منو اصلی
اخبار > برگزاري نخستين همایش «بررسي اندیشه روشنفکری در ایران و ترکیه» در آنكارا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نخستين همایش «بررسي اندیشه روشنفکری در ایران و ترکیه» در آنكارا

اولین همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های روشنفکری در ایران و ترکیه» در دانشگاه ییلدریم بایزید آنكارا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، صبح امروز (سه‌شنبه 28 فروردين) اولین همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه روشنفکری در ایران و ترکیه» با حضور حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی ایران در تركيه، دریا اورس، رییس بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ ترک، موسي کاظم آریجان، معاون بین‌الملل دانشگاه ییلدریم بایزید، محمد انس کالا، نماینده انجمن فلسفه ترک و جمعی از اساتید دانشگاه‌های ایران و ترکیه در سالن منکشه دانشگاه ییلدریم بایزید آنکارا برگزار شد.

تأتيرات انديشه‌اي ايران و تركيه از يكديگر

موسی کاظم آریجان، معاون بین‌الملل دانشگاه ییلدیرم بایزید در افتتاحيه اين همايش، برگزاری آن را گامی دیگر برای گسترش همکاری‌های مشترک فرهنگی میان دو کشور دانست و گفت: همکاری‌های مشترک علمی و فرهنگی میان دو کشور فرصت شناخت بیشتر ایران و ترکیه از يكديگر را فراهم می‌سازد.

وی افزود: ایران و ترکیه دارای تمدن و اندیشه تأثیرگذار در حوزه تفکر و جریان‌های فکری هستند که تأثیرات فراوانی از یکدیگر گرفته‌اند.

معاون بین‌الملل دانشگاه ییلدریم بایزید سپس با تشریح اهمیت بررسی جریان‌های فکری و تأثیرگذاری آن بر جامعه و دو ملت ایران و ترکیه گفت: موضوع تجدد و اصلاحات فکری و اجتماعی از موضوعات مهمی است که همواره مورد توجه متفکران و روشنفکران ایران و ترکیه بوده است.

چالش‌هاي مشترك ايران و تركيه

حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی کشورمان در تركيه نيز زایش و رویش علمی را محصول گفتمان و تعامل فکری و فرهنگی دانست و در ادامه با اشاره به سابقه تمدنی ایران و ترکیه در قبل و بعد از اسلام، این دو کشور را مؤثر در حوزه‌های فکری و خردورزی معرفي كرد و افزود: جریان فکری در ایران و ترکیه، متأثر از یکدیگر بوده و موضوع تجدد و نگاه به آینده از مباحث فکری است که در هر دو کشور مورد توجه بوده است.

وی تجدد، اصلاحات اجتماعی، تحولات فکری و فرهنگی در جهان و جهانی شدن را از مسایل و چالش‌های دو کشور دانست و افزود: این موضوعات اگرچه از دیرباز در ایران و ترکیه مطرح بوده اما دو كشور توانسته‌اند با هویت ملی، تاریخ و تمدن مشترک، هویت اسلامی و بسیاری از بن‌مایه‌های فکری و فرهنگی بر این مسایل فائق آیند و راهکارهای مناسبی برای برون‌رفت از این مشکلات به جامعه جهانی ارایه كنند.

صفرخانی در بخش ديگري از سخنانش برگزاری این همایش را آغازی بر ضرورت همفکری میان نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی برشمرد و گفت: امیدواریم این سلسله از همایش‌ها و نشست‌ها در میان نخبگان دو کشور تداوم یابد و به سایر کشورهای اسلامی نیز سرایت کند.

به زیستن در کنار هم و زیر چتر اسلام مبادرت نماییم

در ادامه این همایش دریا اورس، رییس بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ ترک به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و روابط مشترک میان دو کشور اشاره کرد و افزود: دو کشور ایران و ترکیه با سابقه تمدنی و اشتراکات فرهنگی، نقش و سهم قابل توجهی در بسیاری از شاخه‌های علوم اسلامی دارد که به راحتی نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

رییس بنیاد عالی آتاتورک در ادامه به استقبال این بنیاد از توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی میان دو کشور اشاره کرد و افزود: باید فارغ از ملیت مفاخر ادبی و علمی دو کشور، به پنجره دیدگاه‌های خود وسعت ببخشیم و بتوانیم به زیستن در کنار هم و زیر چتر اسلام و فرهنگ اسلامی مبادرت نماییم.

در ادامه این نشست که به ریاست محمت وورال، استاد دانشگاه ییلدریم بایزید آنکارا برگزار شد؛ ابتدا علی اوتکو، استاد دانشگاه آتاتورک به بررسی موضوع روشنفکری در دوران‌های مختلف تاریخ ترکیه پرداخت.

سخنران بعدی این نشست، محسن مدیر شانه چی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد بود که موضوع نوآوری دینی، حلقه اتصال فرهنگی میان ایران و ترکیه را بررسی کرد.

سپس، محمت بیرقدار، استاد دانشگاه یدی تپه با اشار به روشنفکری در عثمانی و ترکیه معاصر، به تبیین موضوع روشنفکری از منظر فلسفه پرداخت.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمید پارسانیا، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاد دانشگاه تهران یکی دیگر از سخنرانان نشست بود. وی با تشریح اهمیت تفکر در نزد خداوند متعال افزود: خداوند قدرت تفکر را به انسان هدیه کرد و این مهمترین ویژگی انسانی است.

وی فلسفه را حاصل تفکر انسانی دانست و فلسفه اسلامی را برتر از فلسفه غربی معرفی کرد.

حسن رحیم پور ازغدی، استاد دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی طی سخنانی، گفت: آنچه ما را به هم پیوند داده اسلام و همسایگی است. همسایگی بدون اسلام رقابت منفی، جنگ و مذهب ستیزی به وجود می‌آورد اما همسایگی با اسلام بین دو کشور ایران و ترکیه پیوندی بر مبنای دوستی و برادری به وجود آورده است.

کنعان گورسوی، سفیر سابق ترکیه در واتیکان آخرین سخنران این نشست بود که بر اهمیت توجه همه جانبه نسبت به روشنفکری تأکید کرد.

همچنین،در دور دوم این نشست که در سالن منکشه دانشگاه ییلدریم بایزید آنکارا برگزار شد، مرتضی کورلاالچی، استاد تاریخ فلسفه دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا، محسن خلیلی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، علی عثمان گون دوغان، استاد دانشگاه صدقی کوچمان شهر موغلا و حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا حضور و به ایراد سخنرانی پرداختند.

کورلاالچی در سخنرانی خود به مشکلات جهان اسلام و تشریح جنگ‌های منطقه‌ای اشاره کرد و خلیلی به شباهت بین ایران و ترکیه پرداخت.

علی عثمان گون دوغان در خصوص نمونه های متفاوت جریان روشنفکری در ترکیه پس از روی کار آمدن دوره جمهوریت به تشریح سیر تکوینی آن پرداخت.

در ادامه این نشست، حسن صفرخانی با موضوع بررسی جامعه شناختی روشنفکری سخنرانی کرد.

بر پایه این گزارش، این همایش یک روزه با حضور محققان، صاحب‌نظران و استادان ایران و ترکیه و به منظور شناخت بیشتر اهالی فرهنگ و نخبگان دانشگاهی و عموم علاقمندان به موضوع روشنفکری میان دو کشور از سوی رایزنی فرهنگی ایران در تركيه، دانشگاه ییلدریم بایزید، بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ ترک و نيز انجمن فلسفه آنکارا برگزار شده است.

گفتنی است؛ در این همایش حسن رحیم‌پورازغدی، استاد دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، حمید پارسانیا، استاد دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، محسن مدیرشانه‌چی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و محسن خلیلی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، به دعوت بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ ترک و رایزنی فرهنگی ایران در این همایش حضور دارند.

انتهاي پيام/ش

 

 

 


١٦:٣٥ - 1397/01/28    /    شماره : ٧٠٣٤٢٣    /    تعداد نمایش : ٨٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج