منو اصلی
اخبار > فرهنگ، عامل پیوند ناگسستنی ایران و افغانستان


  چاپ        ارسال به دوست

فرهنگ، عامل پیوند ناگسستنی ایران و افغانستان

سفر ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل آغاز فصل جدیدی در روابط فرهنگي بين ايران و افغانستان است.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مجتبی نوروزی، معاون رایزن فرهنگی ایران در کابل در يادداشت اختصاصي كه در شماره پنجشنبه 30 فروردين‌ماه در روزنامه «‌ايران» منتشر شده، نوشته است: سیاست، اقتصاد و فرهنگ سه عامل اصلی پیونددهنده کشورها در روابط دوجانبه است. سیاست می‌تواند در کوتاه مدت واجد بیشترین تأثیرات در وجوه و ابعاد رابطه باشد اما به همان سرعت می‌تواند روابط دوجانبه کشورها را دچار تغییرات اساسی کند.

روابط اقتصادی به عنوان مظهر پیوند بین نهادهای اجتماعی برآمده از دوران مدرنیته، سبب ایجاد پیوندی با ثبات و دوام بیشتر از روابط سیاسی می‌شود. اما در این بین فرهنگ را باید عامل مهم پیوند ملت‌ها دانست. پیوندی که نسبت به دو بعد دیگر از سه عنصر مانایی، گستردگی و ثبات برخوردار است و می‌تواند ابعاد سیاسی و اقتصادی روابط دوجانبه را نیز تحت تأثیر قرار دهد. همین امر علت توجه روزافزون متفکران عرصه روابط بین‌الملل به عنصر فرهنگ در سطح نظام بین‌الملل است.

در این بین کم‌شمارند کشورهایی که عمق ریشه‌های پیوند فرهنگی‌شان بسیار عمیق‌تر از تاریخ شکل‌گیری روابط بین‌الملل و واحدهایی سیاسی مدرن باشد و در این گستره روابط فرهنگی ایران و افغانستان را می‌توان نمونه‌ای کم‌نظیر از این نوع دانست؛ زیرا روابط انسانی بین جوامع دو کشور، ریشه‌های تمدنی مشترک و اهتمام دولت‌ها به صیانت از این رابطه، علت‌های اصلی این ارتباط مستحکمند.

روابط انسانی بین اتباع کمتر دو کشوری از لحاظ عمق، حجم و گستره با رابطه این دو همسایه همزبان و هم‌کیش قابل مقایسه است. عمق تاریخی این رابطه حکایت از قرابت نزدیک به یگانگی فرهنگی دارد. همچنین حجم آن که طی دهه‌های گذشته به واسطه مهاجرت پرشمار اتباع افغانستان به همسایه غربی فصل جدیدی را رقم زده است و گستره آن در عرصه‌های مختلف چنان است که نمی‌توان رشته‌های پیوند را براحتی برشمرد. دو کشور گنجینه ارزشمندی برآمده از عناصری همچون اسطوره‌ها، متون کهن، ارزش‌ها، آیین‌ها و تقویم مشترک دارند و خوشبختانه اهتمام دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان طی سال‌های گذشته در جهت صیانت از آن قرار داشته است. اهتمامی که خود را در تعداد قابل توجه تفاهمنامه‌های فرهنگی بین نهادهای دولتی و عمومی دو کشور و اجرایی شدن بسیاری از مفاد این تفاهمنامه‌ها در سال‌های اخیر نشان داده است.

اما این رابطه با تمام ویژگی‌های منحصر به فرد خود نیازمند توجه به الزاماتی برای استفاده از آن در جهت بهبود شرایط خواهد بود. توسعه گفت‌وگوهای نخبگانی به عنوان یگانه راه رفع سوءتفاهمات، تلاش برای توسعه شناخت متقابل روزآمدتر و عمیق‌تر و نیز توسعه نگاه انسانی، منعطف و به دور از کلیشه‌های رایج به روابط انسانی بین دو ملت از جمله این الزامات است. بر اساس همین اهداف، نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان به میزبانی دانشگاه کابل و به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روزهای دوم و سوم اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد و امید است این اقدام سنگ بنایی برای توسعه این فرآیند در تمام زمینه‌ها و ابعاد شود و سفر ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشورمان به کابل آغاز فصل جدیدی در این رابطه باشد.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٣:٠٢ - 1397/01/30    /    شماره : ٧٠٣٥٧٠    /    تعداد نمایش : ٥٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج