منو اصلی
اخبار > شکوفه‌های فرهنگ ایران در اردیبهشت کابل


  چاپ        ارسال به دوست

شکوفه‌های فرهنگ ایران در اردیبهشت کابل

دومین فصل بهار در کابل مرکز افغانستان که تن رنجورش از دیوارهای سیمانی بافته شده در سیم‌های خاردار تب‌دار است با شکوفه‌های فرهنگ و ادب ایران یعنی کشور همزادش در بستر حوزه تمدن پارسی زینت گرفت و فرهیختگان و دانشجویان این دیار فرصتی یافتند تا با کتاب نفس تازه کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،‌ کتاب را می‎توان فارغ از پیش نیاز همزبانی، مهمترین ابزار ارتباط فرهنگی ملت‌ها خواند و در این بین مزیت زبان مشترک ایران و افغانستان، روند این تعامل فرهنگی را تسهیل و اثربخش کرده است و شاید گفت‌‌وگو در باغ کتاب عاقلانه‎ترین، کم هزینه‌ترین و خوشایندترین روش برای تعامل بشر با هم نوع خود باشد.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل با همکاری دانشگاه کابل و مؤسسه نمایشگاه‎های فرهنگی ایران از یکشنبه دوم اردیبهشت‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌ ماه در محوطه دانشگاه کابل یک نمایشگاه کتاب برپا کردند که با توجه به حجم مراجعین در نخستین روز این نمایشگاه به نظر می‎رسد استقبال از آن نسبت به نمایشگاه سال قبل بیشتر باشد.

ایران برای دومین سال متمادی است که در دانشگاه کابل نمایشگاه کتاب برپا می‎کند، سال قبل از 23 تا 31 فروردین ماه این نمایشگاه دایر بود و همه 300 هزار جلد کتاب آن به فروش رفت.

در نمایشگاه امسال 70 ناشر از ایران همراه با 30 ناشر افغانستان جدیدترین محصولات فرهنگی عرضه شده خود را در بازار کتاب به نمایش گذاشتند.

بنا به درخواست میزبان نمایشگاه، 90 درصد کتاب‎‌هایی که برای عرضه در نمایشگاه امسال در نظر گرفته شده و از سوی ناشران به داخل افغانستان منتقل شده، مربوط به کتب دانشگاهی است و تقریبا عناوین آنها سرفصل دروس تمام رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های افغانستان را در بر می‎گیرد.

ناشران ایران کتب خود را در این نمایشگاه در قالب 60 غرفه عرضه کرده‎اند و باقی 30 غرفه نمایشگاه نیز به کتاب‎های ناشران افغانستان اختصاص دارد.

بیش از 300 هزار جلد کتاب در نمایشگاه امسال وجود دارد که با توجه به محموله‎های ارسالی از ایران تغییر در تعداد آنها با توجه به پیش‌بینی‎های اولیه دوراز انتظار نیست.

جمع بندی نظرات تعدادی از بازدیدکنندگان روز نخست از نمایشگاه بیانگر این است که تقریبا دانشجویان و اساتید رشته‌های علوم انسانی و فنی توانسته‌اند کتاب‌های مورد علاقه خود را در میان کتب عرضه شده پیدا کنند و در این میان تنها دانشجویان رشته‌های پزشکی از اندک بود حق انتخاب خود گله داشتند.

نمایشگاه کتاب تک گل بهاری ایران بر درخت اردیبهشت افغانستان نبود بلکه روز شنبه با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران و محمدرضا بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل و حمیدالله فاروقی، رییس دانشگاه کابل و جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های افغانستان و همچنین، هیأت رؤسا و اساتید اعزامی از دانشگاه‌های ایران سنگ بنای دانشکده ادبیات زبان دری را که ساخت آن را کشور ایران متقبل شده است، بر زمین گذاشته شد.

این دانشکده که در زمینی به وسعت سه هزار و 300 متر مربع در دانشگاه کابل ساخته خواهد شد، مساحتی نزدیک به سه برابر عرصه خود را در عیانی خواهد داشت.

شکوفه دیگر فرهنگی ایران در بهار افغانستان به برگزار نخستین دور از گفت‌وگوهای فرهنگی دو کشور ایران و افغانستان مربوط می‌شود.

همزمان با گشایش نمایشگاه کتاب در دانشگاه کابل اساتید و رؤسای دانشگاهی که از ایران به کابل آمده‌اند در نشستی مشترک با استادان و فرهیختگان دانشگاه‌های افغانستان پیرامون موضوع «عرفان، تصوف و ادبیات» به گفت‌وگو نشستند.

این گفت‌وگوهای فرهنگی که امروز دوشنبه نیز، ادامه دارد استادان ایرانی و اندیشمندان افغانستان مقالات خود را در زیر عنوان‌های کلی جایگاه عرفان و تصوف در متون کلاسیک ادبی، نسبت عرفان و تصوف با ادبیات و عرفان در نگاه و اندیشه بزرگان ادبیات به بحث گذاشتند.

رؤسای دانشگاه فردوسی مشهد و گیلان و استادان دانشگاه‌های یزد، بیرجند، سیستان و بلوچستان، الزهرا (س) تهران و علامه طباطبایی (ره) در این نشست حضور دارند.

مقرر شده است دبیرخانه دائمی این دور از گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان در دانشگاه کابل و یکی از دانشگاه‌های ایران فعال شود.

این اقدامات فرهنگی در چارچوب توافقنامه‌های فرهنگی ایران و افغانستان برگزار می‌شود که در قالب کمیته‌های پنجگانه مشترک دو کشور در راستای تدوین برنامه جامع همکاری‌های دو کشور بر روی آن توافق شده است.

سطح همکاری‌های فرهنگی دو کشور ایران و افغانستان بعد از برگزاری نشست‌های تخصصی کمیته‌های مشترک که برای تدوین سند جامع همکاری‌های این دو کشور انجام شد، رشد چشمگیری یافته است.

ایران و افغانستان اگر چه امروز دارای مرزهای سیاسی مشخصی هستند، اما تمام سوابق و شواهد تاریخی نشان می‌دهد که هر دو ملت ساکن در داخل این دو محدوده جغرافیای سیاسی از یک خاستگاه بوده و به یک بستر فرهنگی در حوزه تمدن پارسی تعلق دارند که این حوزه، کشورهای پیرامون این دو را نیز در بر می‌گیرد.

در چنین سطحی از همسانی فرهنگ و آداب و رسوم، بی تردید تعامل دو طرف باید با روندی سهل انجام شود البته اگر فرهیختگان، اندیشمندان و سیاسیون دو ملت و در نهایت خود ملت‌ها به این همه اشتراک آگاهی و باور داشته و فارغ از سرخوردگی‌های برآمده از ناملایمان و اشتباهات گذشته در جهت ارتقای سطح زندگی در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی دست به همکاری و یاری هم دهند و شاید بهار فرهنگی بتواند زنده کننده آن پیوستگی تمدن‌ساز در این خطه از کره خاکی باشد.

انتهای پیام/ص


١٢:٠٥ - 1397/02/04    /    شماره : ٧٠٣٩٢٣    /    تعداد نمایش : ٤٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج