منو اصلی
اخبار > برگزاری همایش «شاهنامه و فردوسی» در ترکیه


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش «شاهنامه و فردوسی» در ترکیه

به همت اتحادیه نویسندگان طرابوزان، همایش «شاهنامه و فردوسی» در محل جشنواره بین‌المللی ادبیات طرابوزان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این جشنواره که با مشارکت 18 کشور به ویژه ایران در طرابوزان برگزار شد، نعمت ییلدریم، ربیس کرسی زبان و ادبیات فارسی با اشاره به زندگینامه فردوسی، گفت: شاهنامه با 60 هزار بیت در قالب مثنوی و بحر متقارب (یکی از پُرکاربردترین وزن‌های شعر فارسی) طولانی‌ترین اثر حماسی و منظوم در جهان است که فردوسی در زمان حکومت سامانیان سرایش آن را آغاز کرد و در زمان سلطنت محمود غزنوی به پایان برد.

وی افزود: شاهنامه به خاطر گنجینه بزرگ واژه‎های فارسی آن، برای موجودیت زبان فارسی اهمیت زیادی دارد. اگر از میان آثار موجود و کهن زبان فارسی آثاری را که مانند شاهنامه رقم واژه‎های بیگانه شان‏ نسبت به کل واژه‎های کتاب از حدود پنج درصد بیش‌تر نیست، یکجا گرد آوریم، حجم همه‏ آنها روی هم رفته به حجم شاهنامه نمی‎رسد.

رحیم کوشش، استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی از دانشگاه ارومیه در باره شاهنامه و فردوسی اظهار کرد: از دیدگاه فردوسی، پرستش خداوندگار، فلسفه حیات آدمی است. او دانشی را ارزشمند می‌داند که به پرستش یزدان و سپس به خدمت مردم بیانجامد.

در ادامه، حسن دیدبان، وابسته فرهنگی کشورمان در باره سخن سرای بزرگ ایران‌زمین فردوسی گفت: فردوسی نقش سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده در نگهداری و پاسداری از زبان فارسی داشته است.

وی بیان کرد: شاهنامه نه فقط بزرگترین و پُر مایه‌ترین مجموعه شعر است که از عهد سامانی و غزنوی به یادگار مانده است، بلکه مهمترین سند عظمت زبان فارسی و بارزترین مظهر شکوه و رونق فرهنگ و تمدن ایران قدیم و خزانه لغت و گنجینه ادبیات فارسی است.

انتهای پیام/ص


١٣:٣٩ - 1397/02/04    /    شماره : ٧٠٣٩٤٤    /    تعداد نمایش : ٥٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج