منو اصلی
اخبار > بزرگداشت سعدی در ارمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت سعدی در ارمنستان

آیین بزرگداشت سعدی به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری انستیتو ادبیات آکادمی ملی علوم جمهوری ارمنستان در ایروان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این مراسم که با همکاری اتحادیه نویسندگان و کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان برگزار شد، اساتید و فرهیختگان ارمنستان به ایراد سخنرانی پرداختند.

سید محمدرضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان از مراکز علمی و فرهنگی ارمنستان که در برپایی بزرگداشت سعدی مشارکت کردند، تقدیر کرد و به بیان خصوصیات مهم آثار سعدی پرداخت.

وی یکی از خصوصیات آثار سعدی را آموزش‌های تربیتی و اجتماعی آن شاعر عنوان کرد و گفت: سعدی معلم بزرگ اخلاق اجتماعی و انسانیت است. این همان چیزی است که دنیای امروز بعد از گذشت چند صد سال از آموزه‌های سعدی، بیش از همیشه به آن احتیاج دارد و باید امروز تمام دنیا را با تعالیم سعدی بزرگ آشنا کرد و با آثار او به سوی اخلاق و راستی و انسانیت، رهنمون شد.

سپس، وارتان دوریکیان، رییس  انستیتو ادبیات آکادمی ملی علوم جمهوری ارمنستان با اشاره به سه دوره مختلف زندگی سعدی، او را متأثر از عرفان اسلامی خواند که غزل را به اوج می‌رساند.

دیگر سخنران این مراسم، ادوارد میلیتونیان، رییس اتحادیه نویسندگان ارمنستان بود. وی برای برگزاری برنامه‌های مشترک فرهنگی با رایزنی فرهنگی ایران، اعلام آمادگی کرد.

آویک ایساهاکیان، رییس بخش متن‌شناسی انستیتو ادبیات، مقاله خود را با عنوان «منظومه: آخرین بهار سعدی» ارایه کرد.

همچنین، خانم هوهانیسیان مطالب خود را با عنوان «تومانیان در زمره مبلغین ادبیات فارسی» بیان و دیگر سخنران، خانم لوسینه وارتانیان مقاله خود را با عنوان «مفهوم عشق در آثار سعدی» ارایه کرد.

خانم نوروزی، استاد اعزامی از وزارت علوم کشورمان مطالبی از سعدی را با عنوان «جایگاه سعدی در فرهنگ ما» بیان کرد و گارنیک گِوُرگیان، استاد کرسی ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان در باره «بشریت و وصف انسان در اشعار سعدی» سخن گفت.

انتهای پیام/ص


١١:٢٠ - 1397/02/04    /    شماره : ٧٠٣٩٤١    /    تعداد نمایش : ٣٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج