منو اصلی
اخبار > همایش «روابط تاریخی، فرهنگی و علمی ایران و شرق آفریقا» در تانزانيا برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

همایش «روابط تاریخی، فرهنگی و علمی ایران و شرق آفریقا» در تانزانيا برگزار شد

رايزني فرهنگي ايران در تانزانيا با همكاري مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه دارالسلام تانزانيا، همایش «روابط فرهنگی تاریخی ایران و شرق آفریقا» را برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در مراسم افتتاحیه  این همایش که با حضور صدها نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاه دارالسلام و سایر دانشگاه‌های تانزانیا و با حضور اساتیدی از جمهوری اسلامی ایران، کنیا و اوگاندا در محل سالن همایش‌های کوام انکرومه دانشگاه دارالسلام برگزار شد، آدولف میهانجو، ريیس دپارتمان دین و فلسفه دانشکده علوم انسانی اين دانشگاه و دبیر علمی همایش طی سخنانی گفت: این همایش به منظور آشنایی نسل جوان با تاریخ و گذشته خود برگزار می‌شود و می تواند در ارتقای همکاری دو کشور ايران و تانزانيا مؤثر باشد.

عباس فرمند، معاون مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي سخنران بعدی همايش بود که طی سخنانی به طرح گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و مناطق مختلف جهان پرداخت و گفت: این همایش اولین تلاش در برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی ايران با آفریقاست که به دلایل اهمیت این قاره بزرگ، در برنامه‌های جمهوري اسلامي قرار گرفته است.

اوسوالد ماسیبو، ريیس دپارتمان تاریخ دانشگاه دارالسلام هم در سخنراني خود در آيين افتتاحيه اين همايش گفت: دانشگاه دارالسلام، قدیمی‌ترین دانشگاه تانزانیاست که در سال 1963 به عنوان  یک کالج تابع دانشگاه لندن افتتاح و در سال 1970 تبدیل به دانشگاهی مستقل شد.

وي همچنين برگزاری این همایش با حضور اساتید دانشگاه از چند کشور را در جهت تولید علم دانست و آن را در راستای ارتقای روابط علمی و فرهنگی فیمابین ایران و تانزانیا معرفي كرد و گفت: همایش روابط تاریخی ایران و شرق آفریقا می‌تواند به گسترش صلح و ارزش‌های انسانی در منطقه کمک كند.

در ادامه فرهنگ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تانزانيا ضمن بیان مشترکات فرهنگی و تمدنی دو ملت، اظهار كرد: کمتر کشوری در آفریقاست که این همه مشترکات با ایران داشته باشد.

وي همچنين سخن از روابط دو کشور را سخن از روابط دو برادر دانست و با اشاره به حضور تاریخی ایران ایران در طول ده قرن گذشته درتازنانيا افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اولین سال تأسیس جمهوری اسلامی، سفارت ایران در تانزانیا افتتاح شد.

نشست‌هاي علمي همايش

پس از مراسم آيين افتتاحیه، اساتید و دارندگان مقاله به ارايه مقالات خود پرداختند. از جمله سخنرانان  و ارايه‌دهندگان مقاله در پنل علمي نخست اين همايش مي‌توان به هلن لاوور از دپارتمان فلسفه و ادیان دانشگاه دارالسلام با مقاله «غلبه بر بی‌عدالتي معرفتی در اقتصاد دانش دیجیتال: آفریقا و خاورمیانه»، محمد عثمان حسین‌بر از دانشگاه سیستان‌وبلوچستان با موضوع «همکاری‌های علمی و دانشگاه ایران و شرق آفریقا»، سعیدرضا عاملی از دانشگاه تهران با مقاله «روابط ميان فرهنگي، استقلال، و روابط فرهنگي متعادل بين ايران و تانزانيا»، جرفیس اوجوانگ اوچینگ از دانشکده فلسفه و ادیان دانشگاه کنیاتا کنبا با موضوع «روابط بین فرهنگی: هویت تاریخی مشترک بین ایران و تانزانیا»، جرج نیوتون کاهومبی ماینه با مقاله «تمدن شیراز و تأثیر آن بر واحدهای اخلاقی و ادامه این ارتباط بعد از از بین رفتن تمدن شیرازی‌ها»، شیخ ملبا صالح از علمای شیعه تانزانیا با موضوع «جمهوری اسلامی ایران و گسترش تشیع در شرق آفریقا و آثار و بازخوردهای آن» و امیرحیدر عابدی، از ايران با مقاله «الگوهای اجتماعی و فرهنگی مسلمانان در اوگاندا» و ... اشاره كرد.

ادوارد وامارا از دانشگاه ماکرره اوگاندا با عنوان «چشم‌انداز فلسفی به تبادل علم و دانش میان ایران و شرق آفریقا»، جوزفت موهوزا از اساتید دپارتمان فلسفه و ادیان دانشگاه دارالسلام با موضوع «شکوه خلیج فارس در دوران فرهنگ اسلامی و تأثیر علمی آن بر شرق آفریقا»، عرب‌احمدی، استاد دانشكده مطالعات جهان با موضوع «بررسی تأثیرات زبان فارسی بر زبان و ادبیات سواحیلی» و سمیه امیدواری از دانشگاه یزد با مقاله «نقش هنر در روابط فرهنگی میان ایران و شرق آفریقا» و ... سخنرانان و ارايه‌دهندگان نوبت دوم پنل علمي اين همايش بين‌المللي بودند.

همایش «روابط فرهنگی تاریخی ایران و شرق آفریقا» با سخنراني پاياني و جمع‌بندي علي باقري، رايزن فرهنگي ايران در تانزانيا به كار خود پايان داد.

انتهاي پيام/ش

 


١٢:١٢ - 1397/01/28    /    شماره : ٧٠٣٤٠٤    /    تعداد نمایش : ٨٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج