منو اصلی
اخبار > ديدار رايزن فرهنگي ايران با معاون وزير فرهنگ و آموزش گرجستان


  چاپ        ارسال به دوست

ديدار رايزن فرهنگي ايران با معاون وزير فرهنگ و آموزش گرجستان

رايزن فرهنگي ايران در گرجستان ضمن شرکت در سمینار آسیب‌شناسی آموزش زبان گرجی در تفليس (پايتخت) با معاون وزیر فرهنگ و آموزش گرجستان ديدار و گفت‌وگو كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی ایران در گرجستان پيش از آغاز مراسم افتتاحیه کنفرانس«آسیب‌شناسی آموزش زبان و ادبیات گرجی در مدارس» با لیا گیگائوری، معاون وزیر علوم و آموزش گرجستان دیدار و با وي درباره گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی دوجانبه گفت‌وگو کرد.

لیا گیگائوری، معاون وزیر علوم و آموزش گرجستان در اين ديدار گفت: در چارچوب سفر و مذاکرات سال گذشته هیأت ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تفلیس مسايل مختلف از جمله همکاری‌های آموزشی و دانشگاهی به ویژه ارزیابی و پذیرش مدارک تحصیلی دانشگاه‌هاي دو کشور، تقویت مطالعات ایران‌شناسی و آموزش زبان گرجی و فارسی مورد بررسی قرار گرفت و تفاهمنامه‌ای در این زمینه امضا شد. از رایزنی فرهنگی ايران درخواست داریم تا در زمینه عملیاتی کردن اين توافقات همکاری كند.

وي همچنين گفت: مراکز علمی و دانشگاه‌های گرجستان با رعایت استاندادهای بین‌المللی آموزشی فرصت‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف برای همکاری مشترک با مراکز علمی و آموزش عالی ایران دارند.

حميد مصطفوی، رایزن فرهنگی كشورمان هم با اشاره به پیوندهای تاریخی و فرهنگی بین دو کشور، این اشتراکات را زمینه‌ساز گسترش روابط دوجانبه به ویژه درحوزه روابط فرهنگی و علمی دانست.

وي در ادامه به تشریح فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ايران در گرجستان در حوزه‌های علمی و فرهنگی پرداخت.

پس از پایان اين ديدار، طرفين گفت‌وگو در کنفرانس «آسیب‌شناسی تدریس زبان و ادبیات گرجی در مدارس» که با هدف بررسی راهکارهای افزایش انگیزش در میان فراگیران زبان گرجی و بررسی آسیب‌های آموزش زبان گرجی برای اقلیت‌ها در گرجستان برگزار می‌شد، شرکت کردند.

مصطفوي در اين كنفرانس  در موضوع «جایگاه گرجی‌زبانان در ایران و نقش زبان در توسعه روابط فرهنگی» سخنرانی کرد. وي در اين سخنراني گفت: سرزمین ایران با فرهنگ و تمدن هزاران ساله، بستری از گویش‌ها و لهجه‌های گوناگون است، برای شناحت این تاریخ و فرهنگ ناگزیر به شناخت گویش‌ها و لهجه‌های مختلف هستیم.

وي ادامه داد: یکی از زبان‌های مورد تکلم در ایران زبان گرجی است. گرجیان ایران حدود 400 سال پیش در این نواحی ساکن شده‌اند و زندگی آرام و مسالمت‌آمیزی در ایران دارند.

رایزن فرهنگی كشورمان افزود: زبان‌هاي فارسی و گرجی به عنوان مهم‌ترین عامل انتقال فرهنگ و میراث گذشته، نقش تعیین‌کننده‌ای در تبیین و ساماندهی افکار و اعتقادات ملت دو کشور داشته و دارند. آنچه زبان گرجی و فارسی ‌را از گزند روزگار مصون داشته، تنها معطوف به عناصر ملی‌ و میهنی نیست؛ بلکه معرفتی است که طی چند هزار سال در جان گرجی و فارسی‌زبانان نهادینه شده‌ است.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٧:٢٥ - 1397/02/01    /    شماره : ٧٠٣٧٠٦    /    تعداد نمایش : ٣٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج