منو اصلی
اخبار > توسعه روابط فرهنگي ايران و بلغارستان


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه روابط فرهنگي ايران و بلغارستان

رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان با سفر به استان کارجالی اين كشور با مقامات شهرداری و استانداری این استان دیدار و در خصوص توسعه روابط فرهنگي گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلغارستان، در جريان سفر دو روزه به استان کارجالی ـ یکی از استان‌های مسلمان‌نشین و علوی‌نشین بلغارستان که با کشورهای ترکیه و یونان هم‌مرز است ـ با مقامات شهرداری و استانداری این استان دیدار و از تکّه‌های علویون آن بازدید کرد.

حميدرضا آزادی در دیدار با وسیلینا تیهومیروا، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری و حسین احمد، معاون شورای شهر و یکی از مدیران فرهنگی شهر کارجالی، بر توسعه روابط و همکاری‌های فرهنگی میان رایزنی فرهنگي ايران و شهرداری كارجالي تأکید کرد.

وی در ادامه گفت: یکی از سیاست‌های رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان، تمرکززدایی فعالیت‌های فرهنگی از شهر صوفیه به سایر مناطق بلغارستان است، چرا که ظرفیت‌های مشترک فراوانی در استان‌های دیگر، به خصوص استان کارجالی وجود دارد که با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان از این ظرفیت‌ها براي توسعه همکاری‌های فرهنگی بهره برد.

رايزن فرهنگي كشورمان همچنين گفت: مشابهت کارجالی با ایران که درآن علاوه بر قومیت‌های مختلف، اقلیت‌های دینی در صلح و آرامش زندگی می‌کنند و در آزادی کامل شعائر مذهبی خود را اجرا می‌کنند و حتی در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند، درخور توجه است و ما با استفاده از این ظرفیت و با مطالعه تقویم فرهنگی شهر، اجرای برنامه‌های مشترک را بررسی خواهیم کرد.

وسیلینا تیهومیروا، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری كارجالي هم اين استان را استانی فرهنگی با مردمانی با ادیان و مذاهب مختلف معرفي كرد که به صورت مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

وی سپس ضمن اشاره به تقویم فرهنگی شهر كارجالي بر آمادگی شهرداری اين شهر برای اجرای برنامه‌های مشترک تأکید کرد.

ديدار با معاون استاندار كارجالي

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه بازدید از استان کارجالی بلغارستان با خانم لمان علی، معاون استاندار این استان دیدار و گفت‌وگو کرد. آزادی در این دیدار آمادگی رایزنی فرهنگی ايران را برای شرکت در فستیوال‌های مختلف فرهنگی و شرکت در نمایشگاه‌های مختلف هنری، صنایع دستی و ... اعلام کرد.

وی همچنین بر تبادل هیأت‌های رسانه‌ای، دانشگاهی و حتی رسمی میان دو کشور تأکید کرد و یکی از راه‌های مهم شناخت فرهنگی را تبادل نخبگان در سطوح مختلف دانست.

لمان علی، معاون استاندار کارجالی هم ضمن تأکید بر توسعه روابط فرهنگی دو طرف، آمادگی استانداری را برای همکاری‌های مشترک اعلام كرد.

حضور در راديو كارجالي

رايزن فرهنگي كشورمان در بلغارستان در ادامه سفر به استان كارجالي در رادیو کارجالی حضور یافت و در مصاحبه با این رادیو به تشریح سیاست‌ها و اهداف رایزنی فرهنگی پرداخت.

وی در این مصاحبه تأکید کرد: برای شناخت ایران باید از رسانه‌ها که اکثر مسايل را بر اساس موضوعات سیاسی تحلیل می‌کنند، فاصله گرفت.

آزادي همچنين با اشاره به فعالیت‌های رایزنی در فضای مجازی این اقدام را براي شناساندن فرهنگ کشورمان برای همگان برشمرد و آن را موجب تمرکززدایی از فعالیت‌های فرهنگی در صوفیه دانست.

وي با اشاره به نزدیک شدن به ایام نوروز، آن را از قدیمی‌ترین جشن‌های ایرانی برشمرد که از قبل از اسلام رایج بوده و بعد از اسلام هم مورد تأیید بزرگان دین قرار گرفته است.

رايزن فرهنگي كشورمان افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این جشن ملی مورد توجه جدی مسئولین قرار گرفته و همه‌ساله توسط رایزنی‌های فرهنگی در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود.

بازديد از تكّه‌هاي استان كارجالي

در پایان این سفر دو روزه، رایزن فرهنگی کشورمان از تکّه‌های «اِلمالی بابا» و «اوتمان بابا» (از تکّه‌های معروف علویون بلغارستان) ديدن کرد.

آزادی را در این بازدید مصطفی مصطفی، ريیس بنیاد جم جنوب بلغارستان، حسین احمد، معاون شورای شهر کارجالی، نوتجر احمد، معاون شهردار کارجالی و عالیه حسین، معاون شهرداری مومچیلگراد همراهی مي‌کردند.

در پایان این بازدید حميدرضا آزادی، هدایایی شامل کتاب و تابلوی مذهبی را به کتابخانه اين تکّه‌ها اهدا كرد.

انتهاي پيام/


١٦:٢٨ - 1396/12/27    /    شماره : ٧٠١٣٤٦    /    تعداد نمایش : ١٥٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج