منو اصلی
اخبار > شرکت ایران در جشنواره «ریشه‌های باستانی هنر موسیقی» ترکمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

شرکت ایران در جشنواره «ریشه‌های باستانی هنر موسیقی» ترکمنستان

کنفرانس بین‌المللی و جشنواره «ریشه‌های باستانی هنر موسیقی» با شرکت ایران به همت وزارت فرهنگ ترکمنستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کنفرانس بین‌المللی و جشنواره «ریشه‌های باستانی هنر موسیقی» با حضور معاون کابینه وزارء در امور فرهنگی و رسانه‌ای و وزیر فرهنگ ترکمنستان در محل كاخ مقاملار مركز فرهنگي دولتي تركمنستان، افتتاح شد.

در این کنفرانس محققان، هنرمندان، نوازندگان سازهای محلی و خوانندگان سنتی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، روسیه، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، هندوستان، قرقیزستان، ازبکستان، چین، ژاپن، کره جنوبی، فرانسه، آمریکا، عربستان حضور یافتند.

محمد جواد ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان در این مراسم، گزارشی از قدمت موسيقی در ايران ارایه داد و گفت: موسيقي به عنوان پاره‎اي از فرهنگ هر ملتي از جهان بيني و نوع نگرش آنان به جهان اثر مي‎پذيرد و شرايط جغرافيايي و نوع زندگي مردم هر زمان، عواملی است که بر روحیات و معنویات مردم اثر مستقيم دارد.

وی افزود: آنچه مهم است پيوند و ارتباط عميق موسيقي در دو كشور ايران و تركمنستان است چون اين دو كشور به دليل ارتباط گسترده مرزي و اشتراكات فرهنگي، جغرافيايي، تاريخي، ديني، عاطفي و قومي و جابجايي‌هاي قومي صورت گرفته از حداقل پنج نوع موسيقي كردي، خراساني، ترکمني، آذري و فارسي بهره‌مند هستند.

در ادامه این مراسم، سه نشست تخصصی موسیقی سنتی؛ بخش جدانشدنی میراث فرهنگی و تاریخی، مباحث کنونی فولکلورشناسی، بررسی و روش به روز کردن موسیقی سنتی و همچنین، نقش هنر در فولکلور ادبی و هنر موسیقی در مراکز مختلف علمی و فرهنگی برگزار شد.

حمیدرضا نوربخش، مدیر خانه موسیقی ایران، ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان و حسن روشان، استاد دانشگاه و پژوهشگر مقالات خود را به ترتیب با عنوان‌های نغمه ساز و آواز در ایران، ريشه‌هاي باستاني هنر موسيقي در ايران كهن و نگاهی به موسیقی کردهای خراسان ارایه دادند.

پس از پایان نشست تخصصی، محققان و پژوهشگران هر یک از کشورها به بحث و تبادل نظر و گفت‌وگو پرداختند و هنرمندان کشورمان قطعاتی از موسیقی اصیل و سنتی خود را به اجرا گذاشتند.

همچنین، ميزگرد و نشست تخصصي و علمي با حضور صاحب نظران و نخبگان فرهنگي و هنري در دانشكده فرهنگ برگزار شد که رايزن فرهنگي كشورمان در ترکمنستان با اشاره به مباني فرهنگ و بلوك‌هاي سازنده آن، بيان کرد: فرهنگ، حداقل داراي چهار لايه اساسي است كه نقطه كانوني آن جهان بيني است و لايه دوم را عقايد و آرمان‌ها شكل مي‌دهد و لايه سوم آن رفتارها و لايه چهارم آن نمادهايي چون موسيقي، شعر، سبك زندگي و ...است.

اجراي برنامه گروه موسيقي ايراني در مدرسه هنر و برگزاری کارگاه آموزشی با هدف آشنایی هر چه بیشتر علاقمندان به موسیقی، اجرای مراسم اختتامیه و قرائت متن تشكر رييس جمهور تركمنستان از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

انتهای پیام/ص


١٤:٢٦ - 1397/02/04    /    شماره : ٧٠٣٩٥٢    /    تعداد نمایش : ٣٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج