فارسی دانشگاه آتاتورک، حجابی، ريیس گروه زبان فارسی دانشگاه آنکارا، عدنان کارا اسماعیل‌اوغلو، ريیس گروه زبان فارسی دانشگاه کریک قلعه، تمیزال، رییس گروه زبان فارسی دانشگاه سلجوق، جباری، رییس مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی آنکارا و رضا عزیزیان، معاون رایزن فرهنگی ایران در آنکارا، حضور داشتند.

در این نشست محمدابراهیم طاهریان‌فرد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنكارا، گفت: رایزنی فرهنگی ایران در تركيه و وابستگی‌هاي فرهنگی ایران در استانبول و ارزروم، خدمات قابل توجهی در گسترش فعالیت‌ها و توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور به انجام رسانیده‌اید که قابل تقدیر است.

سفیر ایران توسعه روابط متوازن را بخشی از مسئولیت کارگزاران جمهوری اسلامی ایران در ترکیه برشمرد و افزود: مسئولیت توسعه روابط متوازن به کارگزاران نظام اسلامی در ترکیه سپرده شده است که با توجه به ظرفیت‌های موجود می‌بایست در حوزه فرهنگی نیز مثل سایر حوزه‌ها از رشد و توسعه متوازنی برخوردار شویم.

محمدابراهیم طاهریان‌فرد در ادامه به ضرورت و اهمیت گسترش زبان فارسی در اقصی نقاط جهان و توافقات صورت گرفته میان مسئولین فرهنگی دو کشور در این خصوص اشاره کرد و افزود: امروزه دانستن زبان و ادبیات فارسی فرصت مناسبی برای ایجاد شغل و اشتغال‌زایی است که باید از ظرفیت ایجاد شده در ترکیه و ایران که به همت مسئولین فرهنگی دو کشور صورت گرفته است، بهره‌برداری مناسب و شایسته صورت پذیرد.

در ادامه این نشست، عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی ایران در استانبول و حسن دیدبان، وابسته فرهنگی ایران در ارزروم، گزارشی را از وضعیت زبان فارسی و اقدامات انجام شده توسط وابستگی‌های فرهنگی کشورمان در استانبول و ارزروم  ارایه دادند و حسن صفرخانی، رایزنی فرهنگی کشورمان در آنکارا هم گزارش اجمالی از نحوه برگزاری پنجمین دوره المپیاد سراسری زبان و ادبیات فارسی در ترکیه و آخرین وضعیت آموزش زبان و ادبیات فارسی در این کشور و اقدامات انجام شده از سوی بنیاد سعدی در خصوص تولیدات این بنیاد در حوزه زبان و ادبیات فارسی را بيان كرد.

بر پایه این گزارش، رایزنی فرهنگی ایران در تركيه با همکاری وابستگی‌های فرهنگی کشورمان در استانبول و ارزروم و با حمایت بنیاد سعدی، اقدام به برگزاری پنجمین المپیاد سراسری زبان و ادبیات فارسی در ترکیه با حضور فارسی‌آموزان و علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه‌های استانبول، آنکارا، آتاتورک، کریک‌قلعه و سلجوق در مرکز بین‌المللی آموزش زبان و ادبیات فارسی آنکارا كرد.

هدف از برگزاری این المپیاد، سنجش دانش تحصیلی دانشجویان زبان فارسی و افزایش مهارت آموزشی فارسی‌آموزان در ترکیه عنوان شده است.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٧:٤٤ - 1397/02/04    /    شماره : ٧٠٣٩٧٠    /    تعداد نمایش : ٦٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج